Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Revizyon Cerrahisi
Revizyon Cerrahisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

1- Revizyon cerrahisi nedir?

Obezite ameliyatlarının tamamında düşük de olsa tekrar kilo alma ihtimali vardır. Bu hastalara ikinci bir cerrahi işlem uygulanarak tekrar aldılarsa aldıkları kiloyu vermeleri, kilo vermeleri durmuşsa tekrar kilo vermenin başlaması sağlanabilir. İkincil olarak uygulanan bu işlemlerin tamamına revizyon cerrahisi denir.

2- Revizyon cerrahisi Hangi Hastalara Uygulanır?

Daha önce herhangi bir yöntemle obezite cerrahisi uygulanıp tekrar kilo alan ya da yeterli miktarda kilo veremeyen bütün hastalara uygulanabilir. Fakat her hastaya uygulanacak yöntem farklıdır. Dolayısıyla her yöntem her hastaya uygulanamaz. Yine bu işlemlerin tamamı laparoskopik olarak (kapalı) yöntemle yapılabilir.

3- Revizyon cerrahisi kimler tarafından ve nerede yapılır?

Revizyon cerrahisi ameliyatları oldukça özellikli olan ve ciddi tecrübe ve beceri gerektiren ameliyatlardır. İşlemi yapacak hekimin ve ünitenin tercihen aşağıdaki özelliklerin tamamına haiz olması gereklidir.

 • Çok fazla laparoskopik cerrahi deneyimi (En az 2000 laparoskopik ameliyat en az 1000 obezite cerrahisi)
 • Her türlü obezite cerrahisi ameliyatını yapabiliyor olmak
 • Endoskopik değerlendirme, işlem yapabiliyor olmak ve tam donanımlı endoskopi ünitesi bulunması
 • İşlemin tüm ilgili branşların ve yoğun bakım hizmetinin sağlanabildiği tam donanımlı hastanede yapılması

4- Revizyon cerrahisi öncesi nasıl hazırlık yapılır, Hangi tetkikler yapılır?

Öncelikle hastanın daha önce olduğu ameliyata dair detaylı bilgi edinilmellidir. Önce ameliyat ve hastalıklara dair epikriz bulunmalıdır. Endoskopi tercihen ameliyatı yapacak hekim tarafından yapılmalıdır. Endoskopiye ilaveten bu hastalarda eski ameliyata bağlı oluşan anatomik değişiklikleri daha iyi anlamak için baryumlu grafiler, ilaçlı karın tomografisi ya da ilaçlı Manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri de gerekebilir. Tomografi Bunun haricinde ameliyat öncesi her hastaya ilk defa ameliyat oluyormuş gibi aşağıdaki tetstler ve tetkikler uygulanır;

 • Kan Biyokimya testleri
 • Hemogram
 • Hormon testleri
 • Hepatit testleri
 • Tüm karın ultrasonu
 • Mide endoskopi (Anestezi uzmanı ile beraber)
 • EKG (Kalp Grafisi)
 • Akciğer grafisi
 • Akciğer solunum testi
 • İhtiyaç halinde efor testi ve EKO (Elektrokardiyografi)

Bütün bu testler ardından Anestezi, Dahiliye, Kardiyoloji, Göğüs hastalıkları ve Endokrin uzmanlarınca gerekli muayene ve incelemeler yapılır. Bu incelemeler sonucunda öncelikle hastanın kilo almasına neden olabilecek altta yatan başka bir hastalık olup olmadığına bakılır. Eğer böyle bir hastalık yoksa hasta her ameliyat olacak hasta gibi anestezi yönünden incelenir ameliyata bir engel olup olmadığı bakılır. İlgili uzmanlar gerekirse ameliyat öncesi uygulanacak tedaviler hakkında önerilerde bulunur. Bu sayade ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek sorunlar en aza indirilmiş olur.

5- Revizyon cerrahisi nasıl yapılır?

Ameliyatsız olarak bazı işlemler endoskopi ile yapılabilir. Onun haricindeki işlemlerin tamamı hangi yöntem olursa olsun laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile yapılır. Burada işlemi yapan hekimin tecrübesi çok daha önemli hal almaktadır. Laparoskopik cerrahi çok sayıda küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden yerleştirilen portlar el aletlerinin karına ulaşması için kullanılır. Bunlardan biri bir video kameraya bağlanan cerrahi teleskop ve diğerleri özelleşmiş cerrahi aletlerinin girmesi içindir. Cerrah operasyonu bir video monitörden izler. Tecrübe ile, deneyimli bir laparoskopik cerrah pek çok prosedürü aynen açık ameliyattaki gibi laparoskopik olarak uygulayabilir.

6- Revizyon cerrahisi olarak neler yapılabilir, farklı uygulamaları nelerdir?

 • Mide Bandı olan hastalar:

Bu hastaklarda öncelikle band çıkarılır. Bu işlem bir seansda olabileceği gibi farklı seanslar da da olabilir. Bazı hasrtalarda ise band mide içine doğru girer bu hastalarda bandı endoskopik olarak çıkartmak gerekebilir. Band çıkartıldıktan sonra hastaya hiç ameliyat olmamış gibi her türlü cerrahi işlem uygulanabilir.

 • Gastrik bypass olan hastada;

Öncelikle mide ile barsak arasındaki geçiş genişlemiş ise endoskopi ile üç ya da dört seans da skleroterapi ile geçiş daraltılabilir. Bu sayede yiyeyecekler daha uzun süre midede kaldığı için hasta daha uzun süre tokluk hisseder.
Mideye birleştirilen barsak ansı ayrılarak daha ilerden tekrar birleştirilebilir. Bu sayede barsakların daha az bir kısmı besinle temas ettiği için alınan kalori miktarı azalır.
Barsaklar arasında bypass yapılarak yine barsakların gıda ile ilişkisi sınırlandırılabilir.

 • Slevee gastrektomi (tüp mide) olan hastalarda:

Öncelikle ilk ameliyat yeterli değilse ya da mide tekrar genişlemiş ise yeniden slevee yapılabilir.
Roux-en-Y (proksimal) uygulanabilir. Bu varyant en sık kullanılan gastrik bypass tekniğidir ve ABD’de en fazla uygulanan bariatrik prosedürdür. En az beslenme problemine yol açan operasyondur. Midenin girişine 30 mL’den küçük proksimal gastrik(mide girişinde) bir mide poşu oluşturulur. Bu yeni mide poşu yaklaşık 1 çay bardağından daha küçük hacme sahiptir. Mide poşu oluşturularak var olan mide devre dışı bırakılır ve besinlerin buraya gelmesi sağlanır. İnce bağırsakların distale (kalın barsağa) doğru giden kısımdan alınarak yaklaşık 50-75 cm kesilir ve oluşturulan yeni mide poşuna bağlanır. Geride kalan ve içinden safra ve pankreas sıvısı gelen ince barsak ucu ise yaklaşır 70-80 cm ileriden tekrar barsağa birleştirilir.
Duodenal switch. Bu işlemde oniki parmak barsağı ayrılarak buraya İnce bağırsakların distale (kalın barsağa) doğru giden kısımdan bağlantı yapılır. Bu sayede gıdalar daha az barsak yüzeyi ile temas eder.
Transit bipartisyon. Bu işlem özellikle şeker hastalığı olanlarda şeker hastalığının da düzelmesini sağlar. Mide çıkışına yakın kısıma ince bağırsakların distale (kalın barsağa) doğru giden kısımdan bir ağızlaştırma yapılır. Bu sayede yiyecektlerin yarısı tüm barsağı dolaşırken yarısı doğrudan barsağın sonuna gider. Bu hem kilo alımını azaltır hem de şekeri kontrol altına alarak insülin kullanımından hastayı kurtarır.
Gastrik Bypass, Roux-en-Y (distal) Normal ince barsak 600-1000 cm arasıdır. Barsağın safra gelen ucu yaklaşık 1 metre daha ileriden gıda gelen barsakla birleştirilir. Safranın ince barsağın sonuna doğru gıdayla birleşmesi temel olarak yağ ve nişastaların, fakat bu arada çeşitli mineral ve yağda eriyen vitaminlerin de malabrosbsiyonuna (azalmış emilimine) neden olur. Emilmemiş yağlar ve nişasta kalınbarsağa geçer. Bu daha hızlı kilo kaybı sağlayabilmektedir. Fakat beslenme ile ilgili daha ciddi sorunlar (örneğin ciddi vitamin eksikliği gibi) görülebilmektedir. Ayrıca buradaki bakteriyel aktivite irritan maddelerin üretimine ve kötü kokulu gaz oluşumuna neden olabilir.

Obezite Cerrahisi Doktorlarımız
Doç. Dr. Cemal KARA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Op. Dr. Türker KARABUĞA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12