Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Otoplasti (Kepçe Kulak Estetiği) İçin En İyi Yaş Nedir?

Otoplasti, kulakların şeklini, pozisyonunu veya boyutunu değiştirme işlemidir. Kulaklar normalden daha farklı olmadıkça yüzde dikkat çekmezler. Ancak odak noktası haline geldiklerinde küçük çocuklarda bile ağrı ve utanç sebebi olabilirler. Otoplasti bu duruma çözüm bulan cerrahi prosedürdür ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Otoplasti plastik cerrah ya da kulak burun boğaz cerrahı tarafından lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Çocuklarda Otoplasti

Kulakları normalden daha farklı olan çocuklar genellikle diğer çocuklar tarafından alay edilmeye maruz kalır. Araştırmalar, çocukların benlik saygısını kaybetmesi ve düşük akademik performans da dahil olmak üzere bu davranışlardan etkilendiğini göstermiştir. Bu sorunlar genellikle çocuk okula başladığında ortaya çıktığından, ebeveynler o günden önce çocukları için otoplastiyi düşünebilirler.

Otoplasti İçin En Erken Yaş Nedir?

Otoplasti, kulakların artık olgunlaştığı herhangi bir yaşta gerçekleştirilebilecek nispeten basit ve güvenli bir işlemdir. Otoplasti beş yaşından küçük çocuklar için uygun değildir, bu yaştan önce kulaklar hala büyür ve gelişir.

Otoplasti bu nedenle beş ila okula başlama yaşı olan yedi yaş arasında yapılması tavsiye edilir. Erken yaşta yapılmasının tavsiye edilmesinin bir diğer sebebi de kulaklar erken yaşta olgunlaşır. Yaşlandıkça, kulaklarımızı oluşturan kıkırdaklara şekil vermek zorlaşır. Küçük çocuklar genellikle otoplasti ameliyatından çok daha iyi sonuçlar alırlar çünkü kulakları hala yumuşaktır ve cerrahi şekillendirmeye iyi yanıt verir. Bununla birlikte, bu işlemin ne zaman yapılabileceği konusunda bir sınır yoktur ve ebeveynler daha önce hiç kulak şekillendirmeyi düşünmemişlerse, otoplastiden faydalanabilirler.

Bazı ebeveynler çocukları için kulak ameliyatını kabul etmekte zorlanmaktadır. Ancak birçok ebeveyn çeşitli nedenlerle otoplastiye küçük çocukları için karar verir ve bu kararlarından pişmanlık duymazlar.

Benlik Saygısı

Ebeveynler okul dönemlerinde alay edilmişlerse, o zaman bu durumun ne kadar zarar utandırıcı ve çocuğa zarar verici olduğunu bilirler. Ebeveynler çocuklarının alay edilmesine engel olmak isterler. Otoplasti bu sorunu başlamadan bitirmenin bir yoludur.

Sağlıklı bir özgüven içten gelmelidir. Ancak okuldan sürekli olumsuz geri dönüşler aldığında çocukları buna teşvik etmek oldukça zordur. Ebeveynleri tarafından çocuklara göründükleri gibi mükemmel olduklarını söylense de okul arkadaşları dış görünüşleri için onlarla alay ediyorsa sağlıklı tutumlar geliştirmeleri zorlaşacaktır.

Ebeveynlerde Ameliyat Kaygısı

Her ne kadar birçok anne baba küçük çocuklarının ameliyat geçirme ihtimalinden korkuyor olsa da çocuklar sanıldığından çok daha dirençlidir. Operasyon sonrası yaşanan rahatsızlık genellikle ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir düzeydedir. Otoplasti sonrası çocuklar hızla günlük yaşamlarına geri dönerler. Ayrıca otoplastinin küçük yaşta yapılması yaşadıkları travmayı azaltır, ilerleyen yaşlarında işleme dair çok fazla şey hatırlamaları mümkün değildir.

İyileşme Süresi

Otoplastinin okul başlamadan önce yapılmasına karar vermek psikolojik avantajlarının yanı sıra farklı avantajlarda içerir. Okula devam eden çocukların yaz tatili vardır, bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme süreleri esnektir. Genç yetişkinler ise iş programlarını ve günlük yaşamlarını otoplastiye göre programlamak ve aksatmak durumunda kalırlar.

Otoplasti Sonrası

Otoplasti sonrası çocuk iyileşme süreci de dahil olmak üzere ona verilen talimatları yerine getirebilmelidir. Kulakları iyileşirken yeni şeklinde tutmak için bir hafta boyunca kafa bandı giymesi gerekecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca kulaklar ağrılı, hassas veya uyuşmuş olabilir. Birkaç hafta boyunca hafif bir karıncalanma hissi mümkündür. Bu belirtiler ve kulağın arkasındaki küçük yara izi zamanla kaybolur.

Doktor, uyurken çocuğun kulaklarını korumak için birkaç hafta boyunca geceleri kafa bandı takılmasını önerebilir. İki hafta kadar sürebilen hafif morluklar olabilir. Çocuğun yüzmekten ve kulağını yaralanma riskine sokan aktivitelerden kaçınması gerekir.

Operasyondan sonra 5 ila 10 gün içinde dikişler çıkarılır ve 8 hafta sonra yüzebilir. Otoplastiden sonra çocuklar çok az rahatsızlık duyarlar ve çoğu çocuk işlemden bir ila iki hafta sonra okuluna dönebilir.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım