Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Prostat Hastalıklarının Tanı ve Tedavisi

Prostat bezi erkek üreme sisteminde bulunan bir salgı bezidir. Ceviz büyüklüğünde olup mesanenin tabanında bulunur. Prostat bezi meninin büyük çoğunluğunun salgılanmasını sağlar ve içerisinde spermlere canlılık kazandıran birçok farklı madde taşır. Prostat bezi iki ana büyüme döneminden geçer. İlkinde ergenlik döneminde testislerin salgıladığı hormonlar tarafından beslenir. Bu durum prostatın ortalama 20 gram ağırlığına ulaşmasını sağlar. İkinci büyüme patlaması ise erkekler otuzlu yaşlarına geldiklerinde başlar.

Prostat Hastalığı ve Yaşlanma

55 yaş ve üstü erkeklerin yaklaşık yüzde 25’i prostat hastalığına sahiptir ve bu oran 70’li yaşlara gelindiğinde yüzde 50’ye kadar yükselir. Prostat hastalığının erken evrelerinde hiçbir belirti görülmeyebilir. 50’li ya da 60’lı yaşlarında bir erkek prostat bezini kontrol ettirmesi gerekip gerekmediği ya da ne sıklıkla kontrol ettirmesi gerektiği konusunda doktoruna danışmalıdır.

Prostat Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalıklarının erken aşamalarında görülen semptomlar hastalık ile ilişkili olamayabilir ya da hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. Prostat hastalıklarının belirtileri duruma bağlı olarak değişir ancak idrara çıkmada zorluk çekme, özellikle geceleri sık sık idrara çıkma dürtüsü, mesane tamamen boşaltılamıyormuş gibi hissetme, ağrılı idrara çıkma ve idrarda kan ya da idrara çıkmadan bağımsız olarak idrar yolundan gelen kan bu belirtiler arasında sayılabilir.

Prostat Hastalıklarının Tedavisi

Prostat hastalıklarının en yaygın üç şekli prostat İltihabı (prostatit), iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ve prostat kanseridir. Bir erkek bu rahatsızlıklardan bir veya birkaçını yaşayabilir.

Prostat İltihabı (Prostatit) prostat bezinin ağrılı bir iltihabıdır. 50 yaşın altındaki erkeklerde prostatın en sık görülen hastalığıdır ancak yaşlı erkeklerde de görülebilir. Erkeklerin yaklaşık % 8’i yaşamlarının bir noktasında prostatit geçirir. Prostatit akut olabilir, bu aniden ortaya çıktığı ve tedaviyle hızla iyileştiği anlamına gelir. Aynı zamanda kronik olabilir, bu iyileşme sürecinin daha yavaş gerçekleşeceği anlamına gelir. Tekrar eden prostatit bazen aylarca devam edebilir.

Prostatit her yaştaki erkeği etkileyebilir ancak 30 ila 50 yaş arasındaki genç erkeklerde daha sık görülmektedir. Çoğu durumda prostatitin nedeni bilinmemektedir. Geçmişte yaşanmış bir bakteriyel prostatit enfeksiyonu, bazı kimyasallardan tahriş, alt idrar yollarını bağlayan sinirlerle ilgili bir problem ve kronik anksiyete problemleri prostatin nedenleri arasına sayılabilir. Tedavisi prostatitin türüne bağlı olarak antibakteriyel ilaçlar ve destekleyici işlemler içerebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) 50 yaş üstü erkeklerde en sık görülen prostat hastalığıdır. 60 yaş üstü erkeklerin % 60’ından ve 80 yaş üstü erkeklerin % 80’inden fazlasında BPH vardır. BPH prostat bezinin idrar yolunu sıkıştırmaya başladığı noktaya kadar büyümesinden kaynaklanır. BPH’de prostatın büyümesi iyi huylu olsa da tıbbi veya cerrahi tedavi gerektiren semptomlara neden olabilir.

Hayatı tehdit edici değildir ancak yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Prostat bezinin genişlemesi idrar yolunun daralmasına neden olur ve mesanenin tabanına baskı uygular. Bu durum idrar akışında tıkanmaya neden olur. Bu aniden olduğunda olduça acı vericidir ve genellikle idrarı serbest bırakmak için ince bir tüp (kateter) yerleştirerek geçici olarak rahatlama sağlanır.

Daha az görülen kronik bir durumda mesanede tehlikeli ve ağrısız bir idrar birikimi görülebilir ve durum böbrek fonksiyonuna zarar verebilecek yüksek mesane basınçlarına neden olabilir.

Prostat kanseri hayatı riske atan bir hastalık olabilir ancak birçok prostat kanseri çok yavaş büyür ve prostatın dışına yayılmaz. Birçok yaşlı erkekte prostat kanseri semptomlara neden olmaz ya da sağlığı etkilemez. Prostat kanseri olan birçok erkek sonunda kanserle ilgili olmayan koşullardan dolayı hayatlarını kaybetmektedir. Bununla birlikte bazı prostat kanserleri saldırgandır ve vücudun diğer bölgelerine hızla yayılabilir. Prostat kanseri tipik olarak 50 yaşın üzerindeki erkekleri etkiler. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte ilerleyen yaşın ve aile öyküsünün katkıda bulunduğu faktörler olduğu bilinmektedir. Prostat kanseri tedavisi bireysel vakalara göre değişiklik gösterir. Kanserin doğası, kişinin sahip olabileceği diğer sağlık sorunları ve hastanın istekleri dikkate alınır.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım