Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
İdrar Kaçırma Tedavisi
İdrar Kaçırma Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

İdrar kaçırma; cinsiyet farketmesizin birçok insanın karşılaşabildiği bir ‘idrar sızdırma’ durumudur. Çoğunlukla kontrol edilemeyen ve idrar sızmasına neden olan idrar kaçırma sorunu, kadınlarda çok daha sık görülmektedir.

İdrar kaçırma birçok nedenden ötürü hastalarda görülebilmektedir. Bu nedenle hastanın idrar kaçırma problemiyle karşılaştığı durumda hastanın uzman bir doktora görünmesi hem günlük hayatındaki konforunu geri kazanmasını sağlayacaktır.

İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma, yaşın ilerlemesiyle birlikte sık görülen bir idrar sızdırma durumudur. Günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyebilen ve psikolojik olarak sürekli bir endişe hali yaşatan idrar kaçırma sorunu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bunların başında;

 • Hamilelik,
 • Hamilelik sonrası,
 • Obezite,
 • İleri yaş,
 • İdrar torbasında sarkma,
 • Kabızlık,
 • Sistit,
 • Genetik faktörler,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • İdrar yollarında veya böbrekte taş oluşumu,
 • Şeker hastalığı,
 • Menopoz,
 • Prostat büyümesi,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Alzheimer,
 • Vajinadan idrar kaçmasına sebep olan vajina ile mesane arasında fistül,
 • Kas gevşetici, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları gibi etkenler gelmektedir.

Obezite hastası kişilerde mesane ve çevresindeki kaslara fazladan baskı uygulandığı için sık sık idrar kaçırma gözlemlenir. Kasların zayıflaması sonucu kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde idrar sızıntısıyla karşılaşabilir.

Diyabet, böbrek hastalığı, omurilik yaralanması ve felç gibi nörolojik hastalıkları olan hastalarda idrar kaçırma riski artmaktadır.

Erkeklerde ise özellikle prostat ameliyatından veya radyasyon tedavisinden sonra idrar kaçırma durumu sıkça görülmektedir.

İdrar Kaçırma Problemi Sonucu Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

İdrar kaçırma problemi, günlük hayatlarında rahatsızlık, utanç ve endişen gibi sorunlara neden olduğu gibi psikolojik rahatsızlıklar oluşmasına da sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra idrar kaçırma sonucu kişilerde cilt yaraları ve enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bunun nedeni idrar kaçırma sonucu hastanın sürekli ıslaklık ve nemle karşılaşmasıdır. Yaranın iyileşmesini geciktiren bu etkenler, kişide mantar enfeksiyonunun görülmesine de sebep olabilmektedir.

İdrar kaçırma problemi yaşayan yaşlı hastalara sıklıkla idrar sondası takılmaktadır. Nitekim idrar sondası idrar yolu enfeksiyonu riskini büyük ölçüde arttırmakta, kadınlarda vajina sarmasına sebep olabilmektedir.

Bu nedenlerle idrar kaçırma problemi yaşayan hastanın en kısa zamanda uzman bir doktora muayene olarak gerekli tedaviye başlaması gerekmektedir. Tedavinin yanı sıra idrar kaçırma durumlarında cilt tahrişini ve oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için hijyene ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.

İdrar kaçırma sonrası gerekli hijyen sağlanmalı, cilt temizlenip kurutulmalı, sık sık duş alınmalıdır. Ev dışında idrar kaçırma ihtimali düşünülerek gerekli hijyen malzemeleri ve yedek kıyafetler alınmalıdır.

İdrar Kaçırma Çeşitleri

İdrar kaçırma sorunu çeşitli nedenlere bağlı olarak hastalarda görülmektedir. Bunlar ‘urge tipi’, ‘stres tipi’, ‘taşma tipi’ olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu idrar kaçırma çeşitleri bir hastada aynı anda da görülebilir.

Urge Tipi İdrar Kaçırma
Urge tipi idrar kaçırma, hastanın idrar yapmak için ani ve şiddetli bir dürtü duyması üzerine idrar kesesinin kasılması ve sızıntı gerçekleşmesi sonucu oluşur.

Stres Tipi İdrar Kaçırma
Stres tipi idrar kaçırma; Öksürme, gülme, koşma veya atlama gibi bir aktiviteler sırasında yaşanan idrar kaçırma durumudur.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma
Taşma tipi idrar kaçırma, idrar kesesinin kasılması nitekim boşalamaması sonucu taşarak idrar kaçırma durumudur. Sinir hastalıkları ve şeker hastalığı, taşma tipi idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

İdrar Kaçırma Teşhisi Nasıl Konur?

İdrar kaçırma tedavisinden önce uzman doktor hastanın idrar kaçırma nedenlerini saptar, idrar kaçırma çeşidi ile birlikte yaşı, genel sağlığı ve zihinsel durumu göz önünde bulundurularak bir tedavi yolu geliştirilir. Hastadan ilk olarak bir idrar örneği alınarak herhangi bir enfeksiyon veya anormallik olup olmadığı gözlemlenir. Ardından hastanın ne sıklıkla idrar kaçırdığı, neler tükettiğini kaydeder.

Hastadan alınan bir idrar örneği ile idrarın mesanede ne kadar kaldığı öğrenilir ve idrar yolunda tıkanma veya mesane kasları ile ilgili bir sorun varsa tespit edilir. Gerek duyulursa hastaya ürodinamik testler ve pelvik ultrason testleri uygulanabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Geciktirme Eğitimi
İdrar kaçırma tedavisine başlayan hastanın idrar kaçırmasını engellemek amacıyla bir çeşit ‘geciktirme eğitimi’ uygulanır. Hastaya mesane kontrolünü geri kazandırmayı hedefleyen bu eğitimde hasta idrar yapma isteği duyduğunda 10 dakika beklemesi istenir. Amaç, her iki buçuk, üç buçuk saatte bir idrar yapma düzenini geri sağlayana kadar tuvalete gitme sıklığını azaltmaktır.

Diyet
Bunların yanı sıra uzman doktorun vereceği bir diyet planı ile de idrar kaçırma ihtimali azaltılacaktır. Bu diyet içerisinde kafein, alkol, asitli içecekler tüketilmemesi önerilir ve hasta kiloluysa zayıflaması istenir. Aynı zamanda düzenli kegel egzersizi ile idrar kaçırmayı engellemek için kasların güçlendirilmesi istenebilir.

İlaçlar
İdrar kaçırmanın nedeni hasta bulunan bir hastalıktan veya kullandığı ilaçlardan kaynaklanıyor ise hastalığın tedavi rotası güncellenir, ilaçlar değiştirilebilir. Bunun dışında idrar kaçırma tedavisinde hastaya ilaç verilebilir. Bu ilaçlar aktif mesaneyi sakinleştirmeyi sağlar ve idrar kaçırma ihtimalini azaltarak hastaya yardımcı olur. İlaçların yanında kasları güçlendirmek amaçlı egzersiz yapılması tavsiye edilir.

İdrar Kaçırma Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

İdrar kaçırma problemiyle karşılaşan hasta, tıbbi cihazlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Bunlardan biri olan **‘Pesari yöntemi’ **mesanenin yukarı kaldırılmasına ve sızıntının önlenmesine yardımcı olan, vajina içine yerleştirilen sert bir halkadır.

Bir diğer yöntem ise radyofrekans tedavisidir. İdrar kaçırma sorununda radyofrekans tedavisi, alt idrar yolundaki dokuyu ısıtarak sıkılaşmayı ve başarılı idrar kontrolünü sağlamaktadır.

İdrar Kaçırma Sorununda Cerrahi Tedavi

İdrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarda ilaç, egzersiz ve tıbbi cihaz uygulamalarının işe yaramaması veya uygulanamaması durumunda son olarak başvurulan yöntem cerrahi tedavidir.

Askılama Yöntemii

Cerrahi tedavisinde, üretranın desteklenmesi ve idrarın sızmasını önlemek için mesanenin altına bir ağ yerleştirilip mesane yukarı kaldırılır. Nitekim bu yöntem çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlarda sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle hasta, çocuk sahibi olacağını veya olmak istediğini mutlaka doktora bildirmelidir. Doktor uygun gördüğü takdirde cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Üriner Kateter

İdrar kaçırma için hastaya uygulanan bir diğer cerrahi tedavi ise ‘üriner kateter’dir. Üriner kateterde, hastanın idrar yolundan mesaneye ulaşılarak bir tüp yerleşleştirilir; tüp vücudun dışına uzanan bir idrar torbasına takılır ve idrar buraya akar.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12