Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Gebelikte Obezite Hastası Anne ve Bebeği

Obezite çevresel faktörler, sosyoekonomik koşullar ve genetik özellikler gibi birçok faktöre bağlı olarak görülebilir. Dünya çapında hızla yayılan bir sağlık sorunudur ve gebeleri de etkilemektedir. Gebelikte alınan kilolar, gebeliğin başından sonuna kadar anne ve bebeğin sağlığı ile yakın ilişki gösterir.

Doğum öncesi ya da gebelik dönemi ve sonrasında alınan kilolar, obezite ile ilişkili olabilir. Gebelikte kilonun kontrolü için yapılan uyarılar ve verilen öneriler, anne ve bebeğin sağlığı için önem taşır. Gebelikte kilo kontrolü, anne ve bebek açısından gebeliğin en iyi şekilde sonuçlanması amacına yöneliktir.

Obezite Hamile Kalmayı Engeller mi?

Obezite hastalığı, normal ovulasyonun engellenmesi sebebi ile doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Üremeyi olumsuz yönde etkileyen polikistik over sendromunun da obez hastalarda daha sık görüldüğü, belirtilir. Tüp bebek denemesi, obezite sebebi ile başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu tip sorunlar ile karşılaşan kadınlar, gebe kalmak istiyor ise önce kilo vermelidir. Diyet ve spor bir uzman kontrolünde olmalıdır. Eğer bu şekilde kilo kaybı yok ise ya da obezite ileri boyutta ise gebelikten önce obezite cerrahisine başvurulabilir.

Gebelikte Obezite Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Obezite hastası kadınlar, fazla kiloları ve obezitenin getirdiği diğer rahatsızlıklar sebebi ile hamilelik dönemi için endişe duyarlar. Kilolu ve obez kadınlarda, gebelik boyunca gestasyonel diyabet, hipertansiyon, preeklampsi, sezaryen doğum gibi birçok komplikasyon gelişebilir.

Obez kadınlarda gebelik sırasında diyabet gelişimi, normal kilodakilere göre daha fazladır. Kanın damar içinde pıhtılaşması sebebi ile ciddi problemler ortaya çıkabilir. Gebelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanabilir. Doğum sırasında suni sancı verilmesi ihtiyacı, normal kilodakilere göre daha fazladır. Epidural anestezi gibi uygulamaların yapılmasında zorluklar ile karşılaşılabilir. Doğum sonrası enfeksiyon daha fazla görülür.

Obez Annelerin Bebeklerinde Görülebilecek Riskler Nelerdir?

Fazla kilonun bebekte ortaya çıkarabileceği tehlikeler; prematüre ya da ölü doğum, konjenital anomaliler, makrozomi nedeniyle yaşanan doğum hasarları ve çocukluk çağına geldiğinde obezite görülmesi olarak sayılabilir.

Obezite hastası annenin bebeğinde, doğumdan hemen önce ya da hemen sonra ölüm görülebilir. Doğumdan sonraki kayıplar, genellikle obezite ile ilişkili doğum travmalarıdır. Bebekte rastlanan anomalilerin, metabolik değişikliklere bağlı olarak fetal hücre gelişiminin etkilenmesi sebebi ile oluştuğu düşünülmektedir. Obez anneden doğan bebeğin kilosu ortalamaya göre fazla olabilir (Makrozomi). Vücut yağı diğer yenidoğanlara göre fazla olabilir. Bu durum doğumu da zorlaştırır ve ileride çocukta da obezite görülmesi riskini artırır.

Obezite rahatsızlığına sahip anneden doğan çocuklarda ileri yaşlarda kronik rahatsızlıklar da görülebilir. Bunlar arasında kalp hastalığı ve diyabet en sık görülen rahatsızlıklardandır. Anne ve bebeğin sağlığı için gebelik öncesinde, obezite ile mücadele edilmesi gerekir. Böylece sağlıklı gebelik yaşanır ve sağlıklı doğum gerçekleşir.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım