Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe Kulak Estetiği
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak aslında bir doğumsal anomali olarak kabul edilmekle birlikte fonksiyonel herhangi bir soruna yol açmamakta daha çok psikososyal olarak kişileri etkilemektedir. Özellikle çocukluk çağında, sosyalleşmenin yoğun şekilde başladığı okul döneminde ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunun düzeltilmesi için yapılan ameliyata otoplasti denmektedir.

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Otoplasti ameliyatı kulak arkasına yapılan cerrahi kesiler yardımıyla kulağın kafatasına yaklaştırılması şeklinde yapılır. Ameliyat iki kulak da etkilenmişse yaklaşık 1.5 saat kadar sürmektedir. İşlem bölgesel uyuşturma veya genel anestezi altında yapılabilir.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Otoplasti tam olarak doğru sınıflama olmasa da kapalı veya açık diyebileceğimiz iki yöntemle yapılabilir. Kapalı yöntemde kulak arkasına çok küçük kesiler yapılır ve bu kesilerden girilerek dikiş yardımıyla kulağa şekil verilir. Açık teknikte ise kulak arka kıvrımına oturan büyük bir tane kesi yapılır ve kulağau bu kesiden girilerek şekil verilir. İki işlemden biri diğerine üstün değildir. İkisinin de artıları ve eksileri mevcut olup yöntem seçimi kulaktaki deformiteye göre şekillendirilir.

Kimler Yaptırabilir?

Otoplasti için 6 yaş civarı en uygun zaman olarak düşünülmektedir. Çünkü bu yaşlarda kulak, erişkin boyutunun %85-90’nına ulaşmış olur. Ayrıca okula başlamadan ameliyat yapılırsa okulda yaşanacak olan psikososyal etkilenmenin de önüne geçilmiş olur. Sonrası yaşlarda yapılamaz diye bir kural olmayıp 5 yaş üstünde her zaman yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular
1
Kepçe kulak estetiği güvenli midir?

Otoplasti sonuçları bakımından yüz güldürücü ve oldukça güvenli bir işlemdir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bölgesel enfeksiyon, kanama gibi riskleri mevcut olsa da çok düşük düzeydedir. Otoplasti sonrasında en sık, deformitenin eskisi gibi olmasa da bir miktar tekrar oluşması ve işlem sırasında koyulan dikişlerin zamanla kulak arkasında ele gelmesi ile karşılaşılır. Ele gelen dikişler basit bir şekilde hekim tarafından alınabilir. Deformitenin tekrarlaması durumunda tekrar ameliyat yapılması gerekmektedir.

2
Kepçe kulak estetiği yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Otoplasti sonrası iki hafta kadar sürekli, gece-gündüz bandana takılması gerekmektedir. Bandana ile 2-3 gün içerisinde işe dönüş mümkündür. Bandana kullanımı iki hafta sonrasında sadece gece olacak şekilde en az iki hafta daha devam etmelidir.

3
Kepçe kulak estetiği sonrası Yara izleri ne zaman iyileşir?

Kulak arkasındaki kesiler yaklaşık 14 günde iyileşir. Kesiler kulak arkasına yapıldığı için dışarıdan görünmezler.

Estetik ve Plastik Cerrahi Doktorlarımız
Op. Dr. Melike GÜNGÖR Estetik ve Plastik Cerrahi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12