Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Hipospadias Tedavisi (Peygamber Sünneti)
Hipospadias Tedavisi (Peygamber Sünneti)
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Hipospadias (peygamber sünneti), ortalama 250 erkek bebekten birinde görülen bir penis anomalisidir. Normal şartlarda idrar kanalı, penis ucunda sonlaması gerekirken, hipospadiaslı erkek bebeklerde idrar kanalı daha kısa oluşmuştur ve bu nedenle penisin ucunda delik oluşması yerine daha alt bir kısımda oluşum görülmektedir.

Halk arasında “peygamber sünneti” olarak da bilinen bu anomalinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Doğumsal bir anomali olan hipospadias, tedavi edilmediği durumlarda hem sağlık hem de psikolojik açıdan olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenle hipospadias görülen bebeklerin tedavi edilmesi önem taşımaktadır.

Hipospadias’ın gözlemlenen anomali biçimleri şunlardır;
Penis ucundaki deliğin olması gereken konumdan daha aşağıda yer alması,
Penisin ön tarafında hiç sünnet derisi bulunmaması; penisin arka yüzünde fazla sünnet derisi fazla olması ve peniste kıvrılma.

Hipospadias görülen çocuklarda penis ucunda olması gereken delik biraz daha aşağıda olabildiği gibi bazen de testis torbasının arasında oluşmuş olabilmektedir. Çocuğu özellikle okul çağında psikolojik olarak yıpratacak bu sorun nedeniyle çocuk çömelerek idrar yapmak zorunda kalıyor.

Bebeklerde Hipospadias Neden Olur?

Bebeklerde hipospadias görülmesini tetikleyen çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bunların başında genetik faktörler gelmektedir. Ailedeki erkek bireylerde hipospadias olması, bebekte de görülme riskini arttırmaktadır.

Hipospadias, bebeğin anne karnındaki gelişimde dönemindeki mevcut çevresel faktörler nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Annenin gebeliğinin ilk aylarında düşük veya kanama tehdidi nedeniyle progesteron hormonu alması veya yardımcı üreme teknikleri kullanması, hipospadias riskini arttırmaktadır.

  • Kirli su kullanımı,
  • Zararlı kozmetik ürünleri kullanımı,
  • Tarım ve böcek ilaçları,
  • Çeşitli kimyasalların bünyeye girmesi gibi nedenlerle de bebeğin penisinde anomali meydana gelebilmektedir.

Bebekte Hipospadias Olduğu Öğrenildiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğumun ardından doktor tarafından fark edilecek hipospadias, bebek bir bir buçuk yaşını tamamlamadan, en kısa zamanda düzeltilmesi gereken bir anomalidir. Anomalinin düzeltilmesi için yapılacak ameliyatta sünnet derisi kullanılacağı için ameliyat öncesinde bebeğin sünnet ettirilmemesi ebeveynlere hatırlatılır. Hipospadiasın düzeltileceği ameliyatta bebeğin sünnet işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Hipospadias olan erkek bebeğin kilosu ve genel sağlık durumunun iyi olması gereklidir bu nedenle ameliyat sürecine kadar düzenli muayeneleri yapılmalı; doktorun talimatlarına uyulmalıdır.

Hipospadias Olan Bebeğin Neden Ameliyat Edilmesi Gereklidir?

Hipospadias, hem sağlık açısıdan hem de psikoloji açısında olumsuzluklara sebep olabilecek bir anomalidir. Sadece kozmetik bir sorun olarak görülmemeli ve ilk fırsatta ameliyat ile müdahale edilmelidir.

Hipospadiaslı çocukta penis deliğinin aşağıda olması nedeniyle çocuk ayakta idrar yapamayabilir; kız çocuklarında olduğu gibi oturarak veya çökemelerek idrar yapma ihtiyacı duyabilir. Bu da çocuğun eğitim hayatına başladığı ve psikolojik olarak önemli bulunan dönemde olumsuzluklara neden olabilir, çeşitli psikolojik sıkıntılar gözlemlenebilir.

Sadece çocukluk döneminde değil erişkinlik döneminde de hipospadias belli sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle penisi aşağı doğru kıvrık olması nedeniyle ereksiyon sırasında düz olmak yerine virgül şeklini alır bu da cinsel girişimi zorlaştırabilir.

Hipospadias Ameliyatı

Hipospadias ameliyatı bir günde gerçekleştirilen, aynı gün bebeğin hastaneden taburcu olabildiği bir operasyondur. Ameliyat esnasında pipideki eğriliğin tam olarak düzeltilir, yeni bir ek idrar kanalının oluşturulur, yeni bir idrar deliği yapılır ve talep edilirse sünnet işlemi de gerçekleştirilir. Sünnet istemeyen ailelerin talepleri üzerine sünnet derisi tekrar geri onarılabilmektedir.

Çoğunlukla aynı gün hastanın taburcu edilebildiği ameliyat, müdahale edilen anominin tipi ve derecesine de bağlı olarak 1.5 ila 2.5 saat arasında sürmektedir. Hipospadiasın çeşidinin ve derecesinin ağır olması durumunda iki operasyon yapılması gerekebilmektedir. İlk operasyonda penis eğriliği düzeltilir ve yapılacak yeni idrar borusunun zemini hazırlanır. İkinci operasyonda ise yeni bir idrar kanalı oluşturulur ve çiş deliği normalde olduğu gibi pipi ucuna taşınmış olur.

Eğer penisin düzeltilmesi için gereklilikler sağlanamazsa vücudun kılsız bir bölgesinden doku alınarak da anomali düzeltilebilmektedir.

Hipospadias Ameliyatı Sonrası

Ameliyatın ardından bebek, idrarını bir ila iki hafta boyunca sonda yardımıyla yapar. Ameliyat olan bebeğe çift bez kullanılarak ebeveynlere kolaylık sağlanabilmektedir. Bu yöntemde sonda dıştaki ikinci beze uzatılır böylece idrar torbası taşınması gerekmez, ebeveynlerin çocuk ile hareket etmeleri kolaylaşır.

Ameliyatın ardından genel bir enfeksiyon riskine karşın antibiyotik kullanılması önerilebilir. Bunun dışında gerek görüldüğü durumlarda ağrı kesici ve sidik torbasında kasılmayı önleyecek ilaçlar verilebilir.

Ameliyat sonrasında yapılan pansuman doktorun belirtti süre boyunca işlem görmüş bölgede kalmalıdır.

Hipospadias Ameliyatı Riskli Midir?

Hipospadias ameliyatında komplikasyon oluşma riski penisteki sorunun çeşidi ve derecesine göre değişmektedir. Hafif derecedeki hipospadias ameliyatlarından sonra beklenmeyen bir sorun oluşma riski yüzde 5 ila 10 arasındadır.

Hipospadias ameliyatı sonrası en sık görülen sorun yeni idrar kanalından idrar sızıntısı (fistül) yaşanmasıdır. Fistül oluşumu olan bebeklere ameliyattan 6 ay sonra küçük bir operasyon yapılabilir; bu operasyonda fistül deliği başarılı bir şekilde kapatılabilmektedir.

Bir diğer sık rastalanan komplikasyon ise yeni penis deliğinin daralması ve idrar yapmakta bebeğin zorlanması durumudur. Bu sorunun giderilmesi için genellikle ameliyata gerek duyulmamaktadır, çeşitli yöntemlerle sorun giderilebilir.

Hipospadias ameliyatının uzman eller tarafından yapılması, bu riskleri minimuma indirmektedir. Sorunsuz gerçekleşen işlemlerin ardından bebek erişkin dönemine geldiğinde de sağlık bir cinsel hayata sahip olabilmektedir. Çocuğun sosyal yaşamı başlamadan hipospadiasın tedavi edilmesi, çocuğun psikolojik olarak olumsuz etkilenmesinin de önüne geçecektir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12