Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Obezite Cerrahisi Ameliyatından Sonra Kilo Alımı

Obezite Cerrahisi Ameliyatından Sonra Kilo Alımı
Obezite cerrahisi  hastaların hızlı ve kalıcı şekilde kilo vermelerini sağlamaktadır. Buna ek olarak, Tip 2 diyabet gibi kilo ile ilişkili rahatsızlıkların semptomlarının genellikle cerrahiden sonra hızlı bir şekilde iyileştiği gözlemlenmektedir. Kısaca, başarılı bir sleeve gastrektomi (Tüp Mide) ameliyatının faydası çok güzel  ve sağlıklı sonuçlar doğurur.

Geri Ağırlık Kazanımı
Cerrah tarafından oluşturulan küçük mide poşu kademeli olarak büyür ve hastanın daha fazla yemesini sağlar. Hastalar kendilerine uygun diyeti uygulamayı bırakıp yedikleri miktarlarının farkına varmazsa; kilo verme  döneminde duraksama ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilgili kazanımlarını kaybetme gibi risklerle karşılaşırlar.

Çözüm
Sleeve gastrektomi(tüp mide ) sonrası kaybettiğiniz kilolarınızı geri kazanmaya başladıysanız ilk olarak klinik ekibiyle iletişime geçmelisiniz. Klinik ekiple birlikte, kilonun geri kazanımı hakkında beslenme programınızdan başlamak üzere çeşitli faktörleri inceleyebilirsiniz. Uzun vadede diyetinize dikkat etmeye devam etmeniz önemlidir. Genel olarak düzeltilmesi gereken ilk şey porsiyon boyutları ve tüketilen besinlerin kalori içeriğidir. Bazı durumlarda ise revizyon cerrahisi önerilebilmektedir. Sizin için en doğru çözüme ulaşmak için mutlaka klinik ekiple iletişimde olmanız önerilmektedir.

Ameliyat Sonrası Fazla Yeme Nasıl Düzeltilir?
Obezite ameliyatlarında  yapılan işlem mide hacminin  cerrahi bir operasyonla azaltılmasını içerir, ancak zamanla mide dokusu gerilebilir. Kapasitesi azaltılmış mide, art arda doldurulursa kademeli olarak genişleyebilir. Bu, hastanın aşırı yemeye devam edebileceği anlamına gelir. Ameliyat sonrasında kademeli olarak aşırı yeme alışkanlığına dönmek kişilerin kilo vermesinde durmaya ve hatta kaybettiği kiloları geri almasına neden olur.

Kilo Kaybının Yavaşlaması
Obzeite ameliyatları sonrasında kilo kaybının yavaşlaması yada durması durumunda yapılması gereken ilk iş kilo kaybına neden olan etmenleri belirlemektir. Bunu sağlamanın en iyi yolu titizlikle yiyecek/içecek ve egzersiz kaydı tutmaktır. Kulağa sıkıcı gelebilir ancak etkili olduğu kanıtlanmıştır. Genellikle yediklerimizi zannettiğimizden  daha fazlasını yemekteyiz. Televizyon karşısında yapılan atıştırmalar, trafikte veya masa başı mesaisinde içilen şekerli içecekler, gece yarısı yatmadan önce yapılan atıştırmalar ve daha bir sürü davranış aslında tükettiğimiz  yiyecek miktarını örtbas edebilir.
Sorunu ve sebebini belirledikten  sonra beslenme uzmanıyla birlikte yeme alışkanlıklarınızı tartışabilir, beslenme hakkında eğitim alabilir ve yemek planlamanız için yardım alabilirsiniz.
Bunların dışında sizi aşırı yemeye iten sebepler duygusal veya psikolojik de olabilmektedir. Yemeden önce vücudunuzu dinleyip midenizin mi yoksa aklınız mı aç olduğuna karar vermeniz çok önemlidir.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım