Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Dolgu
Dolgu
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Dolgu Nedir?

Yaş almayla birlikte özellikle yüz bölgesinde meydana gelen değişimler ile başa çıkmanın önemli bir yolu da cerrahi dışı estetik uygulamalardır. Bunların en başında dolgu ve botoks uygulamarı gelmektedir. Dolgu uygulaması ile kaybolan hacim yerine konabilir, ince kırışıklıklar ve derin kıvrımlar düzeltilebilir. Dolgu maddesi olarak kişinin yağ dokusu kullanılabileceği gibi bu amaç için üretilmiş hazır ürünler de tercih edilebilir. Bu amaçla en sık tercih edlen ürünler hyalüronik asit içeren dolgulardır.

Dolgu nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Dolgu maddeleri steril enjektörler içerisinde kullanıma hazır olarak gelmekte, uygulanacak bölgeye göre farklı özelliklerde üretilmektedirler. Dolgu uygulamaları ile sıklıkla yüzün orta ve alt kısmında (göz alt iç kısmı, almacık kemikleri, yanak, çene kontürü, dudak ve burun kenarındaki kıvrımlar) düzelme hedeflenmektedir. Dolgu uygulaması hazır enjektördeki maddenin cilt içine ve/veya cilt altına enjekte edilmesiyle yapılmakta olup etkisi hemen ortaya çıkmaktadır. İşlem, uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte, 10-20 dk kadar sürmektedir. Erken dönemde hafif şişlik ve morluk görülebilse de bir kaç günde düzelme oluşmaktadır.

DOLGU ÇEŞİTLERİ

Dolgu maddelerinin birden fazla sınıflama şekli olmakla birlikte benim tercih ettiğim maddenin üretildiği kaynağa göre yapılan sınıflamadır. Bu şekilde dolgu maddelerini üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar otolog, biyolojik ve sentetik olarak ayrılmaktadır. Otolog olanlar kişinin kendi vücudundan elde edilen dolgular olup bu amaçla klinikte en sık yağ dokusu kullanılmaktadır. Biyolojik olanlar kadavra, hayvansal veya bakteri kaynaklı olabilir. Bu başlıkta en sık kullanılan dolgular bakteri kaynaklı olarak elde edilen hyalüronik asit dolgulardır. Hyalüronik asit içeren dolgular tüm dolgu maddeleri içerisinde en çok tercih edilen grubu oluşturmaktadır. Bu dolguların yan etkileri az ancak kalıcılıkları da sınırlı olup sıklıkla 6 ay – 1 yıl kadar kalıcı olmakta ve bu nedenle de tekrarlanmaları gerekmektedir. Sentetik dolgular yarı kalıcı veya tam kalıcı olabilmekte ve kimisinin yan etki potansiyeli fazla olmaktadır. Bu grup içerisinde en sık kullanılanlar kalsiyum tuzları ve poly-L-laktik asit içeren dolgulardır.

Kimler Yaptırabilir?

Yaş almayla birlikte yüzde oluşan kırışıklardan, derin oluklardan ve hacim kaybından kurtulmak isteyen hastalarımız dolgu uygulamasını tercih edebilirler. Buna ek olarak sadece kırışıklık için değil, elmacık kemiklerini ve çene kontürünü belirginleştirerek dha güzel bir görünüm elde etmek isteyen hastalarımız da dolgudan oldukça fayda görürler.

Sık Sorulan Sorular
1
Dolgu güvenli midir?

Genel olarak dolgu uygulamaları oldukça güvenli olmakla birlikte enfeksiyon, doku ölümü, nodül ve sertlik oluşumu gibi istenmeyen yan etkileri olabilir. Bu nedenle dolgu uygulamasının bu işte uzman hekimler tarafından yapılması şarttır.

2
Dolgu yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Dolgu sonrası hemen normal hayata dönülebilir. Ancak erken dönemde ödem ve morluk görülebileceği unutulmamalıdır.

Estetik ve Plastik Cerrahi Doktorlarımız
Op. Dr. Melike GÜNGÖR Estetik ve Plastik Cerrahi
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12