Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Gastrik Bypass
Gastrik Bypass
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass, obezite cerrahisinde, midenin ve barsakların bir kısmının bypass edilerek kullanım dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Gastrik bypass ile yaklaşık olarak 30-50 cc arasında bir mide bölümü hazırlanır ve ince bağırsaklara dikilir. Gastrik bypass ameliyatı ile alınan gıdanın bir kısmı, bağırsakların bir bölümü alınarak emilmeden atılmış olur. Hastalar, gastrik bypass ameliyatı sonrası hem daha çabuk doyar hem de aldıkları gıdanın yalnızca bir kısmı emilmiş olur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Ne işe Yarar?

Gastrik Bypass ameliyatı, hastaya iki yönlü yarar sağlamaktadır. Hem gıda alımı hem de emilimi kısıtlanır, midenin yaklaşık %95’lik bir kısmı, on iki parmak bağırsağı ile ince bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakılır. Gastrik bypass ameliyatı ile mide 15-30 ml boyutlarına gelir. Gastrik bypass ile uzun vadede midede anlamlı bir esneme gerçekleşmesi beklenmez. Hasta, az miktarda gıda alımında dahi ciddi bir doymuşluk hissi yaşar. Diğer yandan yemeyi durdurmamız için doymamız gerekmez.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hangi Hastalara Uygulanır?

Daha önce uzman hekim desteği ile kilo vermeyi denemiş ancak başarılı olamamış obezite hastalarına veya fazla kilo ile birlikte insülin direnci, eklem rahatsızlıkları vb. şikayetleri olan hastalara uygulanabilmektedir.

Tüp mide ameliyatının, gastrik-bypass ameliyatı ile karşılaştırıldığında pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle gastrik bypass’a göre daha fazla tercih edilmektedir. Diğer yandan gastrik bypass, tüp mide ameliyatı sonrası kilo alan hastalar için ikinci bir ameliyat olarak yapılabilmektedir. Mide katlama, mide bandı veya vertikal gastroplasti sonrası, yine revizyon ameliyatı olarak tercih edilebilmektedir. Gastrik bypass, kapalı ameliyat (laparoskopi) yöntemiyle yapılmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Gastrik Bypass ameliyatı kapalı olarak yapılmaktadır. Milimetrik kesiler yoluyla gerçekleşen bu ameliyatta ağrı, açık ameliyatlara göre çok azdır. Ameliyat sonrası ağrılar için hastaya ağrı kesiciler verilir. Her bireyin ağrı eşiği farklı olduğu için, ağrı kesiciler her hastaya ayrı ayrı düzenlenir.

Sık Sorulan Sorular
1
Gastrik Baypass Ameliyatı Sonrası İz Kalacak mı?

Gastrik bypass, kapalı ameliyat yöntemiyle yapılmaktadır. Kesiler milimetrik boyuttadır. Birkaç ay içinde bu izler de görünmez duruma gelecektir. Yaraların iyileşmesi ve hiç iz kalmaması için krem önerilebilir.

2
Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alımı Olur mu?

Bu risk çok azdır. Gastrik bypass ameliyatı sonrası hastanın daha önceki yeme alışkanlıklarından tamamen kopması gerekmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki, ameliyat sonrasında geç dönemde kilo alımların en önemli nedeni öğün sayısının artmasıdır. Hasta, günde yalnızca 2-3 öğün yemeli, atıştırmalardan kaçınmalıdır

Obezite Cerrahisi Doktorlarımız
Doç. Dr. Cemal KARA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Op. Dr. Türker KARABUĞA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12