Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Saç Ekimi Nedir?

Kellik özellikle erkekleri etkileyen önemli bir estetik sorundur. Kadınlarda erkek tipi kellik nadir görülse de saç seyrelmesi şeklinde dökülmeler olabilmektedir. Saç ekimi kellik veya aşırı seyreklik olan bölgelere bölgelere kişinin başka bir yerinden, ki bu sıklıkla ense bölgesidir, alınan kıl köklerinin taşınması işlemidir.

saç ekimi

Saç ekimi nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

FUT (Follicular Unit Transfer), FUE (Follicular Unit Extraction) ve DHI (Direct Hair Implantation) olmak üzere üç çeşit saç ekim yöntemi mevcuttur. Günümüzde en sık kullanılan yöntem FUE tekniğidir. FUT yönteminde saçın alındığı alan cerrahi olarak kesi yapılması gerekmekte ve sonrasında kesiye dikiş de atıldığı için ense bölgesinde yara izi oluşmaktadır. FUE yönteminde özel bir motor aracılığyla ense bölgesinden kıl kökleri alınmakta ve sonrasında alıcı alana açılan kanallara ekim yapılmaktadır. DHI yöntemi aslında FUE yönteminin bir varyasyonu olup alınan kıl kökleri özel bir kalem vasıtasıyla hemen ekilmektedir ve FUE yönteminde hem alıcı hem de verici alanın traşlanması gerekirken DHI yönteminde sadece verici alanın traşlanması yeterlidir. Ancak DHI yönteminde ekilebilen kök sayısı daha az olmaktadır. DHI yöntemi daha çok ciddi saç seyrelmesi yaşayan kadınlarda tercih edilmektedir. Ekim sonrası 24 ila 72 saat içinde ekimi gerçekleştiren ekip tarafından ilk yıkaması yapılacak ve ardından her gün yıkama devam ettirilerek 7-10 gün içerisinde saçlı deri kabuklardan arındırılacaktır. İlk ekilen saçların önemli bir kısmı yaklaşık 1 ayda dökülecek ve ardından zaman içerisinde yeni saç kökleri çıkacaktır. İşlem sonrası 4. – 6. aylarda ekim yapılan alanlar saç ile kaplanacaktır. Nihai şeklin oturması bir yılı bulacaktır.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • Operasyon sonrası 1. haftada normal hayata dönüş mümkündür
  • Saç ekimi güvenli bir işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • 18 yaşını doldurmuş, ciddi ek hastalığı olmayan herkes Saç ekimi yaptırabilir.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.
  • 6 ay – 1 yıl gibi bir sürede cilt kendi rengine dönmektedir.
  • Yara yeri enfeksiyonu, kanama gibi lokal riskleri mevcuttur.

Kimler Yaptırabilir?

Saç ekimi, erkek tipi kellik sorunu olanlar ile kaza veya yanık nedeniyle bölgesel kellik sorunları olan erişkin yaştaki herkese uygulanabilir. İdeal bir ekim için kişininn ense bölgesindeki saçların miktarı yeterli olmalıdır.

saç ekimi

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi güvenli midir?

Saç ekimi steril koşulların sağlanması gereken invaziv bir işlemdir. Bu nedenle muhakkak sağlık kuruluşlarında ve doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Saç ekiminin riskleri nelerdir?

Enfeksiyon, doku ölümü, başarısız ekim gibi istenmeyen sonuçları olabilmektedir.

Saç ekimi yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Saç ekimi sonrasında saçların kabuklu olduğu ilk dönemde dikkatli olunması gerekmektedir. Bu dönem yaklaşık 7-10 gün kadar sürmektedir. Kabukların geçmesiyle rahatlıkla normal hayata dönülebilinir.

Saç ekimi sonrası yara izleri ne zaman iyileşir?

FUE yönteminde belirgin bir iz kalmamaktadır. FUT yönteminde ense bölgesinde çizgi şeklinde yara izi kalabilmektedir.

Biz Sizi Arayalım