Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Testis Kanseri Tedavisi
Testis Kanseri Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Testisler; penisin hemen altında yumurta şeklinde görülen, sperm ve testosteron üretmekle görevli bir çift organdır. 100 bin kişiden 3’ünde görülen testis kanseri, testisteki üreme hücrelerinde gözlemlenir. Çoğunlukla erişkin erkeklerde görülen testis kanseri, nadirde olsa çocuklarda görülebilmektedir.

Türkiye’de gençler arasında sık görülmeye başlayan testis kanseri en çok 15-35 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Nitekim gelişen tıbbi tedavi yöntemleri sayesinde hastaların yaklaşık yüzde 95’inde kanser tam anlamıyla tedavi edilebilmektedir.

Testis kanseri bazı faktörler sebebiyle tetiklenerek hastalarda ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bebeklikte düzeltilmemiş inmemiş testislerde ilerleyen zamanda kanser görülme riski diğer erkeklere göre daha yüksek olabiliyor. Bunun yanı sıra kan bağı bulunan erkeklerde testis kanseri öyküsü olması da bireylerde testis kanserinin görülmesi riskini arttırabiliyor.

Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testis kanseri hastalarında görülen en yaygın belirti testislerde oluşan sert şişliktir. Bu şişlik ağrısızdır ancak testislerde ağırlık hissine sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra; testislerde ani sıvı toplanması, nadirde olsa ağrı görülebilmektedir.

Vücudun çeşitli yerlerine yayılabilen testis kanseri yerleştiği yerde yumrular oluşmasına sebep olmaktadır. Nitekim testis kanserinin lenf bezlerine yayıldığı vakalarda kasık ve sırt ağrısı görülebilmektedir. Testis kanserinin akciğere yayılması durumunda ise;

  • Öksürük,
  • Nefes darlığı,
  • Göğüs ağrısıdır.

Testiste şişlik veya ağrı belirtisi mutlaka testis kanserine işaret etmez. Bazen bu belirtiler varikosel, spermotosel, fıtık ve skrotumda sıvı oluşması gibi iyi huylu rahatsızlıkların etkileri de olabilmektedir. Bu nedenle belirtiler fark edildiği anda uzman bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Testis Kanserinde Erken Tanı İçin Testis Muayenesi

Bütün kanser vakalarında olduğu gibi testis kanserinde de erken tanı, tedavide büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle erkeklerin belli aralıklarla kendi kendilerini muayene etmeleri ve anormallik gözlemlendiği durumlarda uzman bir hekime müracaat etmeleri kanserin ileri safhalara geçmesini engelleyebilmektedir.

Haftada bir kez, duş sonrası testislerin daha gevşek olduğu durumlarda kişiler elle testisi muayene edilirler. Muayene sırasında testisin ağırlığının durumu kontrol edilir, sertlik veya kitle oluşup oluşmadığı gözlemlenebilir. Testiste asimetri, yumru, kitle veya ağrı gözlemlenmesi durumunda uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Testis kanserinin tanısında 6 haftalık bir gecikme, ölüm riskini 2 katına çıkarmaktadır.

Testis Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Testis kanseri belirtilerin bir veya birkaçını gözlemleyen hasta uzman bir üroloji hekimi tarafından muayene edilmelidir. Detaylı fiziksel muayene yapılmasının ardından gerekli tetkikler yapılmalıdır. Kanserin yayıldığı şüphesi duyulursa gerekli akciğer tetkikleri de yaptırılabilir. Kanser riski bulunan testislerden biyopsi alınarak detaylı inceleme için patolojiye gönderilir. Patoloji raporu sonucunda testislerde kanser varlığı, var ise türü ve evresi tespit edilir ve buna uygun tedaviye başlanır.

Testis Kanserinin Evreleri

Evre 1: Tümör yayılmamıştır, sadece testistedir.

Evre 2: Kanser, karın bölgesine yayılarak lenf bezlerine sıçramıştır.

Evre 3: Kanser, karın bölgesindeki lenf bezlerine değil, uzakta lenf bezlerine ve akciğerde yayılmıştır.

Testis Kanseri Tipleri

Testis tümörleri seminom ve nonseminom olmak üzere iki tip olarak hastalarda görülür;

Seminom tümörler; davranışı daha iyi olan, radyoterapi ya da kemoterapi ile yok edilebilen tümörlerdir. Tümörün düşük evreli olduğu vakalarda sadece radyoterapi ile de tedavi sağlanabilmektedir.

Nonseminom (Seminom dışı) tümörler; evrelerine ve risk faktörlerine göre tedavi yöntemi değişiklik gösteren; gözlem, cerrahi ve kemoterapi tedavi yöntemleri ile tedavisi gerçekleştirilen tümörlerdir.

Testis Kanseri Tedavisi

Testis kanseri tedavisinde nasıl bir yol izleneceği; kanserin tipine ve evresine göre değişiklik göstermektedir. Bu değişikliklere göre hastaya cerrahi müdahale, kemoterapi veya radyoterapi tedavilere uygulanmaktadır.

Testis Kanserine Cerrahi Müdahale

Testis kanserinin tedavisinde cerrahi müdahale iki tipe ayrılmaktadır;

Radikal İnguinal Orşiektomi

Radikal İnguinal Orşiektomi, tümör görülen testisin tamamının alındığı bir ameliyat çeşididir. Neredeyse tüm tümör tiplerinde evrelerinde uygulanabilen bu tedavi yönteminde testisin alınması için kasık bölgesinden bir kesi açılır ve tüm testis bu kesiden dışarı çıkarılır. Testisin alındığı için yerine protez testis yerleştirilebilir. Erken evredeki testis kanseri vakalarında sadece Radikal İnguinal Orşiektomi yapılması tedavi için yeterli olabilmektedir.

Retroperitoneal Lenf Nodu Diseksiyonu

Retroperitoneal Lenf Nodu Diseksiyonu, testisinde yakınındaki lenf nodlarının çıkarılmasına yönelik bir cerrahi müdahaledir. Operasyon için hastanın karnında bir kesi açılır ve buradan belirlenen lenf nodları alınır. Ameliyat sırasında sinirlerin zarar görmesi durumunda hasta boşalma güçlüğü ile karşılaşabilir ancak bu durum sertleşmesinde herhangi bir problem yaşatmaz.

Testis Kanserinde Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, güçlü enerji demeti X ışını kullanarak kanser hücrelerini öldürmeye yönelik bir tedavi yöntemidir. Cerrahi müdahale sonrasında da kullanılabilen radyasyon tedavisinde vücudunuzun belirli bölgelerine enerji ışınları yönlendirilir.

Radyasyon tedavisinin bulantı, kusma, yorgunluk gibi yan etkileri olabileceği gibi; karın ve kasık bölgesinde kızarıklık ve tahrişe de neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra radyasyon tedavisi sonrasında geçici olarak sperm sayısında azalma ve kısırlık olabilir. Bu nedenle tedavi öncesinde uzman hekimle görüşülerek çeşitli yöntemlerle spermler koruma altına alınabilir.

Testis Kanserinde Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bir ilaç tedavisidir. Vücuda giren ilaçlar dolaşarak yayılmış kanser hücrelerini öldürür. Tek başına bir tedavi yöntemi olabilen kemoterapi, lenf nodu çıkarma ameliyatının ardından da tavsiye edilebilmektedir. Nitekim bu tedavinin ardından bazı erkeklerde kalıcı kısırlık görülebilmektedir, bu nedenle tedaviye başlamadan spermlerin korunması için doktorunuza danışabilirsiniz.

Kemoterapi tedavisi sonrası hasta, ilaçlara bağlı olarak çeşitli yan etkilerle karşılaşabilmektedir. Bunlardan en yaygın görülenleri; yorgunluk, bulantı ve saç dökülmesidir. Gerek görüldüğü durumlarda kemoterapi ilaçlarının etkisini azaltacak ilaçlar verilebilir.

Testis Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Testis kanseri çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilen bir kanser türüdür. İyileşme oranı oldukça yüksek olan bu kanserin geri dönme ihtimali vardır. Bu nedenle tedavi sonrasında 5 yıl boyunca hasta yakından takip edilir. Bu süreçte hasta sık sık kendisini muayene etmelidir.

Testis kanseri tedavisinin ardından çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Hastaların genellikle en çok endişelendikleri konu, testisin alınması sonucu ortaya çıkan görüntüdür. Testisi alınan hastaya protez yapılabilir ve doğal görünüm sağlanabilir.

Testis kanseri sonucu testislerden birinin çıkarılması, hastanın üremesi etkilememektedir. Nitekim kemoterapi sonrası üreme fonksiyonlarında bozulma görülebilir; meni boşalma yeteneği deforme olabilir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12