Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Cerrahi Sünnet
Cerrahi Sünnet
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Eski zamandan bu yana hem sağlık açısından hem de dini gelenekler gereği erkeklere yapılan sünnet, penisin ucundan idrar deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt yapısının kesilerek penisten alınmasıdır. Önceleri alaylı olarak uzmanlaşmış kişilerce yapılan sünnet, artık hastane koşullarında uzman cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Hastane ortamında yapılan sünnet, tıbbi açıdan çok daha sağlıklıdır.

Sünnetin Faydaları Nelerdir? Neden Yapılmalıdır?

Penis ucundaki sünnet derisi, idrar deliğini ve penis ucunu örten havasız bir alan oluşturmaktadır. Bu alanda pislik ve salgı birikmekte, idrarla da temas etmektedir. Oldukça hijyen gerektiren bu bölgede enfeksiyon oluşma ihtimali de yüksektir. Bunun yanı sıra sünnet derisinin alınmaması, bu bölgeden cinsel yolla bulaşan hastalıkların taşıyıcılığına bir araç olabilmektedir.
Penis ucundaki sünnet derisinin alınmaması durumunda belli komplikasyonlara rastlama riski de artmaktadır. Çocuklarda sünnet derisinde yapışma görülebilir, ucu daralabilir, bu da idrar çıkışını engellemektedir. Aynı zamanda penis abselerine neden olabilir, deri sıkışarak penisteki kan akışını bozabilir.

Sünnet Kim Tarafından Yapılmalıdır? Hastanede Yapılması Gerekli midir?

Sünnet, her ne kadar eski ve geleneksel bir uygulama olsa da cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle doktor onayı alındıktan sonra uzman bir cerrah tarafından uygulanması hem psikolojik hem de fiziksel riskleri neredeyse sıfıra indirecektir. Fiziksel kadar psikolojik yaklaşımda müdahale esnasında çocuğun sağlığı için önem taşır. Uzman bir ekip tarafından yapılan işlem, çocukta travma oluşmasını da engelleyecektir.

Ciddi bir cerrahi müdahale olan sünnet, anestezi ihtiyacı duyulan bir işlemdir. Bir anestezist gözetiminde yapılması gereken işlemin uzman olmayan kişilerce yapılması hem sağlık hem estetik açıdan kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Sünnetin hastane ortamında yapılması da yine hem psikoloji ve hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Steril şartların sağlandığı hastanelerde, sünnet olacak kişinin enfeksiyon kapma riski minimuma düşmektedir. Herhangi bir komplikasyonla karşılaşma ihtimali de göz önüne alındığında, sünnetin hastanede yapılması çocuk sağlığı açısından en doğru tercih olacaktır.

Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Sünnet, çocuğun psikolojik gelişim sürecine de bağlı olarak 2 ila 7 yaş arasında yaptırılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Burada önemli olan çocuğun yaşı değil, çocuğun bu işleme nasıl tepki vereceği ve travmaya sebep olup olmayacağıdır.

Ebeveynler doktor ile çocuğun psikolojik durumunu takip edip, işlem için en uygun zamana kadar verebilirler. Bunun dışında çocuğun yaşının sünnet işlemine herhangi bir etkisi olmamaktadır.

Nitekim okul hayatına başlamış çocuğun sünnet işlemi mümkünse tatil döneminde yapılmalıdır. Yapılan işlemin çocuğun okul ve sosyal hayatına herhangi bir etkisi olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde çocukta olumsuz psikolojik etkiler görülebilir.

Yenidoğan sünneti tehlikeli midir?

Yenidoğan döneminde bebeklerin hücre yenileme, üretme ve gelişme kapasitesi en yüksek seviyededir. Bu nedenle bebeğe yenidoğan sünneti yapılması çok daha hızlı bir iyileşme süreci gösterdiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Çocukluk döneminde sünnet işlemi hem fiziksel hem psikolojik açıdan çocuk için daha zor geçer. Yenidoğan sünnetinde ise cerrahi ve psikolojik komplikasyon görülme ihtimali çok daha azdır.

Cerrahi Sünnet Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Sünnet ameliyatı sırasında çocuğun acı hissetmemesi için uzmanlar tarafından gerekli anestezik müdahaleler gerçekleştirilir. Ardından işlem görecek bölge sterilize edilir ve kesilecek bölge net bir şekilde belirlenir.

Cerrahi sünnet ameliyatında bir cerrahi makas veya bistüriyle sünnet derisi belirlenen hat üzerinden kesilir. Eriyen ince iple bölge dikilir ve operasyon tamamlanmış olur.

Sünnette Anestezi Kullanılır mı? Baygın mı Yapılır?

Cerrahi sünnet operasyonu sırasında lokal veya genel anestezi tercihi yapılabilmektedir. Bu tercih yapılırken önemli olan çocuğun psikolojik durumudur. Sünnetin çocuk üzerinde korku, stres veya travma yaratma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk sünnet işlemini kabul edecek olgunluktaysa lokal anestezi tercih edilebilir. Nitekim ameliyat, büyük ölçüde çocukları korkutan bir olay olduğu için çocuğun psikolojisi genellikle riske atılmaz ve genel anestezi ile işlem tamamlanır.

Cerrahi Sünnetin Ardından İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Cerrahi sünnet işleminin ardından penise genellikle ufak bir sargı yapılır. Ameliyattan 2 gün sonra sargı çıkarılabilir. Cerrahi sünnet operasyonun ardından ilk iki gün ağrı hissedilebileceği için ağrı kesici kullanılır. Penis ucunda şişme görülebilir, nitekim bu beklenen bir durumdur, 2 hafta içinde şişlik tamamen ortadan kaybolur. Ameliyat sonrası iki gün hasta duş almamalıdır.

Hangi durumlarda Sünnet Yapılmamalıdır?

  • Cerrahi sünnet, aciliyeti yoksa soğuk algınlığı, grip vb. geçici rahatsızlık durumlarında yapılmamalıdır. Hastanın tam sağlıklı haliyle ameliyata girmesi talep edilir.
  • Bunun dışında hastada hipoaspadias yani peygamber sünneti denilen; idrar deliğinin olmaması gereken bir yerde olması durumunda hemen sünnet ameliyatı yapılmamalıdır. Hipoaspadias durumunda sünnetle birlikte düzeltme ameliyatı da tek seferde yapılır. Sünnet derisi düzeltme ameliyatında kullanılmak üzere değerlendirilebilir.

Sünnet Sonrası Hata Görülürse Düzeltilebilir mi?

Eğer sünnet ameliyatı sonrası estetik hata veya tamamlanmamış bir sünnet durumu söz konusuysa düzeltme yapılabilmektedir. Nitekim idrar kanalında yaralanma, glansman ve penis gövdesi yaralanmalarında ciddi bir dizi ameliyat gerekebilmektedir. Soruna bağlı olarak düzeltme yapılıp yapılamayacağı doktor tarafından karar verilir. Müdahale yapılmaması gereken durumlarda düzeltme yapılmaya çalışılırsa organın kaybedilmesi bile söz konusudur.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12