Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı
Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Genel Bilgi

Prostat kanseri en sık rastlanan kanserler arasındadır. ABD’de yapılan araştırmalara göre, prostat kanseri akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinin önüne geçerek erkeklerdeki en sık rastlanan kanser türü haline gelmiştir. Prostat kanseri tüm kanserlerin %32’sini oluşturmaktadır. Prostat kanseri yaşlı erkek hastalığı olarak bilinir. Ancak 40 yaş altında da nadiren de olsa görülebilmektedir. Ancak, prostat kanseri oldukça yavaş bir seyir izlediği için bu kişilerin çoğu farklı sebeplerden ölmektedirler. Yas ilerledikçe prostat kanseri riski artmaktadır. Prostat muayenesi ve kan tetkiki ile yapılan taramalarda hiçbir idrar yakınması olmayan erkeklerin %7’sinde prostat kanseri teşhis edilmektedir. Üroloji uzmanına idrar şikâyetleri ile gelip, prostat muayenesinde ve kan tetkikinde anormallik olan erkeklerin ise yaklaşık %40’inda prostat kanseri teşhis edilmektedir.

Prostat Kanserinin Teşhisi

“50 Yasin üzerindeki erkeklerin en az senede bir kez üroloji uzmanına muayene olmaları ve PSA tetkiki yaptırmaları gerekir”
Prostat kanserinin kendine özgü bir belirtisi yoktur. Yol açtığı şikâyetler iyi huylu prostat büyümesiyle aynıdır. İleri evre kanserlerde kemik ağrıları ön planda olabilmektedir. Prostat kanserinin teşhisinde en önemlisi prostat muayenesidir. Rektal yolla yapılan bu muayenede prostatın sert olarak hissedilmesi veya nodül ele gelmesi, şüpheli bulgular arasındadır. Teşhiste yardımcı olan en önemli kan tetkiki ise PSA dır. PSA’daki yükselme prostat kanserinin erken belirtisi olabilir. Prostat muayenesinde şüpheli sertliği veya PSA değeri yüksek olan kişilere prostat biyopsi önerilir. Makattan yapılan prostat biyopsisi çok ağrılı bir işlem değildir. Biyopsi öncesi mutlaka antibiyotik verilmesi gerekir. Prostatın çeşitli bölgelerinden çok sayıda parça alınarak mikroskobik incelemeye alınır. Patolojik olarak prostat kanseri tanısı konulan hastalara, yasına ve kanserin evresine göre tedavi uygulanır.

Prostat Kanserinin Tedavisi

Prostat kanserinin kesin tedavisi ameliyattır. Kanser, prostat sınırlarını aşmadıysa, organın tamamen çıkartılması hayat kurtarıcı olur. Prostat kanseri oldukça ağır ilerleyen bir kanser türü olduğu için, ileri yaşta (70’in üzerinde) teşhis edildiğinde genellikle ameliyat önerilmez. teşhis anında prostat dışına yayılmış kanserlerde ise yine ameliyat yapılmaz ve ilaç tedavisi verilir.

Radikal prostat ameliyatı nedir ?

Prostat kanserinde uygulanan ameliyata “radikal prostatektomi” denilir. Bu ameliyatta prostat bezi, kapsülüyle birlikte çıkartılır. Hedef, geride prostat dokusunun kalmamasıdır. Radikal prostatektomi, büyük ve riskli ameliyatlardan birisi olarak kabul edilir. Ameliyata bağlı ölüm riski %1 civarındadır. Ameliyat sonrasında ereksiyon sorunları, idrar kanalında tıkanma ve idrar tutamama görülebilir. Son yıllarda geliştirilen sinir koruyucu ameliyat teknikleri sayesinde penise giden ve prostatın hemen yan tarafından geçen sinirlere hasar vermeden prostat çıkartılabilmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası sertleşme sorunu da yaşanmayabilir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12