Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Sertleşme Sorununda ESWT Şok Dalga Tedavisi
Sertleşme Sorununda ESWT Şok Dalga Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Sertleşme sorunu, Türkiye’de 40 yaş üzeri erkeklerin yüzde 34’ünde; 60 yaş üzeri erkeklerde ise yüzde 69’unda görülen, yaygın bir ürolojik sorundur. Sadece yaşlılarda değil, ergenlikten itibaren her erkekte görülebilen sertleşme probleminin çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Nitekim sertleşme problemi sebebiyle üroloji uzmanına başvuranların sayısı yüzde 5 ila 10 arasında seyretmektedir. Oysa ki sertleşme problemi ufak müdahaleler, gerektiğinde cerrahi operasyonlarla giderilebilecek bir sorundur.

Sertleşme problemine karşı çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında da ESWT Şok Dalga tedavisi gelmektedir.

Sertleşme Sorunu Neden Olur?

Sertleşme sorunu, yaş farketmeksizin üç erkekten birinin yaşadığı geçici veya devamlı görülen, cinsel hayatı ve psikolojiyi olumsuz etkileyen bir problemdir. Sertleşme sorunun kaynağı ise bir ya da birden fazla neden olabilmektedir. Bu sorunlar organik nedenler yani fiziksel nedenler ve psikolojik nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Organik (Fiziksel) nedenler, erkeğin sağlığına etki eden bir rahatsızlığın, penisin sertleşme işlevine olumsuz etki etmesidir.

Penis sertleşmesini olumsuz etkileyen organik nedenler şunlardır:

 • Damar tıkanıklığı, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi damar hastalıkları,
 • Testosteron düşüklüğü, hipotroid, hiperprolaktinemi gibi hormonal sorunlar,
 • Şeker hastalığı, parkinson, prostat gibi nörojenik rahatsızlıklar,
 • Antidepresanlar, antihipertansifler, kardiyak gibi yan etkili ilaçlar,

Bunların yanı sıra aşırı sigara, uyuşturucu ve sigara kullanımı da sertleşme problemlerine neden olabildiği gibi kötü beslenme, hareketsizlik de sertleşme işlevinde aksaklıklara neden olabilmektedir.

Sertleşme problemine neden olan psikolojik rahatsızlıklar, fiziksel bir rahatsızlığın sertleşmeyi etkilemesi üzerine oluşabildiği gibi, sertleşme probleminin temel nedeni de olabilmektedir. Sertleşme sorunu yaşayan hastaların neredeyse hepsinde psikolojik etmenler gözlemlenir. Sertleşmemeye neden olan psikolojik etmenlerin başında ise performans ve sertleşmeme kaygısı gelmektedir.

Genel olarak sertleşmeyi engelleyen psikolojik sorunlar şunlardır:

 • Performans kaygısı,
 • Sertleşme kaygısı,
 • Cinsel bilgi eksikliği ve deneyimsizlik,
 • Kişinin yetiştirilme şekli,
 • Partner ile yaşanan sorunlar,
 • Partnerin cinselliğe ve sorunlara karşı tutum ve yaklaşımı
 • Partnerin cinsel sorunu,
 • Yaşlanma sürecini kabullenememe,
 • Günlük yaşamda strese neden olan maddi ve manevi sıkıntılar,
 • Fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar,
 • Partnerin hamile olması, emzirmesi veya menopoza girmesi.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu geçici veya sürekli olabilen, hastanın cinsel hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Nitekim sertleşme sorunu yaşayan erkeklere uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için bir üroloji uzmanına görünmek, sertleşme sorununun nedenini öğrenmek gerekmektedir. Sertleşme sorunu ilaç ve diyet ile; PRP veya Şok tedavisi ile çözülebilmektedir. Bu yöntemlerin işe yaramadığı hastalara ise cerrahi müdahale ile penis içi aracı takılabilmekte ve sertleşme işlevi kazandırılabilmektedir.

Sertleşme Sorununda ESWT Şok Tedavisi

ESWT Şok Tedavisi, genellikle ilaç kullandığı takdirde yeterli sonuç alamayan hastalara uygulanan; herhangi bir yan etkisi veya zararı bulunmayan basit bir tedavi yöntemidir. Oldukça verimli sonuçlar alınabilen ESWT şok tedavisi, böbrek taşlarının kırılması için yıllarca kullanılmış, etkili bir yöntemdir.

Sertleşme sorununun tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılan ESWT şok tedavisi, düşük şiddette uygulanarak yeni damar oluşumunu sağlamakta ve kan akımının artışını arttırmaktadır. Şok tedavisi ile penisteki damarlar genişlemekte, küçük damarlardan daha fazla kan akışı görülmektedir. Her hastaya uygulanabilen bu işlem, ilaç ve enjeksiyon tedavisi uygulanan hastalarda da uygulanabilmektedir. ESWT şok tedavisinin etkileri de kalıcıdır.

Sertleşme Sorununda ESWT Şok Tedavisi Kaç Seans Sürer?

 • Sertleşme sorunun giderilmesi için uygulanan ESWT şok tedavisi, toplamda 12 seanslık bir uygulamadır.
 • Üç aşamada gerçekleşen ESWT şok tedavisinin ilk aşamasında 3 hasta süre ile haftada 2 seans uygulama gerçekleştirilir.
 • İkinci aşamada hasta 3 hafta boyunca istirahat eder.
 • Üçüncü aşamada ise yine 3 hafta süreyle haftada 2 kez şok tedavisi uygulanır.
 • Hasta, toplamda 12 seans şok tedavisi almış olur.

Sertleşme Sorununda ESWT Şok Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sertleşme sorunu yaşayan hastanın penisine 5 farklı bölgeden 3’er dakikalık düşük yoğunlukta ESWT şoku verilir. Toplamda 15 dakika süren uygulama sırasında hasta acı, ağrı veya herhangi bir şoka bağlı his hissetmez.

Sertleşme Sorununda ESWT Şok Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Görülür?

İlk uygulamanın ardından hasta olumlu sonuçlar almaya başlamaktadır. Nitekim sertleşme sorunun kalıcı olarak giderilmesi ve en iyi etkinin alınabilmesi için toplamda 12 seans uygulama yapılması gerekmektedir.

Sertleşme Sorununda ESWT Şok Tedavisinin Avantajları

ESWT şok tedavi, her hastaya uygulanabilen oldukça pratik bir uygulamadır. İşlem öncesi herhangi bir anestezik müdahaleye ihtiyaç duyulmayan ESWT şok tedavisinde penise uygulanan şok hastanın hissedemeyeceği kadar düşük seviyededir.

ESWT şok tedavisi, ayakta yapılan bir uygulamadır, hastanın uygulama sonrası herhangi bir iyileşme süreci yoktur, günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

ESWT şok tedavisinin etkisi oldukça çabuk görülür, belirtilen sayıda işlem tamamlandıktan sonra kalıcı bir sonuca ulaşılabilir. İlaç kullanımı gerektirmeyen şok tedavisi, ilaç tedavisine göre daha etkili sonuçlar vermektedir.

Sertleşme sorunu nedeniyle ESWT şok tedavisi gören hastaların büyük çoğunlu uygulamadan verimli sonuç almaktadır. Çeşitli nedenlerle yetersiz sonuç alınan tedavilerin ardından tekrar ESWT şok tedavisi uygulanabilmektedir. İlaç tedavisi gören kişilerin sonradan ya da kullanım sırasında ESWT şok tedavisi yaptırmasında bir sakınca görülmediği gibi etkiyi daha çok arttırdığı belirtilmektedir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12