Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Uykuda Solunum Bozuklukları Ve Horlama
Uykuda Solunum Bozuklukları Ve Horlama
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Uykuda solunum bozuklukları, sadece uyku sırasında anormal nefes alma ile karakterize edilen bir dizi rahatsızlığı kapsar. Çoğu zaman bu durum üst solunum yollarının daralması veya tıkanması ile ilişkilidir. En yaygın uykuya bağlı solunum bozuklukları horlama ve uyku apnesidir. Uykuda solunum bozukluğu olan kişi böyle bir rahatsızlığı olduğunu bilen son kişi olabilir.

Uyku kasları dinlendirir, onarır, kişinin düşüncelerini ve hatıralarını düzenler. Bu nedenle, uykusunu alamayan kişiler hem fiziksel hem de zihinsel olarak oldukça yorgun hissederler. Birçok çalışma, uyku yoksunluğunun problem çözme kabiliyetinde, kişinin dikkatinde ve reflekslerinde azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Uyku Apnesi

Uykuda solunum bozuklukları arasında uyku apnesi, kişinin uyku halindeyken nefes almayı bırakmasına neden olan yaygın ve ciddi bir uyku bozukluğudur. Solunum yolu sürekli tıkanır ve ciğerlere ulaşan hava miktarını sınırlar. Kişi yüksek sesle horlayabilir ve nefes almaya çalışırken boğucu sesler çıkarabilir. Beyin oksijenden mahrum kalır ve nefes alması için kişiyi sürekli uyandırır. Oksijen eksikliği yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, inme ve diyabet gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Uyku halindeyken üst solunum yolunun kasları gevşer ve sırtüstü yatıldığında yerçekimi dilin geri düşmesine neden olabilir. Bu durum solunum yolunu daraltır. Daralmış solunum yolu ile birlikte boğazın arkasındaki doku nefes alırken titrer ve horlamaya neden olur. Uyku apnesi kişinin gece uymasına rağmen sabahları yorgun hissetmesine neden olabilir. Gün boyunca konsantre olmakta zorluk çekebilir ve gündüz uykuları görülebilir.

Teşhis ve Tedavi

Doktor laboratuvarda uyku çalışması yaparak veya evde uyku apnesi testi kullanarak uyku apnesini kolayca teşhis edebilir. Uyku apnesi CPAP tedavisi, oral aparey ya da cerrahi teknikler kullanılarak başarıyla tedavi edilebilir.

Horlama

Horlama, uyurken ortaya çıkan genellikle yüksek veya sert seslerdir. Nefes alırken hava akımı boğazın arkasındaki dokuları titreştiğinde kişi horlar. Ses genellikle nefes alırken ortaya çıkar ve uykunun herhangi bir aşamasında oluşabilir. Yetişkin erkeklerin yaklaşık %40’ı ve yetişkin kadınların %24’ü alışılmış horlayıcıdır. Erkeklerin 70 yaşından sonra horlama olasılıkları azalır.

Sırtüstü yatmak horlama olasılığını artırabilir. Alkol tüketimi de kasların gevşemesine neden olduğundan horlamaya neden olabilir. Soğuk algınlığı veya alerjilerden kaynaklanan tıkanıklıklar da horlamanın diğer sebepleridir.

Horlamanın Riskleri Nelerdir?

Kişi bazen kendini uyandıracak kadar yüksek sesle horlayabilir çoğu durumda ise horladığın farkına varmaz. Bu durum yanındakiler için sıkıntılı olabilir. Horlama uyanıldığında ağız kuruluğuna, boğaz ağrısına veya tahriş olmuş bir boğaza neden olabilir. Hafif horlama kişinin genel uyku kalitesini bozmayabilir.

Horlayan Herkes Uyku Apnesine mi Sahiptir?

Horlama uyku apnesinin bir belirtisi olabilir ama horlayan herkes uyku apnesine sahip değildir. Uyku apnesi, kişinin uykudayken geçici olarak nefesinin durmasına neden olan ciddi bir uyku bozukluğudur. Kişinin horlamasına tıkanmalar eşlik eder ve yeterince uyusa bile gün boyunca kendini yorgun hisseder.

Çocuklarda Uyku Apnesi

Çocukların akciğerleri daha küçük olduğundan daha az oksijene sahiptirler ve yavaş ve derin nefeslerden ziyade sık nefes alma eğilimindedirler. Bu uyku apsesine sahip bir çocuğun kanında karbondioksit birikmesine neden olabilir.

Uyku apsesine sahip yetişkinlerde çoğu zaman parçalanmış uyku vardır. Solunum durduğunda zihinleri onları kısa bir süre sonra uyandırır. Uyku apsesine sahip çocuklar genellikle solunumlarındaki duraklamalara cevap olarak uyanmazlar. Uyanma eşikleri yetişkinlere nazaran oldukça yüksektir bu nedenle genellikle deliksiz uyurlar.

Uyku apnesine sahip çocuğun nefes alması belirgin duraklamalar ve nefes almak için soluklanmalar içerebilir. Küçük çocuklar esnek bir göğüs kafesine sahiptir. Çocuğun nefes alma problemleri göğsünde ve karnında olağandışı hareketlere neden olabilir. Çocuk nefes alırken göğüs kafesi içe doğru hareket ediyor gibi görünebilir. Tedavi edilmeyen solunum problemleri göğüs kafesinin batmasına neden olur. Bu durum göğüs duvarında bir çöküntü oluşturur, tedavi gerektirebilir.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12