Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Total Diz Protezi Ameliyatları
Total Diz Protezi Ameliyatları
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Total diz protezi ameliyatı çeşitli hastalıklarla ya da yaralanmalarla zarar görmüş diz kemiklerinin ve kıkırdaklarının yüzeyini yeniden şekillendirmek için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Diz ekleminin hasarlı kısımları yapay parçalarla değiştirilir.

Bu ameliyat ilaç ve fizik tedavi gibi diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı ciddi ağrısı olan veya ağır bir diz yaralanması geçirmiş kişiler için düşünülebilir, etkili bir tedavi yöntemidir. Diz protezi ameliyatı sıklıkla yapılır. İşlem sonrası kişilerin %90’ından fazlasında hareket yeteneklerinde iyileşme ve ağrılarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Total Diz Protezi Ameliyatlarına Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Diz protezi ameliyatı ile sonuçlanan en yaygın durum kireçlenmedir. Kireçlenme eklem kıkırdağının bozulması ile karakterize olmuş bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı yetişkinleri etkileyen kireçlenme diz kıkırdağının ve kemiğinin parçalanmasına neden olabilir. Kıkırdak ve kemiklerdeki hasar hareketi sınırlar ve ağrıya neden olabilir. Ciddi kireçlenme rahatsızlığı olan kişiler yürüme veya merdiven çıkma gibi dizde bükülmeyi içeren sıradan günlük aktiviteleri yapmakta zorlanırlar.

Romatoid artrit ise iltihaplı romatizmadır ve eklemlerde en fazla tahribata ve şekil bozukluğuna yol açan romatizmaların başında gelir. Kireçlenme ve romatoid artrit sonucu oluşmuş deformasyonların tedavisinin yanı sıra kırıklar ya da yırtık bağlar gibi diz ekleminde geri dönüşümsüz hasara yol açmış sorunların tedavisinde de total diz protezi ameliyatına başvurulur.

Diz sık sık şişmiş, eğri veya sertleşmiş durumdaysa ve rahatsızlıkların tedavisinde ilaçlar ve fizik tedavi işe yaramamışsa total diz protezi ameliyatı düşünülebilir.

Diz Protezi Ameliyatı Öncesi

Diz protezi ameliyatı öncesi cerrah diz içindeki hasarın durumunu tespit etmek için röntgen çeker ve diz çevresindeki kas sisteminin ne kadar güçlü olduğunu ve eklemdeki hareket kabiliyetini tespit etmek için hastayı muayene eder.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi cerrah hastanın hangi ilaçları kullandığını ve hastanın enfeksiyon, kanama veya kan pıhtısı geçmişi olup olmadığını bilmek ister. Hastanın anestezi alacak olması nedeniyle kan sulandırıcı ilaçları bırakması gerekebilir. Ameliyattan 8 saat öncesine kadar herhangi bir şey tüketilmemelidir.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12