Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Horlama Mı, Uyku Apnesi Mi?

Horlama probleminin basit bir durum mu yoksa uyku apnesi mi olduğunu bilmek uygun tedavi yöntemini belirlemede anahtardır. Horlama, boğazdaki dokuların hava yolunu kısmen tıkayıp titreşerek ses çıkarmasından kaynaklanır. Bireyin anatomisine, alkol tüketimine ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak titreşimin sesi daha yüksek veya daha yumuşak olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Yüksek sesle sık horlama, uyku apnesinin belirtilerinden biridir ancak uyku apnesine sahip hastalar uykuya daldıklarında basit horlamadan farklı olarak, birkaç saniye ila bir dakika veya daha fazla süreyle nefes almaları kesilir. Her iki duruma da obezite, büyük dil ve bademcikler ya da baş ve boyun şekli neden olabilir veya durumu daha da kötüleştirebilir.

Hem basit horlama hem de uyku apnesi kişinin uykusunu böler ve yanındakileri rahatsız etmesine yol açabilir. Ancak uyku apnesi basit horlamadan daha ciddi bir durumdur. Kişiyi gece boyunca birçok kez uyandırır. Bu, gündüz yorgunluğuna ve hayat kalitesinin düşmesine neden olur. Uyku apnesi kalp hastalığı, felç ve obezite ile ilişkilidir. Hastalar bazen araçları güvenli bir şekilde çalıştırmak için çok yorgundurlar, bu durum trafik kazalarına sebebiyet verebilir.

Horlayan Herkes Uyku Apnesine Sahip Midir?

Uyku apnesine horlayan herkes sahip değildir ancak bu önemli bir belirtidir. Ancak en bilinen semptomu olmadan da hasta uyku apnesine sahip olabilir. Horlama, düşük oksijen seviyesine doğal bir cevaptır ancak herkesin vücudu aynı şekilde yanıt vermeyebilir. Ayrıca hasta yalnız uyuyorsa horladığının farkında olmayabilir. Uyku apnesinde horlamaya kelimenin tam anlamıyla hastanın nefes almayı bıraktığı duraklamalar eşlik eder. Fazla kilolu kişilerde daha yaygındır, ancak herkesi etkileyebilir.

Uyku apnesi ile kalp ritmi bozukluğu arasında güçlü bir bağlantı vardır. Hastaların kalp hastalığı varsa uyku apnesine sahip olma ihtimalleri daha yüksektir. Uyku apnesi aynı zamanda inme için bir risk faktörüdür ve insülin direncini etkileyerek diyabete yol açabilir.

Uyku Apnesi Ani Ölümlere Yol Açar Mı?

Uyku apnesinin de kalp hastalıkları gibi potansiyel ölümcül sonuçları genellikle zamanla ortaya çıkar. Uyku apnesine sahip kişi uyku sırasında nefes almayı bıraktığında, vücut bunu algılar ve devreye girip kişiyi uyandırır. Bununla birlikte oksijende düşüşün, ileri kalp hastalığı veya başka bir ciddi rahatsızlığa sahip birisinde ani ölüme neden olması mümkündür. Ölüm riski uyku apnesinin ciddiyetine de bağlıdır.

Uyku Apnesi Kişiyi Nasıl Etkiler?

Uyku apnesine sahip insanların saatte 30 veya daha fazla kez nefes almaları duraklar. Nefesleri durakladığında genellikle derin uykudan hafif uykuya geçerler ve bu uyku kalitelerini azaltır. Bu durumun sonucu olarak uyku kalitesi düşük, vücut oksijensizdir. Aşırı uyku hali, baş ağrısı ve diğer birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Uyku apnesi ayrıca stres hormonlarının salınımını tetikleyebilir, vücudun enerjiyi kullanma şeklini değiştirebilir bu durum da kişilerin gün boyunca kendini yorgun ve uykulu hissetmesine neden olabilir. Bunlara ek olarak yetersiz uykunun kilo alımı, hafıza kaybı ve cilt yaşlanması gibi olası olumsuz yan etkileri vardır.

Horlama Cerrahisi

Horlama sorunlarında horlama cerrahisi son çaredir ve sadece cerrahi olmayan alternatifler denenmişse ve başarısız olmuşsa düşünülmelidir. Özellikle ciddi uyku apnesi problemlerinde uygulanır. Horlama cerrahisinin uygulanabilmesi için horlamanın dil tabanının aksine damaktan kaynaklandığından emin olmak gerekir.  Cerrahi işlemler genellikle yumuşak damak miktarını azaltmak ve/veya bademcikleri uzaklaştırmayı kapsar.

Bazı cerrahlar tıkanma seviyesini belirlemek için ameliyattan önce uyku endoskopisi yapılmasını isterler. Buiİşlem sırasında hasta uyku halindedir. Cerrah daha sonra, çökmenin nerelerde meydana geldiğini görmek için dar ve esnek bir endoskopla üst solunum yolunu inceler. Bu yöntem ile uyku apnesine neden olan bölgeyi net bir şekilde görebilir. Bununla birlikte, bu prosedür her ne kadar kıymetli olsa da zaman aldığı ve maliyetli olduğu için yaygın olarak uygulanamamaktadır.

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım