Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
4 Boyutlu Ultrasonografi
4 Boyutlu Ultrasonografi
Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

4 boyutlu ultrasonografi geleneksel 2 boyutlu ultrasonografide olduğu gibi yumuşak dokuların, organların ve diğer anatomilerin bir görüntüsünü oluşturmak için anne adayının rahmine ses dalgaları gönderir. Ancak 3 boyutlu ultrasonlar bebeğin daha net ve gerçeğe yakın görüntülerini sağlar ve 4 boyutlu ultrasonlar bir adım daha ileri giderek bu görüntüleri hareketli halde kaydedebilir.

Ultrasonografi İşlemi Ne İçerir?

Ultrasonografi işlemi ses dalgalarının ciltten düzgün bir şekilde geçtiğinden emin olunması için cilt ince bir iletken jel tabakası ile kaplandıktan sonra başlar. Gönderilen ses dalgaları karşılaştıkları farklı yapılar tarafından yansıtılır. Yansıyan dalgaların kuvveti ve geri dönüş süreleri bebeğin görüntüsüne ulaşılmasını ve sonrasında yorumlanmasını sağlar.

Ultrasonografiye Niçin İhtiyaç Duyulmaktadır?

Ultrasonografiye hamilelik sürecinde birçok değişkeni kontrol etmek için başvurulabilir. Bebeğin gelişimini gözlemlemek, bebeğin kaç haftalık ya da aylık olduğunu tespit etmek, rahim, yumurtalıklar ya da plasentadaki problemleri incelemek, amniyon sıvısının seviyesini kontrol etmek ya da bebeğin herhangi bir sağlık sorunu taşıyıp taşımadığını görmek bu nedenler arasında sayılabilir.

Farklı Ultrasonografi Türleri Nelerdir?

Ultrason türlerinde farklılıklar bulunur ancak tamamı görüntü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Geleneksel ultrasonografi iki boyutlu bir görüntüdür. 2 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin ana hatlarını ve iç organları incelenebilir. Bebekte görülebilecek kalp kusurlarını, böbreklerle ilgili sorunları ya da diğer olası iç sorunların teşhis edilmesini sağlar. Günümüzde ise 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi popüler hale gelmiştir. Bununla birlikte 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonografi standart doğum öncesi testler olarak kabul edilmemektedir.

3 boyutlu ultrasonografide birçok 2 boyutlu görüntü çeşitli açılardan alınır ve üç boyutlu bir görüntü oluşturmak için bir araya getirilir. Bebeğin çekilmiş bir fotoğrafına benzer ve yarık dudak gibi sorunların teşhis edilebileceği üç boyutlu dış görüntüler sağlar. 4D ultrasonografi ise hareketli bir görüntünün kaydedilmesine imkan verir. Böylece ebeveynler bebeğin gözlerini açıp kapadığını veya esnediğini görebilirler.

4 Boyutlu Ultrasonografinin Avantajları Nelerdir?

4 boyutlu ultrasonografi birçok aile tarafından tercih edilir çünkü bebeklerinin gerçek hayatta nasıl göründüğünü merak ederler. Bebeğin yüzüne net bir şekilde bakılması ve hareketlerinin gerçek zamanlı ve 3 boyutlu izlenmesi anne adayını hamilelik sürecinde daha sağlıklı davranmaya ve baba adayının daha fazla destek olmasına motive edecektir.

4 boyutlu ultrasonografinin 2 boyutlu ile kıyaslandığında bazı gerçek yararları bulunur. Görüntüler çok daha net olduğundan doktor gelişmekte olan bebekte görülebilecek sorunları daha iyi kavrayıp erken teşhis edebilir. 3 ve 4 boyutlu ultrasonografi sayesinde doktorlar standart bir ultrasonografide görülemeyebilecek yarım damak gibi bazı doğum kusurlarını görebilir, kalp duvarının veya kapakçıklarının hareketini ya da çeşitli damarlardaki kan akışını canlı olarak izleyebilir.

4 Boyutlu Ultrasonografi Bebeğe Zarar Verir Mi?

3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonografiler 2 boyutlular kadar güvenli olarak kabul edilir çünkü görüntüler iki boyutlu görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturulur. Bununla birlikte uzmanlar yalnızca bir hatıra fotoğrafı veya kaydı için 3D veya 4D taramalar yapılmasını önermez çünkü bu durum bebeğin tıbbi olarak gerekenden daha fazla ultrasona maruz bırakılması anlamına gelir.

3D ve 4D taramaları bebekte görülen bir anormallik hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Taramalar ayrıca farklı açılardan daha fazla ayrıntı gösterebildiklerinden yarık dudak ya birçok farklı hastalığın erken teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Bu durum da doktorların doğumdan sonraki tedavi planlarına hazırlanmalarını sağlar.

Araştırmalar 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonların güvenli prosedürler olduğunu göstermektedir. Elbette 2 boyutlu ultrasonografide olduğu gibi ultrason seanslarının uzamamasına ve yüksek seviyelerde ultrason enerjisi kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir ultrason taraması yalnızca eğitimli bir uzman tarafından kısa bir süre için ve mümkün olan en düşük yoğunlukta yapılmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorlarımız
Op. Dr. Fügen Erdem ÜNSAL Kadın Hastalıkları ve Doğum
Görüntüle
Op. Dr Cavit Mete Tarcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Görüntüle
Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12