Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Diyabet Cerrahisi
Diyabet Cerrahisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Tip 2 Diyabet Tedavisi Nedir?

Tetkikler ve gerekli izlemeler sonucu vücudun insülin üretebildiği, ancak ya yeterli olmadığı ya da vücudun bu insülini yeteri kadar kullanamadığı tespit edilen durumlarda hastaya tip 2 diyabet teşhisi konmaktadır. Tip 2 diyabet cerrahisi, bütün diyabet vakalarının %90-%95’ini oluşturan tip 2 diyabet rahatsızlığına uygulanmaktadır. Çoğunlukla 40 yaş sonrası ortaya çıktığı için erişkin yaşta başlayan diyabet şeklinde anılmaktaydı. Ancak tip 2 diyabet, başlıca nedeni obezite olması nedeniyle, her yaşta görülebilmektedir. Ne yazık ki diyabet, kroniktir ve tip 2 diyabet tedavisi alınmazsa ilerleyicidir.

Tip 2 Diyabet ve Obezite Cerrahisi Arasındaki İlişki Nedir?

Tip 2 diyabet cerrahisi, bariatrik cerrahi olan hastalarda diyabetinde düzeldiğinin görülmesi sonrası doğmuş ve tip 2 diyabet hastaları için tedavi yollarından birini oluşturmuştur. Obezite ve diyabet sıklıkla bir arada bulunmaktadır. Ayrıca tip 2 diyabet hastalarının yaklaşık olarak %85’inin ya fazla kilosu vardır ya da bu hastalar obezite hastasıdır. Mide küçültme ameliyatları (bariatrik cerrahi), hedeflenen kilo kayıplarını gerçekleştirirken, metabolik durumda olumlu değişimler yaratmıştır. Bu sonuçlar tip 2 diyabet tedavisinde cerrahiyi etkili bir seçenek olarak ortaya koyar.

Aynı zamanda diyabet hastalığına bir müdahale olan mide küçültme ameliyatları, yani tip 2 diyabet ameliyatı, hastanın insülininin vücudu tarafından kullanılamaması döngüsünü kırarak, düzeltici bir etki yaratmaktadır. Bununla birlikte tip 2 diyabete eşlik eden kolesterol, insülin direnci, yüksek tansiyon vb. rahatsızlıklarda da olumlu etkisi vardır.

Tip 2 Diyabet Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Tip 2 diyabet ameliyatları gıda alımını kısıtlamayı ve/veya gıdanın bağırsakta emilimini bozmayı amaçlamaktadır. Yapılan işlemlerle hem alınan gıda azaltılır, hem emilim azaltılır hem de pankreas ile ince barsaklar arasındaki hormonal etkileşim değiştirilir. İlealinterpozisyon ve duodenal switch eskiden daha sık uygulanmakla beraber günümüzde daha çok transit bipartition yapılmaktadır.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Medikal tedavide başarı sağlayamayan ve tip 2 diyabeti olan hastaların cerrahi yöntemle tedavisi düşünülebilmektedir. Bu açıdan, cerrahinin tip 2 diyabet tedavisi sürecindeki etkisi ispatlanmıştır.

Tip 2 Diyabet Ameliyatının Yararları Nelerdir?

Tip 2 diyabet ameliyatı, kilo kaybını, glikoz düzeylerinde düşmeyi hedeflemektedir. Hastanın insülin kullanımını engeller. Diyabetin ilerlemesini durdurarak diyabete bağlı oluşabilecek pek çok sorununda önüne geçilmiş olur. Hastanın yaşam kalitesi artar.

Diyabetli Hastaların Operasyon Öncesi Değerlendirmesi Nasıl Olur?

Öncelikle diyabet tipi belirlenerek, obezite ile ilişkisi ortaya konulmaktadır. Gerekli diğer tetkikler ayrıntısıyla yapılır. Bu süreçte pek çok farklı disiplin birlikte çalışmaktadır. Ameliyat öncesi değerlendirme süreci, ayrıntılı kalp ve akciğer tetkiklerini; şişmanlığın nedeninin (yeme davranışı ve/veya endokrin problemler) kaynağını belirlemeye ilişkin testlerini, psikolog ve diyetisyen kontrollerini kapsamaktadır. Tüm bu tetkiklerin ve ayrıntılı muayenenin sonucunda ameliyat zamanı ve tipi belirlenmektedir.

Tip 2 Diyabet Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Obezite ameliyatları laparoskopik, yani kapalı yöntemle yapılmaktadır. Böylece ameliyat sonrası ağrı daha az olur, dikiş yerleri daha küçüktür ve bunlara bağlı olarak komplikasyon riski de düşmektedir.

Bu kesilerin yarattığı dikiş izlerinin belirgin kalmaması sağlanmaya çalışılır. Hastalar, günlük yaşamlarına 1 hafta sonrasında, bazen daha erken geri dönebilirler.

Sık Sorulan Sorular
1
Tip 2 Diyabet Ameliyatı Sonrası Egzersiz Yapılabilir mi?

Hastalar hastaneden taburcu olduktan sonra kendilerini çok yormadan yürüyüş yapabilirler. Bu yürüyüşlerin ameliyat sonrası yaşanabilecek gaz sancılarına veya emboliye etkisi olumludur. Ameliyat sonrası kilo verme çok hızlı sürede gerçekleşir. Böylece hasta, yandaş hastalıklardan da hızlıca kurtulabilmektedir.

Obezite Cerrahisi Doktorlarımız
Doç. Dr. Cemal KARA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Op. Dr. Türker KARABUĞA Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12