Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Mide Balonu
Mide Balonu
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Mide Balonu (İntragastrik Balon)

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, silikondan yapılan, içi sıvı veya hava ile şişirildikten sonra küre şeklini alan bir tıbbi malzemedir. Mide balonu hacmi, 400-700 ml.’ye kadar genişlemektedir.

Mide balonu işlemi kilo verdirmeye yardımcı olabilecek en kolay işlemlerden biridir. Cerrahi bir uygulama değildir. Bu açıdan mide balonu, morbid obeziteyi tedavi eden bir alternatif olarak görülmez. Bazen morbid obez tedavisinde, ameliyat öncesi kilo vermesi gereken hastalarda yardımcı olarak kullanılabilmektedir, ancak bu uygulama nadirdir. Mide balonu, diğer adıyla intragastrik balon işlemi yeni nesil bir kilo verdirme işlemidir. Balon, endoskopik yöntemle takılmakta ve mide içinde tuzlu su (serum fizyolojik) ile şişirilmektedir. Böylece balon, midede alan kaplayarak, hastanın gıda alımını azaltmasına, daha erken ve daha az gıda ile doyma hissi yaşamasına neden olmakta ve bu yolla hastanın kilo kaybı yaşamasına yardım etmektedir.

Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

Mide balonunun kimlere takılacağının belirlenmesi bazı temel kriterlere dayanmaktadır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir.

Vücut Kitle İndeksi, 30’un üzerindeki hastalar,

Obezite hastası olup, ikincil başka rahatsızlıklara sahip olan hastalar,

Kilosu normal sınırı aşmış olup, diyet ve egzersiz yaptığı halde yeteri kadar kilo veremeyen, sağlıklı beslenme ve yaşam alışkanlıklarını sürdürebilme iradesi olan hastalar,

Daha önce mide ve/veya yemek borusu operasyonu geçmiş olmayan hastalar.

Mide Balonu Riskleri Nelerdir?

Mide balonu taktıranlar bazı yan etkilerle karşılaşabilirler. Mide balonu taktıranların üçte biri ağrı veya bulantı yaşayabilmekteler. Uzman hekimle belirlenen diyete uyan hastalarda bu şikayetler 1-2 gün sürmekte ve sonrasında ortadan kalkmaktadır.

Çok nadir olarak balon mide yüzeyi ile temas haline geçebilir, ancak güncel teknoloji balonlar ile bu gibi durumlarla neredeyse hiç karşılaşılmamaktadır. Dahası uzman doktorlar eşliğinde yapılan mide balonu işleminde (gerek balonun takılması gerek çıkarılması işlemleri) ciddi riskler gözlenmez. Balonun patlaması veya bağırsaklara ilerleyerek tıkanıklık yaratması çok nadir olarak karşılaşılan durumlardır. Bu gibi durumlar için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir.

Mide Balonu İşlemi Hazırlığında Neler Yapılır?

İşlem öncesi hastadan 8-12 saat arasında aç kalması istenir. Şayet kişi aynı zamanda diyabet hastası ise, hastanın o sabah insülin yapmaması istenir. Kesinlikle alınması gereken başka bir ilaç varsa doktor bilgilendirilir.

Hastaya mide balonu işlemi ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, damardan sedasyon verilir. Endoskopi aletinin boğazdan geçişi sırasında acı yaratmaması için lokal sprey uygulanır. Bu noktada hastaya işlemle ilgili bazı yönlendirmeler yapılır, endişe duymaması için rahat nefes alıp-vermesi söylenir. Skop yoluyla mide incelendikten sonra şayet ülser, reflü gibi hastalıklar saptanmazsa balon yerleştirmeye geçilir. Balon şişirilerek mideye salınır. Skop, dışarı alınır.

Mide Balonu Taktıranlar İşlem Sonrası Nelerle Karşılaşmaktadırlar?

Mide balonu işleminden hemen sonra, işlemin yarattığı genel bir yorgunluk olabilir. İşlem sırasında anestezik maddeler uygulanmış olması nedeniyle hastanın dikkat seviyesi düşük olacak ve fiziksel yorgunluk göze çarpacaktır. Bu nedenle hastanın yanında bir yakınının olması; araba, bisiklet vb. araçları sürmemesi tavsiye edilir.

Mide balonu, kilo vermeye yardımcı olmaktadır, ancak hastanın hekimin belirlediği diyet ve egzersiz takvimine uyması mutlaka gerekir. Balon çıkarıldıktan sonra, beslenme ve hayat alışkanlıklarında kalıcı değişimlere gitmeyen hastalarda hızla kilo artışı gözlemlenmektedir.

Mide balonu, şayet hasta ikincil başka hastalıklara da sahipse bu rahatsızlıkların kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kiloya bağlı uyku apnesi, tip 2 diyabet ve geçici iskemik (beyin) ataklarının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Mide balonu taktırıldıktan sonra, hastaya beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilgilendirmede bulunulur. 1-2 hafta kadar daha az ve yumuşak veya sulu yemekler yemesi tavsiye edilir.

Günümüzde kullanılan balonlar 6-12 ay kadar midede kalabilmekte. Hastanın beslenme alışkanlıklarının sağlıklı tercihlerle değiştirip değiştirmemesine, kilo verme hızına göre balon ara ara şişirilebilir ya da azaltılabilir. Bu işlemler, bütün balon teknolojilerinde uygulanamaz.

Takılan balonun tipine göre, kullanım süresi dolduktan sonra tekrar endoskop ile çıkarılır.

Mide Balonu ile Zayıflayanlar Ne Yapmalı?

Balonun takılı kaldığı süre içinde, hastanın hekimin belirlediği sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edinmesi gerekir. Diyet ve egzersizine dikkat eden hastalar, 20-40 kg arası zayıflama yaşayabilirler. Şayet diyet ve egzersiz pratiklerine uyulmazsa bu süreçte hastalar kilo dahi alabilmektedir. Bu noktada önemli olan, bu işlemin bir “mucize” olmadığını bilmek, önemli olanın yaşam tarzını değiştirmek olduğunun farkında olmaktır.

Obezite Cerrahisi Doktorlarımız
Doç. Dr. Cemal KARA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Op. Dr. Türker KARABUĞA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12