Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
HPV (Kondilom) Siğil Tedavisi
HPV (Kondilom) Siğil Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

HPV (Human papilloma virus), cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında görülen, genital bölgede görülen bir siğil çeşididir. Cinsiyet fark etmeksizin enfeksiyon sonucu herkeste görülebilen HPV, hastaların genital bölgelerinde karnabahar görünümünde siğiller oluşmasına neden olan bir virüstür. Bazen bir iki tane; bazen de çok sayıda genital bölgede görülebilen siğiller, ağrısız ve sert kitleler halindedirler.

Tüm dünyada sık görülmeye başlanan bu HPV sonucu oluşan siğiller çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Nitekim HPV vücuda girdiği anda hücrelere yerleştiği için tedavi edilemez.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü, enfeksiyonlu bölgeden deri ve mukoza teması ile bulaşmaktadır. Virüs, siğilli genital bölgeden başka bir bireyin ağzına, genital bölgesine ya da makatına bulaşmaktadır.

HPV Cinsel İlişki Haricinde Bulaşabilir mi?

HPV, cinsel ilişki dışında çeşitli yollardan da bulaşabilen bir virüstür. Nitekim çoğunlukla cinsel ilişki sırasında bulaşarak yayılmaktadır.

Vücudunun herhangi bir bölgesinde siğil çıkarmış kişilerde bulunan aktif siğillere temas edilmesi sonucunda HPV virüsü vücuda girebilmektedir.

HPV Virüsünün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

HPV birçok tipi olan bir virüstür. Bulaşan virüs tipine göre kuluçka süresi değişen HPV, kişiye bulaşmasının ardından 2 ay ile 6 yıl arasında genital bölge, anüs, ağız gibi bölgelerde değişken sayı ve büyüklüklerde siğiller oluşturarak kendisini belli eder. Bazı kişilerde virüsü kaptıktan 2 ay sonra siğil çıkarken bazı kişilerde siğil yıllar sonra görülebilmektedir.

Seks sonrası genital bölgede, oral seks sonrası ağızda ya da anal seks ile makat etrafında gözlemlenebilen kondilom adlı siğil lezyonları çeşitli yöntemlerle yok edilebilmektedirler.

Erkeklerde HPV Virüsü

Kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilen HPV virüsü, erkeklerde de penis kanserine sebep olabilmektedir. Nitekim çoğunlukla kadınlar siğil görülmesine neden olan HPV, erkeklerde daha çok taşıyıcı olarak görülmektedir.

HPV’nin bulaşmasını kolaylaştıran en büyük etkenlerden biri kişinin çok eşli olmasıdır. Farklı kişilerle yapılan korunmasız cinsel ilişkilerle büyük oranda bulaşma ihtimali artan virüs, kişilerin kanser olma riskini büyük oranda arttırmaktadır.

Kondilom adlı siğillere rastlanıldığı durumlarda hemen uzman bir hekime muayene olmak ve tedaviye başlamak gerekmektedir. Uzman doktor, hastadaki siğilleri muayene etmeli, virüsün tipini öğrenmek için biyopsi yapmalıdır. Bazı durumlarda sürüntü alınarak da gerekli tanı koyulabilmektedir.

Genital Siğil Hangi Yaşlarda Görülür?

HPV’ye bağlı genital siğil görülen hastaların büyük çoğunluğu 15 ila 24 yaş aralığındadır. Kadınlarda yaş aralığı 20 ila 24 iken erkeklerde 25 ila 29 yaşları arasında en sık görülmektedir. Erken yaşta cinsel ilişki yaşamak HPV virüsü kapma riskini arttırmaktadır. Orta yaş ve yaşlılık döneminde HPV virüsü kapma riski yüzde 5’lere kadar düşmektedir.

Çocuklarda HPV Görülür mü?

HPV virüsü, çocuklar dahil olmak üzere her yaştan kişide görülebilen bir virüstür. Genital bölgesinde siğil bulunan annenin doğum sırasında bebeği de HPV virüsü alıp genital siğil çıkarabilmektedir.

Bunun dışında küçük yaşta genital siğil görülen çocukların cinsel istismara uğramış olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır, bu nedenle kısa zamanda HPV’nin kaynağı araştırılmalıdır.

HPV Virüsü Olan Kişiler Kanser mi Olur?

HPV virüsü olan kişilerin mutlaka kanser olması gibi bir durum söz konusu değildir. HPV’nin 200’ye yakın çeşidi vardır ve bunların bazıları kanser riski taşırken bazıları oldukça düşük bir riske sahiptir. HPV virüsüne sahip kişinin kanser olma riski HPV tipi, hastanın bağışıklık sistemi, AİDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarının olup olmaması gibi etkenler ile azalıp artmaktadır.

HPV tipleri nelerdir?

200’e yakın farklı tipi bulunan HPV virüsünün yaklaşık 40 tipi, genital bölgede siğil görülmesine neden olmaktadır. Bazı HPV tiplerinin kansere neden olma riski düşük iken bazı tiplerin oldukça yüksektir. Bu nedenle hastada bulunan siğilin tipi öğrenilmeli ve gerekli tedavilere başlanmalıdır.

Kansere neden olma riski düşük HPV tipleri şunlardır; HPV tip 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81
Kansere neden olma riski yüksek HPV tipleri şunlardır; Başta HPV tip 16 ve 18 olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

HPV Erkeklerde Hangi Kanser Türlerine Yol Açmaktadır?

Kanser riski yüksek HPV tipi olan hastalarda HPV’nin vücudun hangi kısmına yerleştiği önem taşımaktadır. Penis etrafında görülen HPV siğilleri penis kanserine; makat bölgesine yerleşen HPV’ler makat ve rektum bölgesinde kansere; oral seks ile bulaşan HPV ise geniz, bademcik, dil, gırtlak ve yemek borusu kanserine neden olabilmektedir.

HPV testi nedir?

Genital bölgelerde görülen siğillerin büyük çoğunlu doktor tarafından klinikte muayene edilerek tespit edilmektedir. Bunun dışında, anormal bir durum gözlemlenir, doktor siğilden çeşitli sebeplerle şüphelenirse tanı konulması için histopatolojik inceleme yapılması gerekebilir. Cerrahi yöntemlerle veya sürüntü olarak alınan doku örneği patolojide incelenerek tanı alır.

Bunların yanı sıra erkek hastalarda Multiplex PCR test ile üretral sürüntüden HPV varlığı değerlendirilebilir.

HPV’den Nasıl Korunulur?

HPV korunmada prezervatif kullanımı ne yazık ki yeterli bir korunma yöntemi değildir. HPV’den korunmak için en etkili yöntem aşı uygulamasıdır.

Penisteki sünnet derisi, erkeğin cinsel yolla hastalık kapma riskini arttırmaktadır. Sünnet olmak ve prezervatif kullanmak, HPV bulaşma riskini tam anlamıyla olmasa da azaltmaktadır.

HPV’den Prezarvatif İle Korunulur mu?

HPV; makat, genital bölge, ağız hatta bazen karında bile görülebilen bir virüs olduğu için prezervatif HPV’ye karşı koruyucu bir etki yaratmaz.

HPV Aşısı

HPV aşısı, FDA tarafından onaylanmış bir korunma yöntemidir. 3 çeşidi bulunan HPV aşısı 9 yaşından itibaren çocuk ve erişkinlere uygulanabilmektedir. Aşılama yöntemi ile HPV’nin neden olabileceği siğil ve kanserlerin gelişimine karşı koruma sağlanabilmektedir.

HPV Siğil Tedavisi

HPV nedeniyle başta genital bölge olmak üzere çeşitli bölgelerde görülen kondilomlara (siğil) çeşitli yöntemlerle müdahale edilebilmektedir. Nitekim siğillerin tekrar etme ihtimali bulunmaktadır.

Siğil tedavisinde en etkili yöntemlerin başında yakma işlemi gelmektedir. HPV sonucu ortaya çıkan siğiller, genel veya lokal anestezi altında uzman kişiler tarafından lazer ile yakılarak yok edilebilmektedir. Günübirlik olan yakma işlemi ardından hastanın siğilleri yok edilir ve siğil bölgelerinde ufak kabuklanma görülür. Bu kabuklar kendiliğinden düşer. İşlem sonrası anestezik kremler kullanılarak oluşabilecek ağrı ve sızı hissi giderilebilir.

Siğil tedavisinde bir diğer yöntem ise dondurma işlemidir. Kriyoterapi (sıvı nitrojen) işlemi sırasında siğiller dondurularak etkisiz hale getirilir. Nitekim yakma işlemi kadar etkili değildir. Sayısı az olan siğillerde kriyoterapi yöntemi tercih edilebilir.

Eğer hastada büyük siğiller görülüyorsa doktor cerrahi müdahaleyi de tercih edebilir. Cerrahi yöntemlerle siğiller vücuttan çıkarılabilir. Az sayıda ve küçük siğillerde ise medikal kremler kullanılarak çözüme ulaşılabilir. Nitekim etkisi diğer yöntemlere göre düşüktür.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12