Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı – Feksible URS – RIRS
Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı – Feksible URS – RIRS
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Kandaki atık ürünleri ayırmakla görevli böbrekler, kanı temizleme işlemini gerçekleştirirken mineral ve tuzlardan oluşan böbrek taşını meydana getirir. Her iki böbrekte de görülebilen böbrek taşları hastanın şiddetli ağrı çekmesine neden olmaktadır.

Böbrek taşı sorunundan kurtulmak açık cerrahi ameliyat veya RIRS / Fleksibl URS adı verilen lazerle böbrek taşı ameliyatı yapılır. Herhangi bir kesi gerektirmeyen Fleksible URS cihazıyla hasta konforlu bir tedavi süreci geçirir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Nedir?

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı, açık böbrek taşı ameliyatına oranla çok daha avantajlı bir uygulamadır, Yeni kapalı böbrek taşı ameliyatı (RIRS, Fleksibl URS), 15 – 25 mm arasındaki böbrek taşlarının lazer ile kırılmasıdır. Çocukluk döneminden itibaren her yaştan böbrek taşı olan hastaya uygulanabilen kapalı böbrek taşı ameliyatı, yüzde 95 oranında başarı göstermektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında hastayı genel veya spinal (belden aşağı) anestezi ile uyuşturarak yapılan operasyonda; öncelikle hastanın idrar kanalından fleksibl üreteroskop adı verilen, ışık ve kameralı cihazla girilir ve böbrekteki taşlar monitörden görüntülenir. Yumuşak ve esnek olan cihazın birden fazla kanalları bulunmaktadır. Bu kanallardan su geçişi sağlandığı gibi taşları kıracak lazer teli ve taşları tutacak gereçler yer almaktadır. Operasyon sürecinde böbreğe su ileterek bir havuz oluşturulur ve bu sayede daha net görüntü alınır.

Fleksibl üreteroskoptaki lazer teli, lazer enerjisiyle böbrek taşlarını kırar. Kırılan parçalar daha sonra küçük parçalar halinde kendiliğinden idrar yoluyla dışarı atılır. Bu sırada hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

İşlemin ardından üreter kanalda kırılan taşların birikmesini engellemek ve idrar akışının düzenini korumak için Double J Stent adı verilen iki uçlu stentin bir ucu böbreğe, diğer ucu idrar torbasına yerleştirilir. Bu işlemlerin ardından ameliyat tamamlanır.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ameliyatın öncesinde doktor ve anestezi uzmanının incelemesi için kan testleri, akciğer filmleri ve kalp elektronuzun alınması istenecektir. Enfeksiyon varken ameliyat yapılamayacağı için ameliyat öncesinde idrar testi alınarak enfeksiyon olup olmadığı da incelenecektir.
  • Ameliyat kararı alınmasının ardından hastanın doktora hangi ilaçların kullanılabileceğini danışması gerekmektedir. Düzenli kullanılan tansiyon, şeker ve kalp ilaçları gerek görüldüğünde ameliyat öncesi doktor tarafından kesilebilir.
  • Hasta, ameliyat olacağı saatten 6 ila 8 saat önce katı veya sıvı farketmeksizin besin almalı kesmeli, su içmemelidir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Sonrası

Kapalı böbrek taşı ameliyatı, uzun iyileşme süresi gerektirmeyen, hastanın günlük hayata kısa zamanda geri dönebildiği bir operasyondur. Açık cerrahi yapılan ameliyatların aksine kesi veya delik açılması gerekmeyen Fleksibl URS’un ardından hastada kanama, dikiş vb. iyileşme süresi gerektiren durumlar görülmez.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı yaptıran hastalar, operasyondan 24 saat sonra günlük hayatlarına ve işlerine rahatlıkla dönebilmektedir. Hastaların banyo yapmasında, istediklerine yiyip içmelerinde herhangi bir sakınca görülmez. DJ stant takılmış hastaların nadiren hareketlerinde kısıtlamalar ve yan etkiler görülebilir. Ağır egzersizlerin ardından böbrek ya da mesanede rahatsızlık ve ağrı hissine neden olabilen stant, idrarda kan görülmesine ve hastanın sık idrara çıkmasına neden olabilmektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Riskli midir?

Kapalı böbrek taşı ameliyatı (RIRS, Fleksibl URS), birçok ameliyatta olduğu gibi bazı riskler barındırmaktadır. Ameliyat sırasında ;böbrek ile mesane arasındaki üreter kanalında yaralanma, böbrek taşına ulaşılamaması, taşın kırılamaması, nadir de olsa üreterde kopma riski bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında ise yüksek ateş, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama görülebilme riski vardır. Bu risklerin olmaması için ameliyatın deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının (RIRS, Fleksible URS) Avantajları Nelerdir? Perkütan Ameliyatından Farklı mıdır?

Fleksibl URS kullanılarak yapılan kapalı böbrek taşı ameliyatları, klasik açık böbrek taşı ameliyatı ve diğer kapalı böbrek taşı yöntemi olan ‘perkütan’dan çok daha avantajlı bir tedavi yöntemidir. Açık ameliyatta büyük kesi açılması, ameliyat sonrası uzun iyileşme süresi ve şiddetli ağrılar söz konusu iken, Fleksibl URS ile gerçekleştirilen kapalı böbrek taşı ameliyatında bunların hiç biri yaşanmaz. Fleksibl URS yöntemi, sırttan girilerek yapılan Perkütan kapalı böbrek taşı ameliyatına göre de daha iyi sonuç vermektedir.

Perkütan böbrek taşı ameliyatları her ne kadar kapalı yöntemle yapılsa da sırtta 1 cm’lik kesi açılmasını gerektirir. Bu kesiden böbreğe ulaşıldığında da böbrekte de 1 cm’lik bir kesi yapılır. Sonuç olarak hastanın cildinde, ciltaltı dokularında, kasları ve böbreğinde kesi oluşur ve kanama riski doğar.
Herhangi bir kesi açılmasını gerektirmeyen Fleksible URS yönteminde kanama problemi ile karşılaşılmadığı için, düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç alan hastalara bu yöntem tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda böbreğinin konumu ve şeklinde anormallik olan hastaların da böbrek taşı ameliyatı Fleksible URS ile gerçekleştirilebilmektedir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12