Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı
Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatı, böbrek tümörü olan hastaya uygulanan çeşitli kanser tedavisi yöntemlerinden birisidir. Böbrek kanseri ameliyatında altın standart tümörün erken evrede olmasıdır. Böbrek kanserinde tedavisinde, hastanın yaşı, sağlık durumu ve tümörün böbek dışına yayılıp yayılmadığı değerlendirilerek gerçekleştirilir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Böbrek kanseri ameliyatı; kanser oluşumu gözlemlenen böbreğin çıkarılmasıdır (nefrektomi). Nefrektomi yani böbreğin kanserle birlikte çıkarıldığı bu ameliyatlar geleneksel cerrahi yöntemi olan açık ameliyat ile gerçekleştirilebildiği gibi, günümüz teknolojisinden faydalanılarak geliştirilen robotik laparoskopi cihazıyla da gerçekleştirilebilir. Ameliyatın gidişatını belirleyecek olan ise böbrek tümörünün tipi, kaçıncı evrede olduğu, büyüklüğü, yerleştiği bölge ve sayısıdır. Ameliyat öncesi gözlemlenen bu önemli noktaların belirlenmesinin ardından böbrek kanseri ameliyatına karar verilebilir.

Böbrek kanseri ameliyatı böbrek kanseri olan ya da böbrek kanseri riski gözlemlenen tüm hastalara uygulanabilen bir cerrahi müdahaledir. Hastada görülen büyük tümörlerde böbreğin etrafını saran gerota fasyası adı verilen yağ dokusu ve bazen böbreküstü bezi de dahil olmak üzere tüm doku ameliyat ile (radikal böbrek kanseri ameliyatı) çıkarılabilir. Küçük böbrek tümörlerinde ise sadece tümörün bulunduğu alana müdahale edilerek (parsiyel böbrek kanseri ameliyatı) çıkarılır; böylece hastanın olabildiğince böbrek fonksiyonlarını kaybetmemesi sağlanır.

Geleneksel (Açık) Cerrahi Yöntemle Böbrek Kanseri Ameliyatı

Geleneksel cerrahi yöntemle gerçekleştirilen böbrek kanseri ameliyatlarında kanserli dokuya ulaşabilmek için hastanın cildinde büyük bir kesi açılır. Bu kesi ciltten, karın zarına kadar uzanır ve bu yoldaki tüm doku ve kasların kesilmesini gerektirmektedir. Bu tarz ameliyatlarda, kanserli organın çevresindeki yapı ve organlara zarar verme riski bulunduğu için oldukça dikkatli şekilde yapılmalıdır. Cerrahlar, böbreğin çevresinde bulunan organları, müdahale yapılacak alandan uzaklaştırmak için ekatör kullanır. Bu da ameliyat sonrasında hastada şiddetli ağrı ve geç iyileşme sürecine neden olarak hastanede daha uzun süre kalmasına sebebiyet verir. Hastanın iyileşme süresi tamamlansa bile, ameliyat kesisinin yan etkisi olarak kesi bölgelerinde kronik ağrılar görülmesi açık ameliyatın yarattığı en büyük problemlerdir. Bazı durumlarda ameliyat bölgesinde sonradan fıtık görülebilmektedir.

Laparoskopik (Kapalı) Böbrek Ameliyatı

Günümüzde birçok ameliyatın daha konforlu ve risksiz sağlayan gerçekleşmesini robotik cihaz laparoskop; hastalarda büyük ameliyat izi kalmasının önüne geçmektedir. Geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında büyük avantajları olan laparoskopik ameliyat çeşitlerinde vücutta açılan küçük bir kesiden tüm müdahale gerçekleştirilebilmektedir. Gerekli kesi boyutunun laparoskopik yöntemle minimuma indirilmesi, ameliyat sonrasında hastalara da büyük konfor sağlamıştır. Laparoskopik ameliyat için gerekli görülen kesinin küçük olması, ameliyat sonrası hastanede kalış süresini azaltmış, ağrı problemini minimuma indirmiş ve iyileşme süresini oldukça hızlandırmıştır.

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatında müdahale edilecek bölgenin monitörde daha detaylı gözlemlenebilmesi, daha net bir işlem yapma fırsatı sunmakla birlikte bölgenin tamamen temizlendiğinden de emin olunmasını sağlamaktadır. Cerraha daha net bir gözlem alanı sunan Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatında geride kanser bırakma riski ve gereksiz müdahaleler azalır.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Öncesi

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatına girecek hastadan öncelikle kan örneği alınır ardından ameliyat için bir risk oluşup oluşmayacağını görmek için bir EKG çekilir. Bunun yanı sıra doktor, gerekli gördüğü durumlarda hastadan göğüs röntgeni ve akciğer fonksiyon testleri isteyebilir.

Laparoskopik ameliyatta karın içine müdahaleler olacağı için doktor hastanın karın boşluğunu inceler. Burada enfeksiyon veya hastalık görülmesi durumunda ameliyatı iptal edebilir ve uygun görüldüğü takdirde klasik cerrahi yöntemi uygulanmasına karar verebilir.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatında öncesi genel anestezi verilerek uyutulan hastanın karnı şişirilir. Böylece cerrah daha rahat çalışabilir ve tıbbi aletlerin daha rahat hareket edebilir. Bu işlem için hastanın karın boşluğuna küçük bir boru yerleştirilir ve karına hava verilerek şişirilir.

Daha sonra karın duvarından açılan 10 mm’lik delikten kamera sistemi içeri sokularak karın içi organlar gözlemlenir. Buna ek olarak 5 mm ve 10 mm’lik ek delikler açılarak buradan cerrahi aletler sokulur ve ameliyat başlar. Böbrek kanserinin durumuna göre böbreğin tamamı veya sadece kanserli doku laparoskop ile çıkartılır ve bölge dikildikten sonra herhangi bir komplikasyon yoksa hasta uyandırılır.

Ameliyat süresi hastanın kilosu, sağlık durumu; tümörün büyüklüğü, hangi bölgenin alınacağı vb. çeşitli etkenler nedeniyle değişmektedir. Bu nedenle ameliyatın ne kadar süreceği ile ilgili net bir bilgi vermek yanlış olacaktır.

Laparoskopik Parsiyel Böbrek Ameliyatı (Nefrektomi)

Laparoskopik parsiyel böbrek ameliyatı, hastanın böbreğinin sadece kanserli kısmının laparoskopik yöntem ile alınmasıdır. bu ameliyat yönteminde yine hastanın vücudunda küçük kesiler açılarak böbreğe ulaşılır. Açık parsiyel böbrek ameliyatına göre çok daha avantajlı olan bu operasyon yönteminde kanserleri böbrek dokusu alınır ve temiz alanlar bırakılır. Bu sayede hastanın böbrek fonksiyonları olabildiğince korunur.

Laparoskopik Radikal Böbrek Ameliyatı (Nefrektomi)

Laparoskopik radikal böbrek ameliyatı ise böbrekte yoğun yayılma gösteren kanser vakalarında uygulanan bir operasyon yöntemidir. Ameliyatta kanserli böbreğin tamamı ve gerekli dokular alınır. Radikal böbrek ameliyatında daha büyük bir alana müdahale edilir.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyatı Riskli midir?

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatının, neredeyse her ameliyatta olduğu gibi belli riskleri bulunmaktadır. Laparoskop yapılan hastanın ameliyat sırasında karın içinde iltihap görülmesi, iç organlarında ciddi yapışmalar gözlemlenmesi veya beklenmeyen bir komplikasyonla karşılaşılması; laparoskopik ameliyatın sonlandırılmasına ve açık cerrahi ameliyata geçilmesini gerektirebilir.

Bunun dışında laparoskopik böbrek kanseri ameliyatında süre ameliyatın durumu için büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ameliyat sırasında böbreğe bir süre kan akışı gitmeyecek olması ve bu sürenin uzaması durumunda hastanın kronik böbrek hastası olma ihtimalidir. Böbreğin bir kısmı yerine tamamının alınması gereken ameliyatlarda bu durumla karşılaşma ihtimali artmaktadır.

Bu tarz risklerin oluşmaması için ameliyatın deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Ameliyat Sonrası

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatının ardından birkaç gün boyunca normal idrar çıkışı kullanılamayacaktır. Bu nedenle ameliyatın ardından hastanın mesanesine ince bir tüp ve sonda takılmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın idrar miktarı, doktor tarafından gözlemlenecektir. Laparoskopik ameliyatta iyileşme süresi minimuma inmekle birlikte hastanın iyileşme sürecinin uzunluğuna yaşı, genel sağlık durumu ve operasyonun şiddeti etken olacaktır.
Ameliyatın ardından hastanın doktoru tarafından düzenli kontrol ve takip edilmesi önemlidir. Ameliyat geçiren hasta birkaç yıl boyunca 3-4 ayda bir doktor kontrolüne gitmelidir. Hastanın kanser öyküsü olacağı için düzenli kanser tarama tetkikleri yaptırması gerekecektir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12