Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)
Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Penil (Penis) Protez implantasyonu, halk arasında bilinen adıyla ‘Mutluluk Çubuğu’; ereksiyon (sertleşme) problemi yaşayan erkeklerin ereksiyon olabilmesini sağlayan bir çeşit penis içi aracıdır. Penil protezi implantasyonu; daha önce sertleşme problemi için çeşitli tedavilere başvuran ancak yeterli sonuç alamayan hastalara tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Peniste kesi açılmasını gerektiren penis protezleri, cerrahi bir müdahaledir. Hastanın tekrar sertleşmesini sağlayacak bu uygulama, hastaya cinsel hayatını geri kazandırmaktadır.

Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu) Nedir?

Penil ya da penis protezi (mutluluk çubuğu), penis sertleşmesi sorunu yaşayan kişilerin, protez yardımıyla tekrar sertleşebilmesini ve cinsel ilişkiye girebilmesini sağlayan tıbbi bir implanttır.

Mutluluk çubuğu, sertleşmeyi sağlayan penis içinde yer alan, iki çubuk şeklindeki süngerimsi haznenin içine yerleştirilerek sertleşme işlevini yerine getirir. Bu protezler farklı çeşitlerde olabilmektedir.

Penil protezleri bükülebilen sabit protezler olabildiği gibi;normalde yumuşak olan, içine su doldurulduğunda sert forma gelen şekilde de olabilmektedir. Yerleştirilecek mutluluk çubuğu, hastanın tercihine kalmıştır.

Penil Protez İmplantasyonu, hastalarının ve partnerlerinin memnun kaldığı bir penis sertleştirme yöntemidir, cinsel hayatın sürdürülebilmesini sağlar.

Penil protezi implantasyonuyla ilgili bir diğer bilinmesi gereken husus ise penis protesinin geri dönüşsüz olduğudur. Protezden vazgeçilmesi durumunda hastanın sertleşme yeteneği geri gelemez, sertleşme için her zaman protez kullanılması gerekir. Bu nedenle penis protezi yaptırmadan önce diğer tedavi yöntemlerine başvurulmalı, sonuç alınmaması durumunda penis protezi yaptırılmalıdır.

Penil Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme problemi yaşayan hastaya hangi protez tipinin takılacağına hasta ve doktor birlikte karar vermektedir. Protez seçimi sırasında hastanın kendisine sorması gereken soru ‘hangisinin daha pratik kullanabileceği’dir. Tercih sırasında protezi elle kontrol edebilme yeteneğiniz buradaki etken faktör olacaktır.

Penil protezleri; şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlardan en yaygın kullanılanı şişirilebilir penil protezleridir. Bu protezlerde iki ve üç parçalı protezler seçenekleri mevcuttur.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protezi

Üç parçalı protezlerde karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve testis torbası içine yerleştirilmiş bir tahliye vanası ve penis içinde iki şişirilebilir silindir yer almaktadır. Diğer çeşitlere göre daha doğal ve sert bir ereksiyon oluşturan üç parçalı protezin olumsuz yanı ise arızalanma ihtimalinin diğerlerine göre yüksek olmasıdır.

İki Parçalı Şişirilebilir Penil Protezi

İki parçalı şişme implantında ise üç parçalı protezin rezervuarsız halidir. Nitekim iki parçalı şişirilebilir implantta daha az bir ereksiyon elde edilir.

Yarı Sert (Bükülebilir) Penil Protezi

Daha basit bir cerrahi işlem gerektiren yarı sert implantların yerleştirilecek daha az parçası vardır. Ortasından tel geçen bu protez, diğerlerin göre daha ucuzdur. Nitekim penis her zaman yarı sert halde olduğu için günlük hayatta pek konforlu bulunmamaktadır. Bükülebilir bu protez çeşidi, cinsel ilişki sırasında elle dikleştirilir, günlük hayatta vücuda doğru bükülerek gizlenir. Komplikasyon veya arızalanma ihtimali çok düşüktür.

Yarı sert (bükülebilir) penis protezinin bir diğer çeşidi ise ‘menteşeli’dir. Bu protezde mekanik menteşeler bulunur ve büküldüğü zaten o şekilde kalır. Kullanımı diğerlerine oranla daha kolay olan menteşeli penil protezi, direnci zayıf olduğu gibi bazen de ses yapabilir.

Penil Protezi (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez ameliyatı genel anestezi etkisinde yapılan bir cerrahi operasyondur. Ameliyatta öncelikle idrarı toplamak için, mesaneye bir kateter yerleştirilir. İkinci adım ise alt karın bölgesinde veya penis başının altında bir kesi açılır ve implantlar penis içine yerleştirilir.

Eğer iki parçalı implant tercih edilmişse hastanın testis torbasına bir vana ve bir pompa yerleştirilir. Eğer üç parçalı protez tercih edilmişse ekstra olarak karın duvarına rezervuar yerleştirilmesi gerekmektedir. Protezlerin yerleştirilmesinin ardından kesiler kapatılır ve ortalama 45 dakika süren ameliyat sona erer.

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı Sonrası

Penil protez ameliyatının ardından hasta genellikle bir günü hastanede geçirir. Ameliyat sonrasında birkaç hafta ağrı gözlemlenebilir. Bu nedenle gerek görüldüğü süre boyunca ağrı kesici ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

Ameliyatın ardından ilk 4 ila 8 hafta (doktor bu süreyi spesifik olarak belirtecektir) zorlu fiziksel aktiviteler yapılmamalı, cinsel ilişkiye girilmemelidir. Doktorun belirtti bir sürenin ardından kontroller gerçekleştirilir ve dikişler alınır. Gerek görülürse hastaya pratik yapması tavsiye edilir ve hasta günde iki kez penis implantını şişirir ve söndürür. Yarı sert (bükülebilir) penis de bu pratiğe pek gerek duyulmaz.

Kimler Penil Protez İmplantasyonu Yaptıramaz?

Akciğer enfeksiyonu olan,
İdrar yolu enfeksiyonu olan,
Ağır diyabet hastası olan kişilerin penil protez implantasyonu yaptırması tavsiye edilmez.

Penil Protez İmplantasyonu Riskli midir?

Penil protez implantasyonu, birçok cerrahi uygulamadaki gibi belli komplikasyon riskleri taşıyabilmektedir. Bunların başında enfeksiyon riski gelmektedir. Enfeksiyon her cerrahi müdahalenin ardından oluşabilecek bir komplikasyondur. Özellikle omurilik yaralanması ve diyabet hastalarında bu risk oldukça artmaktadır. Nitekim ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı bu riski minimuma indirmektedir.

Bir diğer risk ise implantta komplikasyon oluşmasıdır. Penil implant tasarımları her ne kadar kişiye özel ve güvenli tasarımlar olsa da arızalanma riski taşımaktadır. İmplantı kırılması durumunda yine bir cerrahi işlemle onarım sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra nadirde olsa bazı durumlarda implant penis içinde cilde yapışıp zarar verebilmektedir. Bu duruma enfeksiyonlar da sebep olabilmektedir.

Penil Protezi Cinsel İsteksizliği Giderir mi?

Penil protezi implantasyonu hastanın penisinin sertleşmesini sağlamak amacıyla yapılan bir müdahaledir. Cinsel istek, boşalma veya orgazmı herhangi bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkilemez. Yani penil protezi takıldıktan sonra hastada varolanın dışında bir cinsel istek oluşmaz. Nitekim sertleşme bozukluğu özgüvensizlik yaşayan, cinsel isteksizlik yaşayan ve ilişkiden kaçınan hastalarda penil protezi özgüveni arttırabilir, hastanın tekrar cinsel istek duymasına yardımcı olabilir.

Penil Protezi İle Boşalma Nasıl olur? Çocuk Sahibi Olunabilir mi?

Penil protezi kısırlık, boşalma veya sperm ile ilgili problemlerinin çözümü değildir. Hastanın boşalmasına, meni gelmesine, spermlerine hiç bir şekilde etki etmez. Boşalma, kısırlık veya spermlerle ilgili sorun yaşayan hastanın bunun için ayrı bir tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Penil protezi implantasyonu yaptıran hastanın çocuk sahibi olma potansiyeli ve ihtimali, implantasyon sonrası değişmez. Protez öncesi baba olma ihtimali olan hastalar, protez takılmasının ardından da yine aynı ihtimalle baba olabilmektedir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12