Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Kulak Zarı Onarımı (Timpanoplasti) Ameliyatı
Kulak Zarı Onarımı (Timpanoplasti) Ameliyatı
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Timpanoplasti, işitmenin iyileşmesine yardımcı olmak için kulak zarının onarımını içeren cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür gerektiğinde kulak zarının arkasındaki orta kulak kemiklerin onarımını veya yeniden yapılandırılmasını da içerebilir.

Kulak zarı dış kulak ile orta kulak arasında ses dalgaları çarptığında titreyen ince bir zardır. Tekrarlayan kulak enfeksiyonları, cerrahi işlemler veya travmalar kulak zarına veya orta kulak kemiklerine zarar verebilir. Bu hasar işitme kaybına ve kulak iltihabı riskinin artmasına neden olur.

Kulak Zarı Nasıl Delinir?

Kulak zarında delinmeye yol açan birçok neden vardır. Orta kulakta meydana gelen bir enfeksiyon kulak zarı yırtılmasına neden olabilir ya da travmatik bir darbe kulak zarını patlatabilir. Bu kulak kanalına giren herhangi bir nesneden kaynaklanabilir. Sıcak sıvının kulağa girişi de kulak zarında bir delik açabilir.

Timpanoplasti Öncesi

Timpanoplasti öncesinde hastanın işitme eksikliğini belgelemek için çeşitli işitme testleri yapılır, kulağın işitme durumu ve yapısı hakkında bilgi edinilir. İşitme kaybı ne kadar büyükse operasyon o kadar çabuk yapılmalıdır. Kulak zarı ameliyattan önce özel bir ameliyat mikroskobu kullanılarak ayrıca incelenecektir.,

Hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorlarsa bu bilgiyi doktorlarıyla paylaşmalılardır. Doktorların bu ilaçları kullanmayı bırakıp bırakmamaları için verdiği talimatları ve önerileri uygulamaları gerekir.

Timpanoplasti Ne İçerir?

Timpanoplasti işlemi, Hastanın kulak zarındaki delik büyükse veya antibiyotikle tedavi edilemeyen kronik bir kulak enfeksiyonuna sahipse uygulanır. Cerrah, kulak zarını onarmak için kulağın arkasına küçük bir kesi yapar ve kulak zarına erişir. Kulak çevresindeki dokulardan faydalanarak kulak zarını kapatır.

Timpanoplasti işlemi enfeksiyon için yapılıyorsa cerrah orta kulak ve kulak kemiği içinde bulunan enfeksiyonu temizler. Gerektiğinde orta kulak kemiklerinin onarılması ya da yeniden şekillendirilmesi de mümkündür. Operasyon yaklaşık iki ila üç saat sürer.

Timpanoplasti Sonrası

Kulak zarı onarımı ameliyatından sonra kişiler genellikle aynı gün taburcu edilir. Doktor işlem sonrası hastanın kulağını pamuk ile doldurup bandajlar. Bu bandaj ameliyattan sonraki beş ila yedi gün boyunca kişinin kulağında kalmalıdır.

Timpanoplasti sonrası ilk birkaç gün rahatsızlık hissi, baş dönmesi, kulakta olağandışı sesler ve biraz kanama olması normaldir. Hastalar kulak ağrısı yaşayabilir ya da kulakları sıvı ile dolmuş gibi hissedebilirler. Ayrıca kulaklarında patlama, tıklama gibi sesler de duyabilirler. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve birkaç gün sonra iyileşir.

Sık Sorulan Sorular
1
Timpanoplastinin Riskleri Nelerdir?

Timpanoplasti de her ameliyat gibi içinde riskler barındırır. Bu riskler arasında kanama, enfeksiyon ve işlem sırasında verilen ilaçlara ve anesteziye alerjik reaksiyonlar yer alabilir. Kulak zarı onarımı ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar nadirdir. Operasyon sırasında yüz sinirlerinin zarar görmesi, orta kulak kemiklerine verilen zarara bağlı işitme kaybı, kulak zarındaki deliğin eksik iyileşmesi, kulak zarı arkasında anormal cilt büyümesi bu komplikasyonlara örnek verilebilir. Hastanın kulağından çok fazla sıvı veya kan geliyorsa ve özellikle sıvı kötü kokuyorsa, şiddetli ve gittikçe azalmayan baş dönmesi şikayeti varsa, ağrı kesicilere rağmen ağrısı gittikçe şiddetleniyorsa, kulağı şiş ve kaşıntılı bir haldeyse doktoruna başvurmalıdır.

2
Timpanoplastiden Sonra Hasta Neler Yapmalıdır?

Kulak zarı onarımı ameliyatından sonra hastaya kulak damlalar verilebilir, bu ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecinde suyun kulak kanalına girmesini engellemek önemlidir. Kişi yüzmekten kaçınmalı ve banyo yaparken suyu kulağından uzak tutmak için çaba göstermelidir. Hapşırırken ağzını açık tutmalı, kulaklarınızda basınç oluşmasını önlemelidir. Benzer şekilde burnundan üflememeli, kulaklarını tıkamamalıdır. Kişi kalabalık yerlerden ve hastalık riski taşıyan insanlardan uzak durmalıdır. Ameliyattan sonra gerçirilen küçük bir hastalık kulak enfeksiyonu geçirme riskini artırabilir. Kulak çubuğu kulağa sokulmamalı, kulaklık takılmamalıdır. Bu davranışlar iyileşme sürecini etkileyebilir. Kaşıntı hissi olsa bile hasta, kulağına müdahaleden kaçınmalıdır, farkında olmadan iyileşme süreci için gerekli küçük kan damarlarını koparabilir. Timpaboplastiden sonra hasta ağır fiziksel aktiviteden uzak durmalıdır. Her vaka farklı olduğundan cerrah, ameliyat sonrası bakım ile ilgili özel detaylar hakkında hastasını bilgilendirmelidir.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12