Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Otoloji ve Nörootoloji (Kulak Hastalıkları ve Ameliyatları)
Otoloji ve Nörootoloji (Kulak Hastalıkları ve Ameliyatları)
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Otoloji ve nörootoloji işitme kaybı, kulak enfeksiyonları, denge bozuklukları ve kulak tümörleri de dahil olmak üzere tüm işitme yolu sorunlarının çözümüyle uğraşır. Cerrahlar çoğu zaman farklı uzmanlık alanlarıyla birlikte çalışırlar ve mikrocerrahi, plastik cerrahi, implante edilebilir işitme cihazları gibi birçok farklı teknik ve cihaz kullanırlar.

Nörootolojik belirtilere sahip hastalar günlük hayatlarında işitme kaybı, kulak çınlaması, denge ve baş dönmesi ile mücadele ederken bu durum yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürebilir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmezse depresyona, endişeye neden olabilir ve zamanla daha ciddi tıbbi durumlara yol açabilir.

İşitme Kaybı

İşitme kaybının tedavisi genellikle işitme cihazlarına dayanır ancak tıbbi veya cerrahi birçok farklı tedavi seçeneği vardır. İşitme kaybının belirtileri arasında yüksek sese duyarlılık, gürültülü alanlarda işitme sorunu, sesleri mırıltı gibi duyma, kulak çınlaması ve belirli ses tonlarını ayırt edememe sayılabilir.

Her bin çocuktan yaklaşık bir tanesi ileri derecede işitme kaybı ile doğmaktadır. Yetişkinlerde ise işitme kaybının en yaygın nedeni ilerleyen yaştır. İşitme kaybı başlangıç seviyesindeyse işitme cihazlarıyla tedavi edilebilir. Eğer daha şiddetli bir seviyeye ilerlerse koklear implant (biyonik kulak) işlemi birçok kişi için iyi bir tedavi seçeneği sunar.

Otoskleroz

Otoskleroz, orta kulaktaki üç küçük kemikten bir kısmının anormal şekilde büyümesiyle ortaya çıkar. Kemiklerdeki büyüme üzengi kemikçiğinin titreşimi önler ve bu durum sesin orta kulaktan iç kulağa ulaşmasına engel olur. Belirtiler hafifse tedavi gerekli olmayabilir ancak işitme kaybı kötüleştiğinde işitme cihazları veya cerrahi yöntemler etkili tedavi seçenekleri olabilir. Stapedektomi adı verilen cerrahi bir prosedür ile üzengi kemikçiği çıkarılır ve yerine protez takılır. Bu tedavi yöntemi bu tip işitme kaybını kalıcı olarak tersine çevirebilir.

Kronik Kulak Enfeksiyonları

Kronik kulak enfeksiyonları, delinmiş kulak zarının onarımı ve işitme kemiklerinin temizlenip gerekirse yeniden yapılandırılması ile tedavi edilebilir. Tedavi kulak damlaları, antibiyotikler veya cerrahi operasyon içerebilir.

Timpanoplasti adı verilen tedavi yöntemi enfeksiyonu ortadan kaldırmayı ve gerekirse küçük işitme kemiklerini yeniden yapılandırmayı içerir. Tedavinin amacı devam eden enfeksiyon nedeniyle gelecekteki komplikasyon riskini azaltmak ve işitmeyi iyileştirmektir.

Akustik Nöroma

Akustik nöromlar kulak ve beyin arasındaki işitme ve denge sinirlerinde büyüyen kanserli olmayan (iyi huylu) tümörlerdir. Cerrahi tedavileri yüz sinirlerinin işlevini korumak için özel bir dikkat gerektirir. Çeşitli yaklaşımlarla akustik nöromlar başarıyla tedavi edilebilir.

Denge Bozuklukları ve Vertigo

Baş dönmesi veya denge bozuklukları ile mücadele eden hastalar, fonksiyonel denge kabiliyeti ve iç kulak açısından değerlendirilir. Birçok farklı sorun denge bozukluğuna ve baş dönmesine neden olabilir. Altta yatan nedeni saptamak tedavi yöntemini belirlemek için önemlidir. Bulanık görme, dengesizlik ve mide bulantısı vertigonun belirtileri arasındadır.

Diyet, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi önerilen yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra denge bozukluğu ve baş dönmesi sorunlarını tedavi etmek için farklı tedavi seçenekleri de vardır.

Kolesteatom

Kolesteatom genellikle sık tekrarlayan enfeksiyon sonucu kulak zarı arkasında veya orta kulakta ortaya çıkan kist benzeri bir cilt büyümesidir. Cerrahlar özel teknikler kullanarak bu büyümeleri ve büyümeyle ilişkili enfeksiyonları gidermede oldukça başarılıdır. Bazı durumlarda hastaların tekrarlayan ameliyatlara ve orta kulak kemiğinin yeniden şekillendirilmesine ihtiyacı olabilir.

Kulak Zarının Delinmesi

Kulak zarı kronik enfeksiyon veya travma gibi çeşitler nedeniyle delindiğinde kendi başına iyileşemezse orta kulak iltihabına ya da işitme kaybına neden olabilir. Cerrahlar kulak zarını yeniden yapılandırmak için lazer mikrocerrahi tekniği olan timpanoplastiden yararlanabilirler.

Nörootolojik Durumlarda Risk ve Önleme

Eğer hasta işitme kaybı, kulağında baskı hissi, kronik enfeksiyonlar, denge bozukluğu veya baş dönmesi sorunları yaşıyorsa bu belirtiler daha ciddi bir tıbbi sorunların belirtisi olabileceğinden tedaviyi geciktirmemek oldukça önemlidir. Semptomların etkili bir şekilde tedavi edilebileceği sınırlı bir süre olabilir.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12