Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Lazerle Mesane Kanseri Ve Taş Ameliyatı
Lazerle Mesane Kanseri Ve Taş Ameliyatı
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Mesane kanseri, birçok katmandan oluşan mesanenin farklı tipteki hücrelerinde kanser hücrelerinin gelişmesiyle oluşur. Genellikle mesanenin iç astarında oluşmaya başlayan kanser hücrelerinin zamanla gelişmesiyle tümör oluşur.

Tümör zamanla mesaneden sıçrayıp vücudun başka yapılarına yayılabilir. Yayılan kanserin tedavisi giderek zorlaştığı için kanserde erken tanı oldukça önemlidir. Lazerle mesane kanseri ameliyatı, mesane kanseri tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir operasyondur. Geleneksel cerrahiye kıyasla daha avantajlı olan lazerle mesane kanseri tedavisiyle hasta hızlı bir iyileşme süreci geçirir ve günlük hayatına hızla geri döner.

Mesane Kanseri Neden Olur?

Mesane kanseri çoğunlukla sigara dumanı ve endüstriyel kimyasallarda bulunan kanserojen ajanlardan kaynaklanan bir kanser çeşididir. Özellikle ABD’de yoğun olarak görülen mesane kanserine boya, solvent gibi kimyasal maddeler de sıklıkla neden olabilmektedir. Böbrekler aracılığıyla filtrelenen kanserojenler, idrar yoluyla vücuttan atılmadan önce mesane yüzeyiyle bir süre de olsa temas etmekte ve kanserin meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle sigara içen kişilerin mesane kanserine yakalanma ihtimali ciddi oranda yüksektir.

Mesane Kanserini Tetikleyen Durumlar Şunlardır:

 • Mesane iç duvarının tahrişi,
 • Parazit enfeksiyonları,
 • Sigara ve benzeri tütün kullanımı,
 • Radyoterapi uygulamalarına maruz kalınmış olması,
 • Kimyasal maddelerle uzun süre çalışmak, bu maddelere maruz kalmak,
 • Ailede mesane kanseri öyküsü olması

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanserinin en sık görülen belirtisi idrarda kana rastlanmasıdır. Kan, kimi zamanda çıplak gözle görülebildiği gibi bazı hastalarda da sadece idrarın mikroskop ile incelenmesi sonucu görülebilir. İdrarda kana rastlanması mesane kanserinin işareti olabildiği gibi tek başına kanser olduğunu da göstermez. İdrarda kan görülmesi kanser dışında idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşının da belirtilerinden biridir. Bu nedenle kanda idrara rastlandığında mutlaka uzman bir doktora görünülmelidir.

Mesane kanserinin diğer belirtileri ise sık idrara çıkma ihtiyacı ve idrar yaparken ağrı hissedilmesidir. Bazı hastalarda bu belirtiler görülmeyebilir. Nitekim bu belirtilerden bir ya da birkaçı gözlemlendiğinde mutlaka doktora danışılmalı, uygun bir tedaviye başlanmalıdır.

Mesane kanseri tanısı nasıl konur?

Mesane kanseri belirtilerinden bir ya da birkaçını gören hasta uzman bir doktor tarafından ayrıntılı bir öykü verir ve fiziksel muayeneye tabi tutulur. Bu sırada hastanın tütün ve kimyasal maddelerle ilişkisi doktora mutlaka bilgilendirilmelidir. Bunların ardından ultrason ya da üriner tomografi ile hastanın böbrekleri, üreterleri ve mesanesi gözlemlenir, kanser bulgusu aranır.

Daha ayrıntılı gözlem gerektiği durumlarda sistoskopi cihazı ile mesane iç yüzeyi incelenir. Bu optik cihazla, üretradan mesaneye girilir ve mesanenin içi detaylı şekilde incelenebilir. Uygulama sırasında hastaya lokal veya genel anestezi verilebilmektedir.

Sistoskopi ile incelenen mesane iç yüzeyinde tümör saptanması durumunda defarezektoskop adı verilen cihazla müdahale edilir. Sistoskopiye benzeyen bu cihazın ucunda hareket ettirilebilen, içinden akım geçebilen tel, bir yarım halka bulunmaktadır. Bu sayede şüpheli doku çıkarılır ve patolog tarafından incelemeye alınır.

Son olara tümörün;büyüme, yayılma ve kötüleşme durumu, tümörün hangi evrede olduğu hangi kısımlara yayıldığı ve tümörün giderilmesi için nasıl bir tedavi yöntemi izleneceğine karar verilir.

Mesane Kanseri Tedavisi

Yapılan tetkiklerin ardından patoloji raporu ve hastanın yaşı, sağlık durumu göz önüne alınarak, doktorlar tarafından bir tedavi yöntemi belirlenir. Mesane kanserinin tedavisinde; cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyasyon tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

 • Cerrahi müdahalede, tümörlü hücreler cerrahi yöntemlerle vücutta çıkarılır. Kemoterapi tedavisi; cerrahi işlemden önce veya sonra uygulanabilen, tümör hücrelerini öldüren kemoterapi ilaçlarının hastaya verildiği bir tedavi biçimidir.

 • Radyasyon terapisi ise yüksek enerjili X ışınlarıyla kanser hücrelerinin yok edildiği; cerrahi işlemin öncesinde ya da sonrasında, kemoterapi ile birlikte veya tek başına uygulanabilen bir mesane kanseri tedavisidir.

Lazerle Mesane Kanseri Ameliyatı

Lazerle mesane kanseri ameliyatı; mesanenin iç katmanlarında gözlemlenen ve daha dışarı yayılmamış tümörleri çıkarmak için uygulanan başarılı bir prosedürdür.Lazerle mesane kanseri tedavisinde izlenen adımlar şunlardır;

 • Herhangi bir kesi açılmasını gerektirmeyen lazerle mesane kanseri ameliyatında rezektoskop (bir tür sistoskop) ile idrar yolundan girilerek mesaneye ulaşılır.
 • Rezektoskopta bulunan tel halka ve yüksek enerjili lazer kullanılarak kanser hücreleri yakarak temizler.
 • Lazerle mesane ameliyatının ardından kanserinin tekrarlamaması için çoğunlukla kemoterapi tedavisi tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir kesi açılmasını gerektirmeyen bu tedavi yöntemini gerçekleştirmek için genellikle lokal anestezi uygulanır.

Lazerle Mesane Kanseri Ameliyatından Sonra

Lazerle mesane kanseri ameliyatının ardından hastalar aynı gün veya bir gün sonra hastaneden taburcu olurlar. İyileşme süresi oldukça kısa olan bu ameliyatın ardından hasta, 1- 2 hafta içinde günlük hayatına dönebilmektedir.

Lazerle Mesane Kanseri Ameliyatından Sonra Kanser Tekrar Edebilir mi?

Lazerle mesane kanseri ameliyatının ardından tümörün tekrar görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrası kanserin geri dönmemesi için kemoterapi, immünoterapi gibi tedaviler uygulanabilir.

Lazerle mesane kanseri sonrası kanserin geri dönme riski bulunduğu için hastanın sağlık durumu yakından takip edilir. Tedavi sonrası düzenli muayene ve kontrol büyük önem taşımaktadır.

Mesane kanseri, tedavinin ardından tekrar edebilme ihtimali yüksek bir kanser tipidir. Bu nedenle ekstra operasyon gerektirebilmektedir. Nitekim lazerle mesane kanseri ameliyatı tekrar uygulanması durumunda mesanede yaralanma ve işlev kaybetme durumları gözlemlenebilmektedir. Bu durumda hasta sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilir; idrar kontrolünü kaybetmesi nedeniyle idrar kaçırma sorunları yaşayabilir.

Lazerle Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Lazerle mesane kanseri ameliyatı sonrası hastada çok fazla yan etki görülmez. Yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir. Ameliyat sonrası en sık karşılaşılan yan etkiler, hastanın idrarıyla birlikte kan gelmesi ve ağrıdır. Bu yan etkiler kısa zamanda kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Lazerle Mesane Taşı Ameliyatı

Lazerle mesane taşı ameliyatı, mesanede oluşan taşların yok edilmesi için uygulanan oldukça pratik bir tedavi yöntemidir. Lazer bir sistokop ile idrar yolundan mesaneye ulaşılarak yapılan işlemde lazer enerjisi ile mesane taşları parçalanır. Ameliyatın süreci ise mesane taşlarının sayısına ve boyutlarına göre değişmektedir. Taşların paylaşılmasının ardından üreterin açık kalması için stent takılır ve ameliyat sona erdirilir.

Lazerle Mesane Taşı Ameliyatı Sonrası

Lazerle mesane taşı ameliyatının ardından kısa süre sonra hasta günlük hayatına rahatlıkla geri dönebilmektedir. Lokal anestezi etkisiyle yapıldığı için sonrasında genel anestezi yan etkileri yaşamak zorunda kalmayan hasta, vücudunda herhangi bir kesi de açılmadığı için rahatlıkla günlük işlerini yapabilmektedir.

Lazerle mesane tedavisinin ardından bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bunlardan biri mesane yaralanmasıdır. Nadir de görülse mesane yaralanma, çıkarılan taşların kenarlarının temas etmesi nedeniyle oluşur ve enfeksiyon gözlemlenebilir. Bu tarz durumlarda hastaya ağrı kesici ve antibiotik verilebilmektedir.

Bunun yanı sıra ameliyat sonrası kısa bir süre hasta ağrı hissedebilir, stent nedeniyle çok idrara çıkma ve göğüs bölgesinde ağrı görülebilmektedir. İdrarda kanama görülmesi de yine ameliyatta takılan stent nedeniyledir, olası bir durumdur. Stentin çıkarılmasının ardından bu yan etkiler ortadan kalkacaktır.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12