Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Prostat Büyümelerinde (BPH) Lazer Ve Plazma Kinetik Tedavi
Prostat Büyümelerinde (BPH) Lazer Ve Plazma Kinetik Tedavi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Prostat büyümesi, özellikle orta yaştaki erkeklerde sıkça görülen; hastanın günlük hayatını büyük ölçüde etkileyen bir ürolojik rahatsızlıktır. İdrar düzeninde anormalliklere sebep olan, idrar sırasında yanma, kanamaya neden olan ve spermleri etkileyen bu rahatsızlık lazer ve plazma kinetik yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Prostat Büyümesi

Prostat; mesanenin altında bulunan, mesaneden dışarı açılarak idrar yolunu saran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi aynı zamanda meni üretmekten sorumludur.
Prostatta büyüme görülmesi hem hastanın idrarında hem de spermlerinde sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle iltihaplanma sonucu gözlemlenen prostat rahatsızlıkları daha çok orta ve ileri yaştaki kişiler olmak üzere ergenlik sonrası tüm erkeklerde görülebilen bir problemdir. Özellikle 45 yaşındaki hastalarda prostat büyümesi ve çeşitli prostat rahatsızlıklarının görülmesi, ilerleyen zamanda hastanın prostat kanserine yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Prostat Büyümesinin Belirtileri

Prostat büyümesinin sorunu yaşayan hastaların idrarında görülebilen belirtiler şunlardır:

 • Sık sık idrara çıkma,
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • İdrara çıkılmasının ardından idrarın bitmediği hissi,
 • Sürekli idrar varmış hissi,
 • İdrarın kesik kesik, az az gelmesi,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Geceleri sık sık idrar gelmesi,
 • İdrarın dağılarak çıkması,
 • İdrar yolundan renkli akıntı gelmesi,
 • Prostat büyümesinin sorunu yaşayan hastaların menilerinde görülebilen belirtiler şunlardır:
 • Sperm miktarının az olması,
 • Boşalma sırasında idrar yolunda yanma hissi,
 • Spermde kan gözlemlenmesi

Prostat Büyümesine Görülen Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Prostat büyümesi problemi ile karşı karşıya olan hastaların tıbbi tedavilerinin yanı sıra günlük hayatlarında da bazı dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar tedavi sürecini hızlandıracak, hastanın hayat kalitesini geri kazandıracak gerekliliklerdir.

Prostat Büyümesi ve Sıvı Tüketimi

Prostat büyümesi olan hasta sık idrara çıkma gereği duyduğu için gün içinde endişeli bir ruh halinde olabilir, konforunu kaybedebilir. Bunun önüne geçmek için hasta akşamları sıvı tüketimini azaltabilir; yatmadan bir iki saat önce sıvı tüketimini kesebilir. Bunun yanı sıra kafeinli ve alkollü içecekler idrar yapma ihtiyacını büyük ölçüde arttıran sıvılardır. Aynı zamanda mesaneyi tahriş eden, belirtileri daha da kötüleştiren bu içeceklerin tüketimi komple kesilmelidir.

Prostat Büyümesi ve İdrara Çıkma

Prostat büyümesi sorunu olan hasta üşütmekten, soğuk yerlerde bulunmaktan kaçınmalıdır. Soğuk, hastanın idrar yapamamasına sebep olduğu gibi hastanın durumunu olumsuz etkiler. Aynı zamanda, hasta idrar yapma hissi duyduğu zaman, vakit kaybetmeden tuvalete gitmelidir. İdrarı tutmaya çalışmak, mesane kaslarında gerilmeye ve hasara neden olabilir.

Prostat Büyümesi ve Obezite

Prostat büyümesini büyük oranda etkileyen hastalık obezitedir. Obezite, prostatın büyümesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle hastanın sağlıklı bir diyete başlaması ve kilo vermesi, prostat büyümesi belirtilerini azaltacaktır. Prostat büyümesi olan hastanın düzenli egzersiz yapması da belirtilerin azalmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Prostat Büyümelerinde Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir. Bu yöntem ile hastanın prostat dokusu lazer enerjisi aracılığıyla parçalanır; lazerin yüksek enerjisi, idrarın akmasını engelleyen büyümüş prostat dokusunu keser ve çıkarır. Açık cerrahi yöntemine göre çok daha az komplikasyon riski bulunan lazer tedavisinin etkileri çok hızlı görüldüğü gibi vücutta da herhangi bir kesi açılmasına, yara izi kalmasına neden olmadan uygulanır. Yoğun bir iyileşme süreci gerektirmeyen lazerle prostat büyümesi tedavisi, kanama riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Prostat Büyümelerinde Plazma Kinetik Tedavi

Plazma kinetik ile prostat büyüme tedavisi, komplikasyon görülme riski oldukça düşük olan, güvenli bir cerrahi müdahale yöntemidir. Genel veya lokal anestezi altında yapılan plazma kinetik yönteminde; ışık, kamera ve tel halka içeren ince metal bir tüp şeklindeki rezektoskop cihazı prostata ulaştırılır.

Cihaz, vücutta kesi açılmasını gerektirmeden, üretra boyunca ilerletilerek prostata ulaştırılır.

Plazma kinetikteki tel halka; elektrik akımı ile ısıtılarak, prostatın sorunlu bölgesini keser. Mesaneye sıvı pompalamak ve kesilen prostat parçalarını temizlemek içinse üretra içerisine kateter yani bir çeşit ince bir tüp yerleştirilir.

Prostat Büyümesinde Plazma Kinetik Tedavisi Riskli midir?

Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan plazma kinetik yöntemi, güvenli ve komplikasyon riski az olan bir müdahaledir. Nitekim plazma kinetik tedavisin uygulanmasının ardından hasta seks veya mastürbasyon sırasında gerçekleşen boşma işlevini kaybedebilir. Retrograd boşalma adı verilen bu durumda hasta orgazm ile bağlantılı fiziksel hazlarını kaybetmez.

Plazma kinetik tedavisi olan hastaların büyük çoğunluğunda idrar kaçırma durumu gözlemlenir. Bu durum birkaç hafta içinde kaybolabildiği gibi nadir de olsa kalıcı olabilir, tedavi gerektirir.

Tedavinin ardından nadir de olsa sertleşme problemi ve idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir.

Prostat Büyümesinde Plazma Kinetik Tedavisi Sonrası

Plazma Kinetik operasyonunun ardından yerleştirilen kateter çıkarılmaz. Bunun nedeni işlemden sonra idrar yolunun şişmesi sonucu idrara çıkmada zorlanma yaşanabiliyor olmasıdır. Ameliyat sonra idrarda zorlanma ve idrarda kan görülmesi normal bir durumdur, endişe edilmemelidir.

Cerrahi operasyonun ardından hastanın ortalama 1 ila 3 gün hastanede gözlem altında tutulması gerekebilir. Ameliyat sonrası bir ya da iki hafta boyunca hasta kendisini yorgun hissedebilir, bu ameliyatın yan etkisidir. Bu nedenle hastanın birkaç hafta boyunca ağır iş ve egzersizlerden, araç kullanmaktan ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınması tavsiye edilmektedir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12