Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

PRP Nedir?

PRP (platelet rich plasma, trombositten zengin plazma) kandaki trombositlerin zenginleştirilmiş halini tanımlamaktadır. Trombositler kanın şekilli elemanlarından olup asıl görevleri kanamayı dudurmaktır. Ancak yapılan pek çok çalışma trombositlerin dokuları iyileştirici yönde çok sayıda enzim içerdiğini göstermişitr. Burdan hareketle yoğunlaştırılmış trombosit içeren kan sıvısı , yani PRP, belirli bir alana uygulandığında bölgedeki pek çok hücreyi etkileyerek olumlu yönde etkiler göstermektedir. Bu durum bazen estetik amaçlı olarak gençleşme için kullanılabilir. Bazen yara iyileşmesi için, bazen de eklem rahatsızlıkları için kullanılabilmektedir.

prp

PRP nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

PRP hazırlamak için hastadan bir miktar kan alınır ve bu kan santrifüj denilen cihazlarda özel tüplerde döndürüldükten sonra prp elde edilir. Ardından enjektörler yardımıyla istenen bölgelere sıklıkla cilt içine enjekte edilir. Seanslı bir işlem olup 2-3 hafta aralarla tekrarlanması gerekmektedir. 3-4 seanslık bir uygulama yeterli olmaktadır.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • İşlem sonrası hemen normal hayata dönüş mümkündür
  • PRP güvenli bir işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.

PRP Kimler Yaptırabilir?

Estetik açıdan yüzünde, boynunda ve ellerinde kırışıklık şikayeti olan herkes yaptırabilir. Ayrıca saç dökülmesini azaltıcı, yavaşlatıcı etkileri de olduğundan bu hasta grubu da PRP den fayda görebilmektedir.

prp

Sık Sorulan Sorular

PRP güvenli midir?

PRP oldukça güvenli bir işlem olup yan etkisi neredeyse yok denecek kadar azdır.

PRP yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

PRP sonrası normal hayata sıklıkla hemen dönülmektedir. Ancak PRP ile birlikte dermapen yaptıran kişiler kızarıklıklar geçene kadar güneşe çıkmamalıdırlar.

PRP sonrası yara izleri ne zaman iyileşir?

Prp sonrası yara izi kalmamaktadır.

Biz Sizi Arayalım