Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
İnmemiş Testis Tedavisi
İnmemiş Testis Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Testis, anne karnındaki bebeğin böbreklerinin hemen altındaki dokuların, cinsiyeti belirleyen çeşitli etkenlerle gelişmesiyle oluşur. Bebeğin gelişimi ile birlikte testisler de gelişip büyür; kasık kanalından da testislerin konumlanacağı skrotum adlı torbaya doğru ilerlerler. Bu ilerleme gebeliğin bitmesine kısa bir zaman kala tamamlanır ve iki testiste torbanın içine yerleşir. Karında oluşarak zamanla torbaya inen testislerden biri ya da her ikisinin de bu inişi zamanında tamamlayamaması ve torbaya yerleşememesi durumuna ‘inmemiş testis’ adı verilmektedir.

İnmemiş testis problemi, zamanında doğmuş bebeklerin yüzde 3 ila 5’inde rastlanırken, erken doğan prematüre bebeklerde yüzde 30 oranında görülmektedir. İnmemiş testis problemi ile doğan bebeklerin torbaya doğru testis hareketi bir süre daha devam ettiği için bu oranlar kendiliğinden düşmektedir.

İnmemiş testis sorunu her iki testiste görülebilmektedir. Çoğunlukla tek taraflı görülen inmemiş testis, daha çok sağ testiste görülmektedir.

İnmemiş Testis Neden Olur?

Testislerin inmemesine birçok neden sebep olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Testisin inmesini sağlayan hormonların yetersizliği,
 • Testise dönüşen dokunun yapısal bozukluğu,
 • Testis ya da testislerin hiç gelişmemiş olması,
 • Testisi besleyen kan damarlarında kan akımının bozulmasına neden olabilecek bir anormallik olması.

İnmemiş Testis Zamanla Kendiliğinden İner mi?

İnmemiş testisle doğan bebeklerin testisleri, anne karnından ayrıldıktan sonra bir süre daha inme hareketine devam eder. Bu hareket, prematüre bebeklerde daha belirgin şekilde gerçekleşir.

İnmemiş testisli bebeklerin 6 aylık olana kadar testislerinin inmesi devam edebilir. İnmemiş testisli 6 aylık bebeklerin yüzde 66’sının testisleri torbaya yerleşmiş olur ve sorun ortadan kaybolur. Nitekim 6 aylıktan sonra testislerin kendiliğinden inmesi zor bir ihtimaldir, müdahale edilmesi gerekir. Bunun için 6 aylık bebeklerin inmemiş testis sorunu için tedavi yöntemi belirlenmesi gerekmektedir.

İnmemiş Testisin Tedavi Edilmesi Neden Önemlidir?

İnmemiş testis problemi olan bebeklerin ilerleyen yaşlarda belli fonksiyon kayıpları ve hastalıkları olabilmektedir. Bunu önlemek için erken tanı ve tedavi şarttır.

İnmemiş testislerin çocukluk döneminde tedavi edilmemesi durumunda ilerde risk oluşturacak hastalık ‘kısırlık’tır. Torba dışında kalan testis ya da testisler, uygun olmayan sıcaklıkta kaldıkları için deformasyona uğrayarayabilir. Bunun sonucunda ilerleyen zamanda üreme hücresi olan sperm miktarının azalmasına neden olmaktadır. uğrar Tek taraflı inmemiş testisinin bebeklik döneminde tedavi edilmemesi sonucunda ilerleyen yaşta yüzde 15 oranında kısırlık görülebilmektedir. İki testisinde inmediği vakalarda bu oran yüzde 35’e kadar yükselmektedir.

İnmemiş testisli hastaların ilerleyen zamanda karşılaşabileceği diğer bir önemli rahatsızlık kanserdir. Normal testisli erkeklerle kıyaslandığında, inmemiş testisli erkeklerin testis kanserine yakalanma ihtimali 20 ila 46 kez artmaktadır.

İnmemiş testisin tedavi edilmemesi sonucu görülebilecek rahatsızlıklar şunlardır:

 • Üreme fonksiyonlarında azalma veya kayıp,
 • Testis kanseri,
 • Testisin erimesi, yok olması,
 • Psikolojik sorunlar,
 • Estetik sorunlar,
 • Testisin zarar görme riski,
 • Kasık fıtığı.

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde inmemiş testis sorunun olup olmadığını anlamak için bebeğin testisleri gözlemlenmeli. Torbanın içine bir ya da ikisi yerleşmemişse veya şüphelenilen bir durum varsa bebek, uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

İnmemiş testis sorunu görülen bebek doğumdan altı ay sonra detaylı şekilde muayene edilmeli, testisler hala inmemişse uzman bir doktor tarafından tanı koyulmalı ve tedaviye zaman kaybetmeden başlanmalıdır.

İki testisi de inmemiş yenidoğanlar, inmemiş testisi olup peygamber sünneti (hipospadias) olan bebekler de ise 6 ay beklemeden hemen bir çocuk üroloji uzmanı tarafından muayene edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis ameliyatı, anestezi etkisi altında uzman cerrahlar tarafından uygulanan, pratik ve düşük riski bir operasyondur. Ebeveynler genellikle bebeklerinin ameliyat olmasıyla telaşa kapılsalar da inmemiş testis ameliyatı, operasyonun ardından direk taburcu edilebilen, çabuk iyileşen ve yan etkisi olmayan bir işlemdir. Bebekler, inmemiş testis ameliyatını kaldırabilmekte; hatta çocuk ev yetişkinlere nazaran çok daha hızlı iyileşme göstermektedirler. Bu nedenle inmemiş testis ameliyatının en erken zamanda yapılması tavsiye edilmektedir.

Her 100 erkek çocuktan 1’inde görülen inmemiş testis problemi ameliyat ile kolayca sonuca ulaştırılabilmekte, kullanılan anestezi sayesinde bebek ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında herhangi bir acı, ağrı duymamaktadır. Operasyonun ardından hemen taburcu edilebilen bebek için ameliyat sonrası yapılması gerekenleri doktor ebeveynlere bildirecektir.

Çocuklarda İnmemiş Testis Tedavisi ve Ameliyatı

Bebeklikte müdahale edilmemiş inmemiş testislere çocukluk döneminde müdahale edilebilmektedir. Yine de inmemiş testis tedavisi için harekete geçilmesi gereken zaman bebeğin 6. ayından 1 yılına kadar olan dönemdir. Eğer tedavi bebeğin 1 yaşından sonraya sarkmış ise hemen gerekli müdahalelerin yapılmalıdır. 1 yıldan fazla torba dışında kalmış testislerde yapısal bozukluklar ve ilerleyen zamanda kısırlık riski söz konusudur.

1 yaşını geçmiş inmemiş testis sorunu olan bebeklere gerekli muayeneler yapılmasının ardından cerrahi müdahale ile testisler torbaya yerleştirilir.

Ameliyat öncesinde yapılan fiziksel muayenede testislerin hissedilmemesi durumunda ultrasonografik incelemeler ve kan testleri yapılması gerekebilir. Testislerin torbaya yakın bir yerde bulunmaması veya yerinin bilinmemesi komplikasyona sebep olabilmektedir. Ele gelmeyen testisin karın içine kaçma ihtimali yüksek olduğu için laparoskopi ile inceleme yapılabilir ve karın içinde olması durumunda yine laparoskopi yöntemi ile testisler torbaya geri indirilir.

Eğer muayene sürecinde kasık fıtığına rastlanırsa, aynı ameliyat sürecinde fıtığa da cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Bunun dışında doktorun gerekli gördüğü durumlarda hormon tedavisi başlatabilir.

İnmemiş Testis İle Doğan Bebeklerin İlerleyen Dönemde Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İnmemiş testis problemi ile doğan bebeklerin, erişkinlik dönemine geldiklerinde belirli aralıkla üroloji doktoruna muayene olmaları tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni üreme fonksiyonlarında azalma ve testis kanseri riskinin inmemiş testis sorunu yaşamış kişilerde görülme sıklığının daha fazla olmasıdır.

Utangaç (retraktil) testis nedir?

Utangaç testis, diğer adıyla retraktil testis, zaman zaman torbada (skrotum) görülen ancak bazı zamanlarda yukarı kaçabilen testislerdir. Büyük oranda tedavi gerekli görülmeyen utangaç testisler, inmemiş testisten farklıdır ve torbaya inebilmektedir. Utangaç testisin yukarı kaçması ve torbaya inmesini tetikleyen bazı durumlar vardır. çocuğun soğuk bir ortamda bulunması, ağlaması veya testisine temas edilmesi durumunda refleks olarak testisler yukarıya, kasık kanalına doğru kaçabilmektedir. Bu nedenle muayenede de görülmesi zordur. Bunların yanı sıra çocuğun uyuduğu, banyo yaptığı, ateşi çıktığı ve uygun bir teknikle muayene edildiği durumlarda testisler torbada daha rahat şekilde gözlemlenebilmektedir.

Utangaç testis, bir hastalık olarak sayılmamaktadır, bu nedenle bir tedavi de gerektirmemektedir. Burada önemli olan utangaç testisin inmemiş testisle karıştırılmaması gerektiğidir. Utangaç testisi olanların belirli aralıklarla ürolog tarafından muayene edilmesi yeterli olacaktır.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12