Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Baş – Boyun Cerrahisi
Baş – Boyun Cerrahisi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Baş boyun cerrahisi kulak burun boğazın yanı sıra baş ve boyun bölgesinde yer alan tiroid, paratiroid bezi, gırtlak ve kıkırdaklar ile diğer dokularda oluşan şişlik, kist, tümör, iltihapların tedavisi ile ilgilenir. Baş boyun cerrahları genellikle işitme ve denge bozuklukları ile koku ve tat alma gibi duyuları etkileyen durumları tedavi ederler.

Ayrıca hastaların sesini, nefes almasını ve yutkunmasını etkileyen baş ve boyun kanserlerinin cerrahi operasyonlarını da gerçekleştirirler. Baş ve boyun tedavisi ve cerrahisi konusunda eğitim almış kulak burun boğaz uzmanlarının onkoloji konusunda derinlemesine bilgi sahibi olması beklenir. Baş veya boyun bölgesinde iyi huylu tümörlere ya da kanserli dokulara sahip hastaların çoğu zaman ameliyat olması gerekir. Bu operasyon birçok farklı yöntem kullanılarak yapılabilir.

Baş ve Boyun Cerrahları Hangi Rahatsızlıkları Tedavi Eder?

Baş ve boyun cerrahları aynı zamanda kulak burun boğaz uzmanlarıdır. Kulak burun boğaz, baş ve boynu etkileyen birçok yaygın hastalığın tanı ve tedavisini kapsar. Bu hastalıklar arasında tiroid sorunları, sinüs bozuklukları ve baş ve boyun kanserleri bulunur. Baş ve boyun cerrahisi farklı baş ve boyun kanserleri için bir tedavi yöntemidir.

Baş boyun kanserleri burun boşluğunu, sinüsleri, tükürük bezlerini, boğazı, dudakları, bademcikleri ve gırtlakları etkileyebilir. Plastik cerrahi, bazı kanser ameliyatlarından sonra doğal bir görünüm elde etmek için önemli bir tedavi yöntemidir. Baş ve boyun cerrahları yenidoğan bebeklerden yaşlı insanlara kadar her yaştan insanı tedavi edebilir.

Kulak

Kulak burun boğaz uzmanları işitme kaybı, kulak enfeksiyonları, denge bozuklukları, kulak zarı delinmesi gibi işitme yolu rahatsızlıklarının tıbbi ve cerrahi tedavisinde eğitilirler.

Burun

Burun iskeletinin genel yapısı ve sinüsler kulak burun boğaz uzmanlarının temel becerilerinden biridir. Kulak burun boğaz uzmanları alerji, sinüzit, koku bozuklukları, polipler ve burun tıkanıklıklarını teşhis eder gerektiğinde cerrahi yöntemler ile tedavi ederler.

Boğaz

Kulak burun boğaz uzmanları gırtlak ve üst sindirim sistemi hastalıklarını tedavi ederler.

Baş ve Boyun

Vücudun bu merkezi yüzü kontrol eden önemli sinirleri içerir. Baş ve boyun bölgesinde kulak burun boğaz uzmanları hem iyi huylu hem de kötü huylu (kanserli) tümörler, yüz travması ve yüzün deformasyonları gibi sorunlarla ilgilenirler.

Baş boyun cerrahisi ile tedavi edilen diğer durumlar arasında sinir sıkışmaları, üst omurga sorunları, baş ve boyun yaralanmaları, kronik kulak enfeksiyonları, uyku apnesi, bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları, tiroid rahatsızlıkları ve çene sorunları sayılabilir.

Pediatrik Kulak Burun Boğaz Uzmanları

Yaşları 0 ila 12 yaş arasında değişen çocuklarla çalışan kulak burun boğaz uzmanlarıdır. Çoğu zaman doğuştan gelen kusurları, travma sonucu ortaya çıkmış sorunları ve kulak ve boğazı etkileyen enfeksiyonları ele alırlar.

Baş ve Boyun Cerrahisinde İyileşme

Baş ve boyun cerrahisinde iyileşme vakanın ve hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Baş ve boyun bölgesindeki tümörler temizlendikten sonra herhangi bir komplikasyon yaşanmamışsa iki ila üç gün hastanede kalış yeterli olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu süre bir haftaya kadar uzayabilir.

Baş ve boyun cerrahisi birçok hasta için son işlem olmayabilir. Bazı hastaların operasyon sonrası yüz ve boyun bölgesine doğal bir görünüm kazandırmak için plastik cerrahi gerekebilir. Baş veya boyun kanserli hastalar da operasyonlarından sonra radyasyon veya kemoterapiye ihtiyaç duyabilir. Bazı durumlarda ise konuşma terapisi gerekebilir.

Sık Sorulan Sorular
1
Kulak Burun Boğaz Uzmanına Ne Zaman Gidilmelidir?

Hastalar ilaç almalarına rağmen ağrıları kaybolmuyorsa kulak burun boğaz uzmanına başvurmalılardır. Örneğin kişi soğuk algınlığından muzdarip olduğunda kulak ağrısı çekebilir. Ancak soğuk algınlığı belirtileri bittiğinde kulak ağrıları devam ediyorsa bu durum enfeksiyon belirtisi olabilir. Aynı zamanda kulakların, burnun, başın ve boynun fonksiyonlarında azalma, ses kalitesinde değişiklik, yutkunma zorluğu, uyku bozukluğu ya da çocuklarda gelişimsel gecikmeler yaşandığında da kulak burun boğaz uzmanına başvurmak önemlidir. Kulak burun boğaz rahatsızlıklarında erken teşhis oldukça önemlidir.

Kulak Burun Boğaz Doktorlarımız
Op. Dr. Can Ercan Kulak Burun Boğaz
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12