Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı
Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Geniz eti ve bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, lenf bezlerine benzerler. Geniz eti kolayca görülmez, burun boşluğunun üst kısmında bulunur. Bademcikler ise boğazın arkasındadır, kişinin ağzını geniş açtığında boğazının her iki tarafında gördüğü iki yuvarlak doku topağıdır.

Bademcikler ve geniz eti vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Ancak birçok çocukta bezler kendiliğinden büyür ve iltihaplı hale gelebilir. Bu durumda doktor bademcikleri çıkarmanın, bademciklerin ve geniz etinin neden olabileceği hastalıklarla savaşmaktan daha faydalı olacağına karar verebilir.

geniz-eti-ve-bademcik-ameliyati-3.jpg

Geniz Eti ve Bademciklerin İşlevleri Nelerdir?

Geniz eti ve bademcikler kişinin ağzı ya da burnu yoluyla vücutlarına giren mikropları yakalamaya yardımcı olur. Mikroplar vücudun geri kalanına yayılmadan önce onları öldüren antikorlar üreten bağışıklık hücreleri içerirler. Geniz eti ayrıca mukus ve tüy benzeri yapılarla kaplıdır. Bu yapılar burun sümüklerini boğazdan aşağı ve mideye doğru itmeye çalışır.

Geniz eti ve bademcikler çocukluk boyunca büyümeye devam eder ardından küçülmeye başlarlar. Pek çok durumda yetişkinlikte neredeyse tamamen kaybolurlar. Bu sebeple vücuttan çıkarıldıklarında vücut farklı bağışıklık yöntemleri geliştirebilir. Bademciklerin ve geniz etinin çıkarılması nefes almayı iyileştirir. Ayrıca çocuğun daha az kulak ve boğaz enfeksiyonu geçirmesine yardımcı olur.

Geniz Eti ve Bademciklerin Semptomları Nelerdir?

Bademcik iltihabının tipik semptomları boğaz ve baş ağrısı, ateş, iştahta azalma, ağrılı yutma ve boğazda kızarıklıktır. Geniz eti büyümesinin semptomları ise gece boyunca gürültülü nefes alma, ağızdan nefes alma, durmadan nefes alma ve horlamadır. Ameliyat kararı genellikle semptomlarının sıklığı, yoğunluğu ve ciddiyetine dayanır. Gerektiğinde işlemin yapılmaması gündüz uykusuna, davranış problemlerine veya büyüme ve gelişme endişelerine neden olabilir.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Öncesi

Doktor birkaç kan testi ve fizik muayene ile çocuğun ameliyat için uygun bir aday olduğundan emin olur. Ameliyattan birkaç saat önce çocuğun yemek yemeyi ve içmeyi bırakması, ameliyattan yaklaşık 10 gün önce ise kan sulandırıcı ilaçlarını bırakması gerekir.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı Sırasında Ne Olur?

Geniz eti ve bademcik ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. İşlem yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer. Doktor bademcikleri ve geniz etini çıkarmak için cerrahi aletler kullanacaktır. Geniz eti ve bademcikler ağızdan çıkarıldığı için herhangi bir kesi içermez.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı İşlem Sonrası

Geniz eti ve bademcik ameliyatı oldukça yaygın operasyonlardır, genellikle ayakta tedavi prosedürüyle yapılırlar. Bu çocuğun ameliyat olduğu gün evine gidebileceği anlamına gelir. Ancak çok küçük çocuklar, diğer tıbbi sorunları olan veya cerrahi komplikasyon yaşamış çocuklar gece boyunca hastanede kalabilir.

Operasyon sonrası boğaz ve kulak ağrısı normaldir. Beş ila altı gün sonra boğaz ağrısı veya kulak ağrısı kısa bir süre için daha da kötüleşebilir. Doktorun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanırken solunumda herhangi bir değişiklik fark edilirse doktora başvurulmalıdır.

Bademciklerin bulunduğu bölgede birkaç gün boyunca beyaz lekeler olabilir. Bu hastanın bir enfeksiyon taşıdığı anlamına gelmez. Eğer geniz eti alındıysa burnundan konuşuyormuş gibi ses çıkarabilir. Bu durum birkaç hafta veya üç aya kadar sürebilir.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı İyileşme Süresi

Geniz eti ve bademcik ameliyatından sonra tam iyileşme yaklaşık bir ila iki hafta sürer. Bu süre zarfında çocuğun çok fazla sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketmesi ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekir. Hasta birkaç hafta boyunca hasta olan kişilerden kaçınmalıdır, bu süre zarfında enfeksiyon geliştirmek daha kolaydır.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı İşlem Sonrası Bakım

Geniz eti ve bademcik ameliyatından sonra hastanın bol miktarda sıvı tüketmesi oldukça önemlidir. Ancak 7 ila 10 gün boyunca portakal, limon veya greyfurt suları gibi asit içeren içeceklerden uzak durmalıdır çünkü içerdikleri asit boğazı tahriş edip acı verebilir. Ameliyattan sonra iki hafta boyunca kızarmış ekmek veya pizza kabuğu gibi sert yiyecekler tüketilmemelidir. Bu yiyecekler boğazı çizip ağrıya ve kanamaya neden olabilir.

Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonrasına dek çocuğun aktiviteleri sınırlandırılmalıdır. Kalabalıklardan, enfeksiyon ve soğuk algınlığı olan insanlardan uzak durmalıdır. Ameliyattan 7 ila 10 gün sonra hasta günlük yaşamına dönebilir.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı İşlemin Riskleri

Geniz eti ve bademcik ameliyatı oldukça yaygın bir prosedürdür ve komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür. Ancak, nadiren de olsa solunum problemleri ve anestezi ile ilgili reaksiyonlar gibi riskler vardır. Ameliyat sırasında ya da hemen sonrasında kanama, yeterince sıvı tüketilememesinden kaynaklı sorunlar, ameliyat sonrası şişliğe bağlı sorunlar ya da ameliyat yerinde enfeksiyon gibi sorunlar yaşanabilir.

Yüksek ateş, durmadan kusma, operasyondan sonraki 12 saat içinde idrar yapama, burun veya ağızda kanama yaşanırsa doktora başvurulmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12