Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Adres
  • Mavişehir Çiğli Kipa Kavşağı 8258/3 Sokak No: 4 Ataşehir / İZMİR
WhatsApp

Sık Sorulan Sorular

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir?

Kulak zarı ameliyatı kulak zarında ortaya çıkan bir delik veya yırtığın onarılması için başvurulan cerrahi bir yöntemdir. İşlem gerektiğinde orta kulak kemiklerinde ortaya çıkan sorunları onarmayı ve yeniden yapılandırmayı da kapsar.

Kulak Zarı Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kulak zarı dış kulak ile orta kulak arasında bulunan ince bir zardır. Zarar görmüş bir kulak zarı işitme kaybına ve orta kulakta enfeksiyonlara neden olabilir ya da kulağı yaralanmalara karşı savunmasız bırakabilir. Hafif düzeyde yırtılmış bir kulak zarı genellikle tedaviye gerek duyulmadan birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir ancak bazı durumlarda yırtılmış kulak zarını onarmak için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir.

Kulak Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?

Kulak zarındaki delik veya yırtık küçükse doktor ilk olarak deliği jel veya kağıt benzeri bir madde ile yamamayı tercih edebilir. Bu işlem 15 ila 30 dakika sürer ve genellikle lokal anestezi altında yapılır.

Kulak zarındaki delik büyükse ya da kişinin antibiyotikle tedavi edilemeyen kronik bir kulak enfeksiyonu mevcutsa timpanoplasti işlemi yapılır. Bu işlemde cerrah kişinin kendi dokusundan küçük parça alır ve deliği kapatmak için kulak zarına aşılar. Cerrah kulak zarına kulak kanalından çeşitli yollarla ya da kulağın arkasına küçük bir kesi yaparak erişmektedir. Bu prosedür tipik olarak iki ila üç saat sürer ve genel anestezi altında yapılmaktadır.

Kulak Zarı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Kişi kulağında ağrı ya da kulak zarı yırtılması semptomlarından herhangi birini yaşarsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalıdır. Orta ve iç kulak yaralanma veya hastalığa duyarlı hassas mekanizmalardan oluşur. Erken müdahale ve uygun tedavi işitme duyusunu korumak için oldukça önemlidir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak zarı ameliyatı sırasında veya sonrasında herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece kişi işlemden birkaç saat sonra taburcu edilir. Kulakları korumak için kulağa bir bandaj yerleştirilir ve kulak damlası verilebilir.

İyileşme sürecinde kulağa su kaçmasını önlemek için yüzmekten kaçınılmalı ve duş alırken dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kulakların tıkanmaması ve burundan üflenmemesi gerekir. Kişi hapşırması gerektiğinde ağzını açarsa kulaklarında oluşacak basınç azalacaktır. Bunlara ek olarak ameliyat sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar kulak enfeksiyonu geçirme riskini arttırabilir, bu nedenle iyileşme sürecinde kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kulak zarı ameliyatı sonrası kişi ağrı kesicilerle yatıştırabilecek düzeyde ağrı ve kulağı sıvı ile dolmuş gibi hissedebilir ya da kulaklarında çınlama yaşayabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde iyileşir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği ameliyatı sırasında kulağın arkasından kesi yapılır ve kulağın şeklini bozan kıkırdak yapısına ulaşılır. Kulaklar yüz ve birbirleriyle uyumlu olacak şekilde yeniden yapılandırılır. İşlem aynı zamanda büyük kulaklardaki fazla derinin çıkarılmasını veya kulak memesinin şekillendirilmesini içerebilir. Operasyon genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kulak estetiği ameliyatı yaklaşık 1 ila 2 saat sürer ve kişi genellikle aynı gün içinde hastaneden ayrılabilir. Ameliyattan sonraki ilk 2-3 gün hastanın kulakalrında tıbbi pansuman bulunur. Bu pansuman alındıktan sonra hasta kulaklarını korumak için ortalama 20 gün boyunca bir bandaj kullanacaktır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrasında Günlük Hayata Ne Zaman Dönebilirim?

Kulak estetiği ameliyatı sonrası kişi son derece rahat bir iyileşme sürecinden geçer. Hasta birkaç gün içinde kulaklarını korumak şartıyla sosyal hayatına geri dönebilir.

Kulak Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kulak estetiği ameliyatına doğuştan ya da herhangi bir yaralanma sonucu edilmiş kulak kusurlarının tedavisinde başvurulur. Kepçe kulak, çıkıntılı kulaklar, anormal derecede büyük kulaklar ya da büyük kulak memeleri bu kusurlar arasında sayılabilir.

Otoplasti denilen kepçe kulak ameliyatının çocuğun okulda karşılaşabileceği sorunların önüne geçmek için 5 ila 7 yaş arasında yapılması tavsiye edilir. Ancak hiçbir zaman bu işlem için geç değildir, yetişkinler de bu ameliyata başvurabilirler.

Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak estetiği ameliyatından sonra bir hafta kadar evde istirahat edilmesi gerekebilir. Sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmek için doktorun verdiği talimatların takip edilmesi önemlidir. Ameliyat sonrası yerleştirilen bandajlar yaklaşık bir hafta kulaklarda kalır ve bandaja ek olarak uyurken oluşabilecek bir tahrişin önüne geçmek için kafa bandı kullanılması gerekebilir. İyileşme sürecinde dar yakalı kıyafetler tercih edilmemeli, kulak üzerinde oluşabilecek sürtünmelerden kaçınılmalıdır.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği, burnu oluşturan tüm yapıların yüz estetik bütünlüğünü sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilmesini içerir. Burun yüzümüzün tam ortasında yer alır ve görsel estetiğin önemli bir parçasıdır. Burunla ilgili problemler kişiden kişiye farklıdır ve genellikle kişinin yüz yapısına özeldir. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı da kişiye ve yüze özel tasarlanarak yapılmalıdır. Hastaların ameliyat olmadan önce fotoğrafları çekilerek burun ve yüz analizlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bütün bu ameliyat öncesi doğru planlamanın amacı hastanın yüzüne, cinsiyetine, beklentisine uygun, sağlıklı nefes alabildiği güzel bir buruna kavuşmasıdır.

Rinoplasti Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Ameliyat sonrası şişlik ve morluk yapan cerraha ve cerrahi tekniğe göre değişir. İlk 24 saat morluk ve şişlik minumunda tutmak için özel bazı tedaviler ve kremler kullanıyoruz.

Septum Deviasyon Nedir?

En sık bilinen ismiyle “deviasyon”, burun orta duvarının orta hattan kayması sonucu yaptığı burun tıkanıklığı halidir.

Burun kemiği diye de bilinir. Burun, ortadan duvarla ikiye ayrılmış bir tüneldir. Bu duvarın tıbbi ismi “septum nasale”dir. Her bir tünelin iç eni ve uzunluğu, hacmi birbirine yakın olduğu zaman sağlıklıdır.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • Burun ameliyatı sonrasında ilk iki gece yastık ile başınızı destekleyerek mümkün olduğunca dik bir şekilde uyumak ödem oluşma riskini en aza indirir.
  • Eğilmeniz gereken ya da güç gerektiren aktivitelerden en az üç hafta boyunca uzak durun. Kuvvet ve sürekli hareket gerektiren aktiviteler hassas dönemde olan burnunuz için zorlayıcı olabilir.
  • İlk 4 ya da 6 hafta boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Burun kemiğinizin üzerine yüklenecek ağrılık burun kemiğinizin, kıkırdak dokunun çökmesine ya da şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bu süreçte lens kullanmanız tavsiye edilir.
  • Basketbol, voleybol, futbol gibi top ile yapılan spor aktivitelerinden de uzak durmalısınız. İlk 6 hafta içinde burnunuza alacağınız bir top darbesi burnunuzda şekil bozukluğu ve ödeme neden olabilir. Yüzünüze gelebilecek bir cisim burnunuzun şekline ve işlevine zarar verebilir.
  • En az 3 ay boyunca burun bölgenizi güneşin zararlı ışıklarından korumak gerekir. Bunun için yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem ya da koruyucu bir şapka kullanmanız özellikle tavsiye edilir. Bu süreçte hassas olan burnunuzun üzerinde güneş ışıklarının zararlı etkileri nedeniyle kalıcı renk değişiklikleri ortaya çıkabilir.
  • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Her ikisi de dikişlerin iyileşme sürecine zarar verir. Dokuların yenilenmesine engel olur.
  • Burnunuzu sümkürerek temizlemekten kaçınmalısınız. İlk iki hafta boyunca burnunuzu doktorunuzun tavsiye edeceği özel okyanus suyu sıvıları ile sümkürmeden temizleyebilirsiniz. Bu hem burun tıkanıklığınızın giderilmesini hem de burun içinizin temizlenerek nemlenmesini sağlar.
Burun Estetiği Sonrası Burnumda Alçı veya Tampon Olacak Mı?

Tamponlar silikon şeklinde, rahatlıkla nefes alınabilen tamponlardır. Tamponlar operasyon sonrası 1. Gün veya 2. Gün, dış kalıp(splint) ise 1. Haftada alınmaktadır.

Burun Estetiği Hangi Tekniklerle Yapılır?

Burun estetiği ameliyatlarında hem açık hem de kapalı (izsiz) teknik kullanılabilir. Her iki ameliyatı da yapma konusunda deneyimli bir cerrah hastanın var olan burun problemlerini değerlendirir. Bunun sonucunda hasta isteğini de göz önüne alarak uygun tekniği belirler. Her iki teknikte de istenilen sonuca ulaşılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Süre Çalışma Durumum Nasıl Olur?

Estetik ameliyat sonrası iyileşme süreci ortalama 3-7 gün arasında değişmektedir. Bir burun ameliyatından sonra 1 hafta burnun dış kısmında olan bir splint kullanmaktayız. Eskisi gibi tampon veya alçı kullanmıyoruz. Burun ameliyatından 1 hafta sonra kişi işe başlayabilir.

Ameliyat Öncesi Fotoğraf Değerlendirmesi Yapıyor Musunuz?

Yüzünüze yakışan burun nasıl olmalıdır ameliyat öncesi görmek günümüz teknolojisinde mümkündür.

Günümüzde estetik cerrahların kullanımına yönelik özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programları mevcut. Bu programlar sayesinde kişinin tam karşıdan ve profilden çekilen resimleri üzerinde bir çalışma yaparak ameliyat sonrası elde edilecek sonucu göstermek mümkündür.

Estetik Burun Ameliyatı Yılın Herhangi Bir Zamanında Olabiliyor Mu?

Evet dört mevsim estetik operasyon yapabiliriz.

Burun Dolgusu İşlemi Ne İçerir?

Burun dolgusu işlemi öncesi cerrah kişinin tıbbi hikayesini dinler ve nazal ameliyat veya travma geçirip geçirmediği ya da uyku apnesi gibi sorunları olup olmadığıyla ilgilenir. Sonrasında burun incelenerek burun dolgusunun neleri başarılabileceği ve ne tür değişikliklerin rinoplasti gerektirdiği değerlendirilir.

Burun dolgusu işlemi yaklaşık 10 dakika sürer ve cerrah dolguyu burun köprüsüne, ucuna veya diğer bölgelere enjekte etmeden önce bölgeyi uyuşturur. Dolgu maddesi vücutta zamanla tamamen çözülebilen hyaluronik asit bazlıdır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu rinoplastiye kıyasla çok daha kısa süren görece basit bir işlemdir. İşlem sonrası yalnızca hafif morluk ve şişlik görülür. Bu kişinin işlem sonrası neredeyse aynı gün içinde günlük yaşamına dönebileceği anlamına gelir. Bu avantajlarının yanında rinoplastiye kıyasla çok daha az maliyetlidir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları ve Riskleri Nelerdir?

Burun dolgusu rinoplastiye kıyasla çok daha az invaziv olmakla birlikte başarı ile sonuçlanması için burun anatomisi hakkında çok fazla bilgi gerektirir, bu nedenle deneyimli bir cerrah tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Burun dolgusu burun eğriliği gibi fonksiyonel sorunların tedavisinde yeterli değildir. Benzer şekilde geniş yayılmış burun deliklerinin ya da kişinin yüzü için aşırı büyük bir burnun görünümünü burun dolgusu ile iyileştirmek mümkün olmayabilir. Ayrıca burun dolgusunun sonuçları kalıcı değildir, çok sık tekrarlanan dolgular burnu zamanla daha büyük gösterebilecek doku iltihabına neden olabilir.

Burun Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

Burun dolgusu işlemi kişinin günlük yaşamında neredeyse bir kesintiye neden olmaz. İşlem sonrası iki hafta boyunca hafif şişlik, kızarıklık ya da morluk görülebilir ancak yaklaşık iki hafta sonra bu semptomlar ortadan kalkar ve nihai sonuç ortaya çıkar. Burun dolgusu sonuçlarının ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur, her hastanın bedeni dolgu maddelerini farklı şekilde metabolize eder. Ancak bu süre genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Burun Dolgusu ile Rinoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rinoplasti kesi gerektiren ve genel anestezi altında yapılan cerrahi bir işlemdir ve sonucun tam olarak ortaya çıkması ayları bulabilir. Rinoplasti yaklaşık 1 ila 2 saat sürerken burun dolgusunda bu süre yaklaşık 10 dakikadır. Burun dolgusu sonrası iyileşme süresi rinoplastiye kıyasla çok daha kısadır ve görülen semptomlar ağrı kesicilerle hafifletilebilecek düzeydedir.

Rinoplasti sonuçları genellikle kalıcıdır ancak burun dolgusunun etkileri zaman içinde geçer, tipik olarak 6 ay ila 2 yıl sonra dolgu maddesi çözüldüğünde prosedürün tekrar uygulanması gerekebilir. Bu süre kullanılan dolgu maddesine ve kişiye bağlı olarak her 12 ayda ya da 2 veya 3 yılda bir olabilir. Burun dolgusu kişinin burnu aşırı büyükse, nefes almakta zorlanıyorsa ya da aşırı kemerli bir burnu varsa uygun bir prosedür değildir.  

Her iki işlemden sonra da iyileşme sürecinde kişi buruna zarar verecek herhangi bir davranıştan ya da sert bir şekilde burnundan üflemekten kaçınmalıdır. İşlemden sonra birkaç hafta boyunca burnun şekline zarar vermemek adına gözlük kullanılmaması gerekir. Şişlik, kızarıklık ya da morluk gibi ortaya çıkan semptomlar zaman için kendiliğinden iyileşir.

Biz Sizi Arayalım