Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Endoskopik Sinüs Cerrahisi
Endoskopik Sinüs Cerrahisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Endoskopik sinüs cerrahisi, sinüslerin doğal boşaltım yollarını açarak işlevlerini iyileştirmek için tasarlanmış bir prosedürdür. Kronik sinüzitte burun salgıları sinüslerde sıkışıp kalarak enfeksiyona neden olurlar ve bu nedenle yeterince boşaltım yapamazlar.

Ameliyatın amacı sinüslerin drenaj yollarını tıkayan ince kemik ve mukozaları dikkatlice çıkarmaktır. Endoskopik sinüs cerrahisinde operasyon küçük fiberoptik teleskoplar kullanılarak yapılır. Bu, işlemin vücutta herhangi bir kesiye gerek duyulmadan burun deliklerinden girilerek gerçekleştirildiği anlamına gelir. Endoskopik sinüs cerrahisi genellikle ayakta tedavi prosedürüdür, hasta aynı gün içinde taburcu edilir.

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik sinüzit, burun zarının ve sinüslerin iltihaplanması ile karakterize olmuş bir hastalıktır. Kronik sinüzite sahip hastalar yüzlerinde baskı, burun tıkanıklığı, renksiz burun akıntısı gibi çeşitli semptomlar yaşarlar. Hastaya sinüzit tanısı sadece doktor tarafından konulmalıdır.

Sinüzitli hastaların çoğunda enfeksiyonlar ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bununla birlikte hastaların küçük bir yüzdesi için enfeksiyonlar uzun süren ilaç tedavisinden sonra bile tekrarlar. Bu tür hastalar sıklıkla ameliyattan yararlanır. Tıbbi geçmişinizi ve röntgenlerinizi inceledikten sonra doktor endoskopik sinüs cerrahisine aday olup olmadığınızı belirleyebilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi İşlemi Ne İçerir?

Endoskopik sinüs cerrahisinde burun içine bir endoskop yerleştirilerek doktor sinüslerin iç görüntüsüne ulaşır. Cerrah çeşitli aletler kullanarak sinüs açıklıklarını bloke eden kemik ve mukozaları temizler. Çoğu durumda ameliyat genel anestezi altında yapılır ve hastalar genellikle ameliyat günü taburcu edilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi İşlem Sonrası

Endoskopik sinüs cerrahisi sonrası 1 ila 2 gün hafif kanama ve 1 ila 2 hafta genel bir yorgunluk hissi görülebilir. Ağrı hafif ağrı kesici ilaçlarla başarılı bir şekilde kontrol edilebilir. Doktorunuz, sinüslerin nasıl iyileştiğini kontrol etmek için bir dizi kontrol randevuları isteyebilir. Ziyaret planını genellikle ilk 6 hafta içinde yapılacak 3 ziyaretten oluşur.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Riskleri

Endoskopik sinüs cerrahisi de herhangi bir operasyonda olduğu gibi içinde riskler barındırır. Her ne kadar komplikasyon olasılığı çok düşük olsa da hastanın olası komplikasyonları bilmesi önemlidir.

Kanama: Çoğu sinüs ameliyatı, genellikle tolere edilebilecek kadar kan kaybı içerir. Ancak zaman zaman önemli bir kanama işlemin sonlandırılmasını gerektirebilir.

Omurilik Sıvısı Kaçağı: Oldukça nadir görülse de sinüsler beynin yakınında bulunduğundan omurilik kaçağı görülmesi ve beynin zedelenmesi riski vardır. Bu durum meydana gelirse menenjit ile sonuçlanabilecek enfeksiyon için potansiyel yaratabilir.

Omurilik Sıvısı Kaçağı: Oldukça nadir görülse de sinüsler beynin yakınında bulunduğundan omurilik kaçağı görülmesi ve beynin zedelenmesi riski vardır. Bu durum meydana gelirse menenjit ile sonuçlanabilecek enfeksiyon için potansiyel yaratabilir.

Diğer riskler: Diğer yaygın olmayan cerrahi riskler arasında koku veya tat alma duyusunun değişmesi, sinüs semptomlarının kötüleşmesi, sesin rezonansında veya kalitesinde değişiklik sayılabilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemindeki Kısıtlamalar

Endoskopik sinüs cerrahisini takip eden ilk hafta hastaların burunlarından üflememesi gerekir. Ayrıca ağır fiziksel aktivelerden kaçınmalılardır. Hastalar iki hafta sonra bu aktivitelere geri dönebilirler.

Sık Sorulan Sorular
1
Kronik Sinüzit Endoskopik Sinüs Cerrrahisinden Sonra Tekrar Ortaya Çıkar Mı?

Endoskopik sinüs cerrahisi hastaların büyük çoğunluğu için önemli yararlar sağlasa da ameliyat sinüzit tedavisi için kalıcı bir tedavi olmayabilir. Bu nedenle hastalar sinüs ilaçlarına başarılı sinüs cerrahisi sonrası bile devam etmeyi bekleyebilirler. Ancak genel olarak bu tür ilaçlar için gereksinim azalmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi başarıyı devam ettirmek için ek rötuş veya revizyon cerrahisi gerekebilir.

2
Endoskopik Sinüs Cerrahisinin Uygulandığı Farklı Durumlar Var Mıdır?

Bazı burun ve sinüs tümörlerinin çıkarılmasında, hipofiz bezinin tedavisinde, ciddi burun kanamasını kontrol etmek için ve optik sinir yaralanmalarında da endoskopik sinüs cerrahisinden faydalanılmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12