Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Obezite hastalığı, birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Ancak uzman kadro ile cerrahiye karar verildikten sonra iyileşme süreci başlar ve hastanın yaşam kalitesi hızlı bir artış gösterir. Ameliyattan sonra verilmeye başlanan kilolar sonucu hastanın vücudunda sarkmalar oluşabilir. Kaybedilen kilolar sonrası hastanın gevşek ve sarkmış cilt yapısına, yüksek oranda cilt yığılmasına sahip olduğu görülür. Bu görüntü ile hasta için yeni bir süreç başlar.

Yaşam boyu süren obezite sonrası hızlı kilo kaybı ve hasara uğramış deri dokusu, eski haline hızlı bir dönüş yapamaz. Derialtındaki elastik lifler zarar görmüştür ve bu sebeple ciltte çatlaklar oluşmuştur. Genç hastalarda sarkma daha az olabilir ya da verilen kiloya bağlı olarak sarkma miktarı hastaya göre farklılaşabilir.

Obezite ve obezitenin getirdiği birçok rahatsızlıkla baş eden ve sonrasında ameliyat ile her şeyin yoluna gireceğini düşünen hastalar, cerrahi sonrası estetik birtakım kaygılara düşebilir. Kilolar gittikten sonraki sarkmalar ile başa çıkıp çıkamayacağı konusunda sorunlar yaşar. Genellikle tedavi için başvurulacak hastanede, obezite cerrahisinde uzman bir kadro bulunmalıdır. Bu kadro içerisinde cerrahi doktorları dışında psikolog ve estetik uzmanı da görev alır. Obezite cerrahisi sonrası sarkmayı giderecek olan ameliyatlar da tedavi kapsamında düşünülmelidir. Hastaya, yaşayacağı süreç ve önüne çıkan sorunlar ile nasıl baş edeceği de izah edilmelidir.

Estetik Ameliyat Kimlere Yapılır?

Estetik ameliyatı; kilo kaybetme sürecini tamamlamış hastalara, genel sağlık durumu bu ameliyatlara uygun kişilere, ameliyat sonrası gereken sağlıklı beslenme ve egzersiz şartlarını yerine getirmeyi alışkanlık edinmeye başlamış hastalara yapılabilir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Kesinin miktarı, hastanın sarkık doku miktarına göre ameliyat öncesi hasta ve doktor arasında görüşülür.

Estetik cerrahisini kabul eden hastalarda yapılabilecek ameliyatların başlıcaları:

  • Karın, sırt ve kasık bölgelerinin gerilmesi,
  • Meme dikleştirme,
  • Kol germe,
  • Bacak üst kısımlarının (uyluk) gerilmesi olarak sayılabilir.

Bu ameliyatlar ile sağlıklı ve orantılı bir vücuda sahip olunması amaçlanır. Her bölge için ayrı ayrı toparlama işlemi gerçekleştirilir ve cilt gerilir. Kesiler estetik dikiş ile yapıldığı için iz kalmaması beklenir. Ancak hastanın değişken kilo yapısı var ise; yani sık sık kilo alıp veriyor ise estetik ameliyat önerilmez. Estetik ameliyattan önce hastanın ideal kilosunu sabitlemesi önemlidir. 

Obezite cerrahisi hastayı iyileştirmek, obeziteden ve onun yarattığı diğer rahatsızlıklardan kurtarmak amacı ile yapılan bir ameliyattır. Öncelik hastanın iyileşmesi olmalı ve sonrasında sarkan vücut görünümünün tedavisi için estetik cerrahi yapılmalıdır. 

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım