Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Obezite ile Uyku Apnesi Arasındaki İlişki

Obezite, uyku apnesine sebep olabileceği gibi uyku düzensizlikleri de kilo artışına ve zamanla obezite hastası olmanıza sebep olabilir.

Obezite, uyku apnesinin hem nedeni hem de sonucu olabilir. Derin uykuya dalamayan bireylerde, büyüme hormonu salınımı azalır. Buna bağlı olarak metabolizma yavaşlar ve vücutta yağlanma başlar. Diğer taraftan vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişilerde uyku düzensizlikleri görülebilir.

Uyku apnesi hastalığı ile obezite arasında bir kısırdöngü vardır. Obezite arttıkça uyku apnesinin şiddeti, uyku apnesinin şiddeti arttıkça da kilo artışı gözlenebilir. Açlık ve doyma hormonları ile uyku problemleri arasında bir ilişki olduğu düşünülür. Uyku eksikliği sonucu yeme isteği artar, beslenme alışkanlıklarını kontrol eden hormonlar bozulabilir. Kilo artar, kan basıncı kötüleşir, glukoz intoleransı başlayabilir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi; uyku sırasında solunumun kısa süreli olarak durduğu bir uyku bozukluğudur. Uyku apnesine sahip olan kişilerde, üst solunum yollarının bir kısmının engellenmesi ile nefes alıp verilmesi zorlaşır. Uykuda solunum 5 – 10 saniye arası durur. Bu süre bazı kişilerde 30 saniyeye kadar çıkabilir. Nefes alıp vermenin durması, gecede 10 kereden fazla meydana gelebilir. Uyku apnesi olan kişilerde horlama görülebilir; ancak horlama, uyku apnesinin belirtilerinden sadece biridir.

Kişi, sabah uyandığında kendisin yorgun hissediyorsa, baş ağrıları varsa, gün içerisinde yorgunluğu devam ediyor ve konsantrasyon eksikliği yaşıyorsa, sürekli esniyorsa uyku apnesinden şüphe edilir. Özellikle gün içinde araç kullananlar uyku apnesi sebebi ile kaza geçirebilir. Bu sebeple tedavi için bir uzmana başvurulmalıdır ve güvenlik için tedavi sonlanıncaya kadar araç sürülmemelidir.

Uyku apnesi, sıklıkla 40 yaş üzeri kişilerde daha sık görülür; ancak her yaştan bireyin yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Uyku apnesinin üç ana türü vardır: Obstrüktif uyku apne sendromu, santral uyku apnesi ve kompleks uyku apne sendromu. Obstrüktif uyku apne sendromu, obez bireylerde yaygın olarak görülen türdür. Solunum yolunun büyük bademcikler ve boyundaki yağ artışı sebebi ile engellendiği düşünülür.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesinin tedavisinde, medikal ve cerrahi tedaviden önce kilo kontrolünün sağlanması gerekir. Tedavi planlamasında profesyonel yardım alınarak kilo verilmesi yoluna gidilebilir. Eğer obezite tanısı konmuş ve hasta obezite cerrahisine uygun ise cerrahi yöntemler denenebilir. Uygun tedavi yöntemleri sonucu verilen kilolar ile uyku apnesinden büyük oranda kurtulmak mümkündür. Sadece obezite cerrahisi uyku apnesi tedavisi için yeterli değildir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz yardımı ile vücuttaki yağ oranı düşürülüp kas miktarının artırılması gerekir. Böylece uyku bozukluklarının düzenlenmesi sağlanır. Açlık ve doyma hormonları dengelenir,  metabolizma düzene girer, vücudun yağ oranı dengelenir. Döngü tamamlandığı sürece sağlıklı kalmak mümkündür.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım