Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Otoplasti (İple Kepçe Kulak Operasyonu)
Otoplasti (İple Kepçe Kulak Operasyonu)
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı kulağın şeklini, konumunu veya boyutunu iyileştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Doğumda kulak yapısında mevcut olan ya da gün geçtikçe belirgin hale gelen bir kusur otoplasti ile düzeltilebilir. Bu işlem aynı zamanda yaralanmaların neden olduğu şekilsiz kulakları da tedavi edebilir.

Otoplasti kulaklara ve yüze orantı kazandırırken doğal bir görünüm amaçlar. Küçük deformasyonların düzeltilmesi bile benlik saygısı üzerinde derin etkilere neden olabilir. Normalden farklı kulaklar kişiyi ya da çocuğunu rahatsız ediyorsa kepçe kulak ameliyatını düşünebilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatının Önemi

Kepçe kulak ameliyatı, estetik veya işlevsel sorunları onarmak için sıklıkla yapılır. Kulaklar tam boyutlarına ulaştıktan sonra herhangi bir yaşta yapılabilir. Bu yaş genellikle 5 yaş sonrasıdır, bu dönemden önce kulaklar gelişmeye devam eder. Bazı durumlarda işlem 3 yaşa kadar yapılabilir. 5 ila 7 yaş arasında yapılması ise çocuğun okulda karşılaşabileceği alay edilme gibi sorunların önüne geçmek için önemlidir. Aynı zamanda çocukların kulakları daha yumuşaktır ve bu durum kulaklara şekil vermeyi kolaylaştırır.

Kepçe Kulak Ameliyatı için Uygun Aday Kimdir?

Tedavi edilemeyen kronik kulak enfeksiyonu ve iyileşmeyi engelleyebilecek tıbbi koşulları bulunmayan sağlıklı ve işlem için gerçekçi beklentileri olan kişiler otoplasti için uygundur.

Kepçe Kulak Ameliyatı İşlem Öncesi

Otoplasti öncesi yaklaşık 6 saat boyunca hastanın herhangi bir şey tüketmemesi gerekir. Midenin boş olmaması anestezik komplikasyon yaşanma ihtimalini arttırır. Sigara içenler bırakmak için her türlü çabayı göstermeli, en azından sigara sayısını azaltmalıdır. Bu davranış ameliyat sonrası öksürük ve kanamayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İşlem Sırasında Ne Olur?

Otoplastide kullanılacak teknik ne tür bir düzeltme yapılacağına ve hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Cerrahın seçtiği teknik, kesinin konumunu belirler. Doktor kulağın arkasında ya da iç kıvrımlarında kesi yapabilir. Kesiden sonra kulak içindeki fazla kıkırdakları çıkarır. Daha sonra kıkırdak yeniden şekillendirilir ve iç dikişlerle sabitlenir. İşlem genel anestezi altında yapılır ve kan basıncı, nabız, ve kalp ritmi ( EKG ) sürekli izlenir. Vakanın ne olduğuna ve ek işlemler olup olmayacağına bağlı olarak, ameliyat birkaç saat sürebilir. Otoplastide yapılan değişiklikler kalıcıdır.

Otoplasti Sonrası

Otoplasti sonrası hasta büyük olasılıkla biraz rahatsızlık ve kaşıntı hisseder. Doktor tarafından önerilen ağrı kesicin kullanılması önemlidir. Buna rağmen ağrı gittikçe şiddetleniyorsa doktora başvurmak gerekir.

Otoplasti sonrasında kulaklar yeni şekillerini sabit tutmak ve onları darbelerden korumak için bandaj ile örtülür. Aksi belirtilmedikçe, bandajlar bir hafta boyunca yerinde kalmalıdır. Çıkarıldığında kulaklar şiş ve kırmızı olur ancak zamanla iyileşir. İki ila altı hafta boyunca geceleri kulakları kapatan gevşek bir kafa bandı kullanılması gerekebilir. Bu, uyurken oluşabilecek bir darbenin önüne geçemeye yardımcı olur.

Düğmeli gömlekler gevsek yakalı üsteler giyilmeli, kesiler üzerinde oluşabilecek sürtünmeden kaçınılmalıdır. Dikişlerin ne zaman alınacağı konusunda doktor hastasını bilgilendirir. Bazı dikişler kendi kendine erirken bazılarının işlemden sonraki haftalarda doktor tarafından alınması gerekir.

Otoplasti İyileşme Süresi

Otoplastiden sonra oluşan şişlikler zamanla kaybolacaktır. Çoğu durumda kulak ameliyatı, kulağın arkasında gittikçe solmaya devam edecek hafif bir yara izi bırakır. Operasyon sonrası ulaşılan sonuçlar kalıcıdır. Bununla birlikte kulak kıkırdağı çok esnektir, bu nedenle operasyondan sonra kulağın hareket kabiliyetinde herhangi bir problem yaşanmaz.

Otoplasti Sonrası Riskler

Doktor muhtemelen bir sonraki gün kulağı kontrol edecektir. Sadece bir kulakta şiddetli ağrı yaşanırsa doktora bilgi verilmesi gerekir. Bir damar yırtılmasının ilk göstergesi olabilir. İçilen sıvı miktarına ve ilaçlara rağmen ateş düşmeden yükseliyorsa, kulakta artan şişme ve kulak kızarıklığı varsa veya kulakta kanama yaşanıyorsa hastalar doktorlarına danışmalıdır.

Sık Sorulan Sorular
1
Kepçe Kulak Ameliyatının Alternatifi Var Mıdır?

Kulakları yeniden konumlandırabilecek veya şekillendirebilecek alternatif tedavi yöntemi yoktur. Kişiler kendileri ya da çocukları için ameliyattan çekiniyor olabilirler, bu endişelerinin üstesinden gelebilmek için durumu doktorları ile paylaşmalılardır.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12