Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Obezite Cinsel Yaşamınızı Nasıl Etkiler?

Cinsellik, obezite hastalarının konuşmaktan çekindiği konular arasında yer alır. Özellikle dış görünüşünden çekinen hastalar kendilerini çekici bulmayabilirler. Bunun sebep olduğu özgüven eksikliğinin yanında hareket kısıtlılığı, aşırı terleme, yorgunluk hissi gibi olumsuzluklar da cinsel yaşamı etkiler. Obezitenin beraberinde getirdiği solunum yetmezliği ve kalp rahatsızlığı gibi sorunlar da hastanın cinselliğini etkileyen durumlardır.

Obezite ve cinsel yaşam ilişkisi, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Obezitenin hareketleri kısıtlayan sorunlarının yanında hormonlar üzerindeki etkileri, cinsel yaşamın, hastanın hayatında geri planda kalmasını sağlar. Obezitenin hormonları baskılaması cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Cinsel Yaşam

Obezite tedavisi sonrasında cinsel yaşamın başlangıcına doktor ve hasta birlikte karar verir. Yapılan tüp mide ameliyatı sonrası hasta, cerrahi yaraların iyileşmesini bekler ve sonrasında kendi iyileşme sürecinin de hızı ile cinsel hayatına dönebilir. Kişiye göre değişen bu durum, bazen birkaç günde bazen de birkaç haftada olabilir. İyileşme süreci doktor ile birlikte takip edilebilir. Cinsel eylemler sırasında karın bölgesinde ağrı ve sızı hissediliyor ise hasta henüz cinselliğe hazır değildir.

Ameliyat sonrası cinsel yaşamın nasıl olacağı, nasıl sürdürüleceği konusunda  kaygıya kapılmamak gerekir. Genellikle ameliyatın cinsel hayata etkisi düşük olsa da iyileşme sürecine bağlı olarak hastalar arasında farklılıklar görülebilir.

Beslenme ve Spor Sonrası Artan Özgüven

Cerrahi sonrası iyileşme sürerken hastaların genel sağlık durumlarında ve fiziksel aktivitelerinde olumlu gelişmeler yaşanır. Diyet programındaki değişikliklerin sonucu olarak meyve ve sebze ağırlıklı beslenme başlar. Protein alımı artar, karbonhidrat alımı azalır. Doktor önerisi ile alınan bazı vitamin takviyeleri ile halsizlik gibi şikayetler de azalmaya başlar. Hastanın hareket alanı artar, yorulma hissi azalır. Beslenme düzeni spor ile desteklenir ise tedavi sürecindeki hasta, dış görünümü ile barışır ve sosyal hayata kolayca uyum sağlar. Kendisi ile barışır ve özgüvenini yeniden kazanır.

Obezite tedavisi ve sonrasında takip edilen tüm ilerlemeler birbiri ile paraleldir. Ameliyat sonrası sürdürülen tedavi, beslenme ve spor ile kişi, fiziksel olarak güç kazanırken dış görünüşün değişimi ile artan libidosu sayesinde cinsel davranışları olumlu olarak değişir.

Obezitenin cinselliğe etkisi gözardı edilemez; ancak tedavi sonrası sağlıklı bir cinsel yaşam mümkündür. Tedavi sürecinde doktor tavsiyelerine uygun hareket ederek, kaygıya kapılmadan, sabır ve çabanın sonucunda hastalar kendileri ile barışık hale gelir. Yeniden sosyal hayata ve cinselliğe dönmek kolaylaşır. Unutmayın, yapmanız gereken kendinize inanmanız ve tedaviye uygun bir yaşam sürdürebilmeniz.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım