Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez diğer tedavi yöntemlerini denemiş ancak başarısız olmuş erkeklere yeniden erekte olma şansı veren cerrahi bir işlemdir. İşlem penisin her iki tarafına protezler yerleştirmeyi içerir. Penil protez çeşitleri genel olarak şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir.

Penil protezleri ilişki içindeki doyumda büyük bir fark yaratabilir. Ancak bu penil protezlerinin sertleşme problemi olan tüm erkekler için en iyi seçenek olduğu anlamına gelmez. Diğer tedavi yöntemleri işe yaramadığında ve başka bir seçenek kalmadığında penil protezine başvurulmalıdır. Bazı erkekler için penil protezi tek etkili seçenek olabilir. Kişi penil protezi yaptırmayı düşünüyorsa hangi implant türünün kendisi için uygun olduğuna karar vermesi ve işlemin riskleri hakkında bilgi sahibi olması için mutlaka tecrübe sahibi bir doktora danışmalıdır.

Şişirilebilir Protezler

Şişirilebilir protezler iki parçalı şişme protezler ve üç parçalı şişme protezler olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki protez de hava ile değil vücuda yerleştirilmiş bir sıvı rezervuarından gelen sıvı ile doldurulur.

İki parçalı şişme protezlerin kullanımı daha kolaydır. Penise yerleştirilmiş bir çift silindir ve testis torbasında yer alan bir pompayı içeren sıvı dolu bir cihazdır. Pompanın sıkılması ve bırakılması sıvıyı silindirlere doğru hareket ettirerek ereksiyon oluşmasını sağlar.

İki parçalı şişme protezleri kişi erekte olmak istediğinde pompalar. El becerisi sınırlı olan erkekler için iyi bir seçenektir. Kişinin artrit rahatsızlığı varsa veya ellerini kullanmakta zorluk çekiyorsa iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte pompa küçüktür ve şişirilmesi zor olabilir. Ayrıca silindirlere yalnızca küçük bir miktar sıvı aktarıldığından erekte duruma penis üç parçalı şişme protezde olduğu kadar sert değildir. Bazı durumlarda anormal bir his ve görünüm yaratabilir ve uzun süreli kullanımda penis etinin bozulmasına ve incelmesine neden olur.

Üç parçalı şişme protezler iki parçalılara nazaran biraz daha karmaşıktır. Silindir ve pompaya ek olarak ayrı bir hazne de içerirler. Eklenen parçalar çeşitli yararlar sağlar. Üç parçalı şişme protezler peniste bir çift silindir, testis torbaları içine yerleştirilmiş bir pompa ve alt karına yerleştirilmiş bir tuzlu su deposu içerir. Pompanın sıkılması ve bırakılması sıvıyı silindirlere doğru hareket ettirerek ereksiyon oluşturur. Sonrasında pompanın üzerindeki tahliye vanası sayesinde cihaz söndürülür ve penis yumuşak, sarkık ve doğal görünümlü bir duruma döner. Ek rezervuar alanı bu cihazla elde edilen ereksiyonların iki parçalı protezlere göre daha sert olmasını sağlar.

Üç parçalı şişme protezler en gelişmiş ve popüler şişirilebilir protez modelidir çünkü doğal bir ereksiyona çok yaklaşır ve kullanılmadığında peniste doğal ve sarkık bir görünüm sağlar. Daha büyük ve daha yumuşak pompa ise silindirleri şişirmeyi kolaylaştırır. Daha büyük bir miktarda sıvı silindirlere aktarıldığı için oluşan ereksiyon tüm implant seçeneklerine kıyasla en sert olanıdır.

Üç parçalı şişme protezler penis dik dururken ve sarkıkken normal bir görünüm ve his veren tek protez seçeneğidir. Kullanılmadığı zaman penis eti üzerinde az basınç oluşturduğu için penis etinin bozulmasına ya da incelmesine neden olmaz. Vücutta tamamen gizlenmiş durumdadır.

Yarı Sert (Bükülebilir) Protezler

Yarı sert (bükülebilir) protezler penis içine yerleştirilmiş bir çift yarı sert silindir içerir. Bükülebilen yarı sert silindirler ilişki sırasında manuel olarak yukarı kaldırılır ve kullanılmadığında manuel olarak aşağı itilir. Bazı bükülebilir protezler daha fazla sertlik sunabilir ancak bu durum diğer zamanlarda rahatsızlık potansiyelini de beraberinde taşır.

Yarı sert (bükülebilir) protezlerin en büyük avantajı yerleştirme kolaylığı ve düşük maliyettir. Bu cihazları yerleştirme işlemi şişirilebilir olanlara kıyasla daha basittir. Ayrıca bazı erkekler protezin mekanik parçaları bulunmadığı için kullanımlarını daha kolay bulmaktadır. Bununla birlikte erkekler protezi kullanmadıklarında sarkık bir penisten ziyade sert bir penise sahip olmaya alışmak zorundadır.

Bükülebilir protezler ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlığı neden olabilir çünkü kalıcı bir ereksiyon oluşturur. Bu durum bazı kişiler için anormal bir his ve görünüm yaratabilir, uzun vadede penis etinin zarar görmesine neden olabilir.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım