Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus bayanların ağrılı cinsel ilişkide bulunmalarnı ya da hiç bulunamamalarını tarif eden kelimedir. Bu bölümde vajinismusla ilgili bir çok doğruyu ve yanlış bilinenleri anlatacağız. Ancak öncelikle son söyleyeceğimizi ilk söylemek istiyoruz. VAJİNİSMUSUN %100 TEDAVİSİ VARDIR. Vajinismus nedeni ile doktora başvurmuş ve tedavi olamamış hastalar varsa bunun en önemli sebebi yanlış tedavidir.

Bu bölümü okuyan vajinismuslu hastaları ve eşlerini bazı konularda uyarmak istiyoruz. Bu bölümü bilgi amaçlı yazıyoruz. Vaginismus tedavisinde en önemli hata ve işi zorlaştıran durum yanlış tedavilerdir. Burda yazılanlar ancak bir doktorun kontrolünde sonuç verebilir. Ayrıca vajinismus nedenleri bahsedilirken bunların hepsinin size uymasını beklemeyin. Sizdeki neden farklı olabilir. Eşlerin birbirleri ve aileleri hakkında yanlış çıkarımları olmaması gerekir. 

VAJİNİSMUS NEDENLERİ

En sık görülenden aza doğru sıralanmıştır.

Baskıcı otoriter baba: Birçok vajinismuslu bayanın otoriter, baskıcıcı, ceza ile otorite sağlayan babası vardır. Genelikle anneye de kötü ve sert davranan bir babadır. Yine antisosyal ve obsesif babaların kızlarında da vajinismus görülebilmektedir. Baba nedeni %70 vakadan sorumludur.
Baba-kız ilişkisinde güçlükler: Baba kız arasında sağlıklı bir diyalog olmaması baba otoriter yapıda olmasa da önemli bir etkendir.
Zayıf ,güçsüz anne: Dayak atan bir babanın yanında dayak yiyen bir anne modeli de kızlarında vajinismus gelişmesine neden olacaktır. Babaya tepkisis kalmayan bir anne varlığında vajinismus ihtimali azalacaktır.
Cinselliği değersizleştiren aile: özellikle kendi cinsel yaşamı problemli olan ailelerde cinsellik önemsizleştirilir, aşağılanır. Bu tür ailelerde annelerin cinselliği sadece erkeklerin istediği ve hayvani bir şey olarak gördüğü söylenebilir.
Olumsuz Dinsel şartlanma: Cinsellikle ilgili konularda dini nedenlerden dolayı yüksek ahlak beklentisinde olan aileler. Bu tür ailelerde cinsellik günah ve ahlak dışıdır.
Kendi cinsel organlarından tiksinme ve utanç duyma: Genellikle bu tür yanlış inanışlar vajinismuslu hastanın annesinden kaynaklanır.
Cinsel şiddet : Geçmişte cinsel şiddet öyküsü vajinismusa neden olabilir.
Cinsel birleşme ile ilgili yanlış bilgiler: Cinsel ilişkide şiddetli kanama ve şiddetli ağrı olduğu, penisin vaginaya giremeyecek kadar büyük olduğu gibi yanlış inanışlar.
Kızlık zarını yitirme korkusu.
Cinsel tabular: Mastürbasyon ve kadının kendi bedenini tanıma davranışlarını yasaklayan inanışlar.
Pasif bağımlı eş: Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle aşırı düşünceli, cinsel birleşme konusunda ısrarcı olmayan pasif yapılı kişilerdir. vajinismuslu kadınlar genellikle bilinç altında babalarının ters karekterinde kişileri eş olarak seçerler.
Bu eşlerin genellikle evlilik öncesi başka cinsel tecrübeleri yoktur.İlişki sırasında eşleri korktuğunda eşlerini uyarmaya devam etmezler. İlişkiden hemen vaz geçerler. genellikle sosyal olarak makul insanlardır.
Gebelik korkusu: İlk gece gebe kalma korkusu da vajinismusa neden olabilir. ( Bütün vakaların yaklaşık % 10 dan sorumludur)

Vajinismuslu kadınlarda aşağıdaki özellikler genelde ortaktır:

 • Öfkeyi ifade etmede zorluk.
 • İyi kız olmak
 • Çevre tarafından kabul görme isteği
 • İğne, dişçi gibi diğer korkular
 • Yatak ıslatma ve uykusuzluk gibi çocukluk öyküleri
 • Şiddet rüyaları
 • Sık hastalık
 • Yeme bozuklukları

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismuslu çiftler birşekilde doktora başvururlar. Genelde (%90) ilk olarak Ülkemizde kadın doğum hekimlerine başvururlar. Ve ne yazık ki İlk başvuranların sadece %10’u gittikleri ilk doktor tarafından tedavi edilir. %50 de şikayetler daha da ağırlaşır.Çünkü vajinismusta yanlış tedavi ,durumu daha da zorlaştırır.Malesef doktorlarımızın bir grubu bu şikayeti önemsememekte, konuyu da tam olarak bilmediklerinden çiftleri yanlış yönlendirmektedirler. Yapılan yanlışların bir kısmı şu şekildedir:

 • Psikolojik gibi genel bir tanı konması. Bu hastanın durumunu eşinin yanında daha da güç durumda kalmasına neden olmakta ve tedaviye hiç bir katkısı olmamaktadır. Bu genenllikle hasta yakınları tarafından kapris, eşe isteksizlik olarak algılanmaktadır.
 • İlişkiden önce alkol , sakinleştirici almalarının tavsiye edilmesi: Bu çiftlerin sadece uyumasını sağlar.
 • Genel anestezi ve ya epidural anestezi altında ilişki : Sorunu temelde çözmez. Kişinin benlik saygısının zayıflamasına neden olur.
 • Kendi kendilerine vajinaya parmak sokulmasının anlatılması
 • Vajinanın dar olduğunun söylenip operasyon önerilmesi
 • Geçmişe yönelik anlamsız psikoterapi ve telkinler yapılması
 • Hipnoz ile vajinal ilişki.

Bu liste daha da uzayıp gitmektedir.

Vajinismus önemli ve sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Kişi tamamen kendi isteğı dışında ilişkiye girememektedir. Ülkemizdeki jinekolog ve psikiatristlerin bu konuyu önemsemeleri eğer tedavi şeklini bilmiyorlarsa uygun yerlere yönlendirmeleri gerekmektedir.

Dünyada şu an kabul gören tedavi davranışçı bilişsel tedavi yaklaşımıdır.

Grup terapileri şeklinde veya bireysel olarak yapılır. Grup terapileri ülkemizde biraz sıkıntılıdır. Cinsellikle ilgi problemlerin başka çiftler yanında konuşma fikri çiftleri zorlamaktadır. ( Bu tedavi şekli ülkemizde nadir merkezlerde yapılmaktadır. İstanbul Üniversitesinde Prof. Dr. Kayır tarafından başarıyla yapılmaktadır. )

Bizim Kliniğimizde bireysel terapi yöntemi uygulanmakta olup ana prensip vaginal desensitizasyon ve egzersizlerdir.

KLİNİĞİMİZDEKİ TEDAVİ PRENSİPLERİ

 • Tedavi süresince çiftlerin ilişki denemelerine son vermeleri istenir
 • Vaginal egsersiz ve ev ödevleri verilir.
 • Vaginal desensitizasyon tedavisi yapılır.
 • Muayene seanslarında eşlerin de bulunması istenir. Muayenelerde doktor, hemşire ve hastanın eşide bulunur.
 • Hasta ile hiç bir şekilde ağrı hissetmeyeceği, hastaya haber verilmeden hiç bir girişimin yapılmayacağı, kontrolün tamamen hastanın kendisinde olacağı konusunda mutabakata varılır. Bişey yapmıyorum , canın acımayacak dedikten sonra hasta kandırılır ve muayenede ilerleme yapılırsa hastanın tedaviye ve doktora olan güven azalır.
 • Muayenelerde bir takım ilaçlar kullanılır.

Tedavideki Başarı;

 • Son 10 yıl içinde 1000 vajinismus hastası kliniğimize başvurmuştur.
 • Ortalama evlilik süreleri 3.6 yıldır.
 • Bu 750 hasta arasında evlilik süreleri 1 hafta olan da vardır, 12 yıl olan da vardır.
 • Ancak çok ilginçtir ki 12 yıl ilişkide bulunamayan çiftin tedavisi 4 seans sürmüş (2 hafta – haftada 2 seans) 
 • 1 hafta sonra gelen çiftin tedavisi 5 seans sürmüştür.
 • Ortalama tedavi süresi 4-6 seans olmaktadır. 

Yorumlar 1

 1. Bir WordPress yorumcusu 28 Mayıs 2020

  Merhaba, bu bir yorumdur.
  Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
  Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

  Cevapla

Yorum yap

Kategoriler

Biz Sizi Arayalım