Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Sertleşme Probleminde İlaç Tedavisi ve ESWT Şok Dalga Tedavisi

Sertleşme problemi rahatsızlığın nedenine, ciddiyetine ve kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak değişen çeşitli tedavi seçeneklerine sahiptir. 40 ila 70 yaş arasında daha yoğunlukla olmak üzere birçok erkek sertleşme problemi ile mücadele etmekte ve bu sorun çeşitli psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Erkekler sertleşme problemi yaşadıklarında genellikle ilaçlara başvururlar ancak ilaçlar büyülü bir tedavi yöntemi değildir ve herkes için işe yaramayabilir.

ESWT olarak bilinen bir tedavi yöntemi ile kalıcı bir çözüme ulaşılması mümkündür. ESWT tedavisi kan akışını uyaran akustik dalgalar içerir, ağrısız bir yöntemdir. Uzun zamandır böbrek taşı, artrit ya da tenisçi dirseği gibi birçok sorunun tedavisinde sıklıkla kullanılan şok dalga tedavisi yeni ortaya çıkmış bir tedavi yöntemi değildir.

Sertleşme Probleminde İlaç Tedavisi

Sertleşme probleminde kullanılan ilaçların amacı penis kaslarını gevşeterek penisteki kanlanmayı arttırmaktır. Penisteki kan akışının artması cinsel uyarılmaya cevaben kişinin erekte olmasını sağlar, kişi kendiliğinden erekte olamaz.

Sertleşme ilaçlarının ilişki öncesi alınması gerekir ve vücutta farklı oranlarda parçalanır. Etki süresi dört saatten bir güne kadar değişebilir, her doz ilişki döngüsünü tamamlamak için yeterli olmalıdır. Her ilaç dozaj, ne kadar etkili oldukları ve yan etkileri bakımından çeşitlilik gösterir.

Sertleşme Probleminde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Sertleşme probleminde kullanılan ilaçların olası yan etkileri genel olarak kızarma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, görme sorunları, sırt ağrısı mide rahatsızlığı ve ciltte döküntü şeklinde sıralanabilir. Prostat ameliyatı, diyabet ya da kalp rahatsızlığı nedeniyle sinirleri ve atardamarları hasar görmüş kişilerin sertleşme problemi ilaçlarını kullanması sakıncalıdır. Kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir. Bazı durumlarda ilaç hiç işe yaramayabilir.

Rastgele sertleşme problemi ilaçlarının kullanılması ani kardiyak ölümler gibi ciddi sonuçlara neden olabilir, kişi genel sağlık durumundan emin olmalıdır.

Neden ESWT Şok Dalga Tedavisi?

İlaç tedavisi kişinin fizyolojisini değiştirmez yalnızca geçici bir çözüm sunar. Ayrıca ilaç tedavisi gibi hızlı müdahaleler zaman içinde vücudu zorlar ve çoğu erkek farklı nedenlerle bir noktada ilaçları kullanmayı bırakmak durumunda kalır.

Sertleşme problemine neden olan durumu bilmek ve doğru tedavinin alındığından emin olmak sorunun kalıcı tedavisinde oldukça önemlidir. Örneğin sertleşme probleminin nedeni bir kan damarının ya da hasar görmüş dokuların iltihaplanması olabilir. ESWT şok dalga tedavisi sorunun köküne inerek düşük yoğunluklu akustik dalgalar ile kan damarlarındaki plakları temizler ve yenileri için büyümeyi uyarır. Böylelikle doku işlevini yeniden kazanır ve kalıcı bir çözüm sağlanmış olur.

ESWT İşlemi Nasıl Yapılır?

Eswt şok dalga tedavisi bölgede yeni kan damarları oluşmasını tetiklemek, dokuyu iyileştirmek ve kan akışını arttırmak için ultrason dalgalarından 10 kat daha güçlü ses dalgalarını kullanır. Uzman hasarlı yeri görüntülemek ve hedeflemek için işlem sırasında ultrasondan faydalanır.

ESWT şok dalga tedavisi hasta konforunu sağlamak için lokal anestezi altında yapılır ve herhangi bir kesi içermez. Ağrısız bir işlemdir. Uzun süre kalıcı bir sonuç sunsa da uzun bir iyileşme süresi ve hasar riski yoktur, kişi işlemden sonra günlük yaşamına geri dönebilir.

ESWT Şok Dalga Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir ve Kimler için Uygun Değildir?

ESWT şok dalga tedavisi vücudun kendinin iyileştirme yeteneğinden yararlandığından ve kimyasal madde içermediğinden herhangi bir komplikasyon yaşanma ihtimali oldukça düşüktür. Nadir de olsa görülebilecek ciddi olmayan yan etkilere önlem almak kolaydır.

ESWT şok dalga tedavisi hücre büyümesini teşvik edeceğinden kanser rahatsızlığı ya da enfeksiyon problemi olan kişilerde uygulanamamaktadır. Aynı zamanda kalp pili taşıyan, kan inceltici ilaçlar kullanan, açık yarası bulunan veya şiddetli dolaşım bozuklukları olan kişiler de tedavi için uygun olmayabilir.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım