Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, özellikle boğazda yanma, kuruluk ve ağrı olarak görülür. Genel olarak kişilerde görülen şikayetler kendiliğinden iyileşebilir. Ağrı farenjitten kaynaklanıyorsa genel olarak ağzın arkasında etkili olur. Bademciklerin şişmesi ise ağız arkasında bulunan alanın ağrımasına yol açar. Ses tellerinin ağrıması ise larenjit belirtisidir. Boğaz ağrısı bulunan kişilerde yutkunmakta ve konuşmakta zorluk görülür. Burun tukanıklığı, hapşırma, öksürük, baş ağrısı, ateş ve iştah kaybı gibi şikayetler de boğaz ağrısı ile görülebilir. Bu şikayetler başka hastalıklarında olabileceği gösterebilir.

Boğaz ağrısının viralenfeksiyonlardan kaynaklanması halinde yaklaşık bir hafta sonra tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kendiliğinden iyileşir. Oluşan ağrı ve ateşi önlemek için ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Boğaz ağrısının sebebi bakteriyel enfeksiyonlarsa antibiyotiklere başvurulur.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Sıcaklığı ve içerdiği maddeler sebebiyle boğaz ağrısı şikayeti bulunan kişiler bitki çayları içerek boğaz ağrısını büyük ölçüde hafifletebilirler. Sıcak içecek sayesinde hem boğazda nemlenme sağlanmış olur hem de bitkilerde bulunan bileşenler ile boğaz ağrısının iyileşmesi hızlanır. Balın faydalı olması sebebiyle kişiler aynı zamanda bitki çaylarını balla karıştırarak da tüketebilirler. Boğaz ağrısına iyi gelen içecekler olarak papatya çayı, adaçayı, rezene ve nane sayılabilir.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğazda ağrı, yutkunma zorluğu ve çeşitli semptomlar ile kendini gösteren boğaz ağrısı yaşam kalitesini düşerecek şekilde rahatsızlıklar verebilir.

Bu tarz durumlarda kişilerin günlük sıvı tüketimini arttırması önerilir. Tüketilen bol sıvı sayesinde boğazda hissedilen ağrı yumuşar ve boğaz ağrısının olduğu alanda enfeksiyon oluşma riski azalır. Bu da şikayetlerin ve ağrının azalmasını sağlar.

Tüketilen yiyecek ve içeceklerin fazla soğuk ya da fazla sıcak olmaları boğaz ağrısına sebep olabilir. Vücudun ihtiyacı olan besinlerin ılık bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Oldukça sıcak ya da soğuk olarak tüketilen besinler tahrişe neden olup beraberinde boğaz ağrısının ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Özellikle kış aylarında gün içerisinde bulunduğumuz ortamlarda sağlık bir şekilde nefes alıp vermek ve boğazımızın kurumasını önlemek için kaloriferlerin üzerine bir bardak su koyarak ortamın nem dengesini ayarlayabiliriz.

Boğazımızın yorulmasına sebep olacak ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerin görülmesine yol açacak olan yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalıyız. Daha alçak bir ses ile iletişim kurmak görülmesi muhtemek problemlerin önüne geçecektir.

Boğaz ağrısı neden olur?

Genellikle üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlara bağlı olarak görülür. Sebebi genellikle bademcikler ya da diğer organların bazı hastalıklardan ve bazı durumlardan etkilenmiş olmasıdır.

Boğaz ağrısının nedenleri olarak aşağıdakiler maddeler sayılabilir.

Özellikle kış aylarında görülen virüs ve bakterilere bağlı hastalıklar

Çok sıcak ve soğuk ortamlarda bulunmak

Tüketilen besinlerin ağzı gelme hissi olarak bilinen reflü

Toz, küf gibi çeşitli maddelere karşı alerji

Bazı baharatlar, alko ve tütün gibi tahriş edici maddelerin tüketilmesi

Nemsiz ve kuru ortamlarda vakit geçirmek

Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve benzeri sebeplerle boğazda bulunan kasların zorlanmaya bağlı olarak tahriş edilmesi

Yorum yap

Biz Sizi Arayalım