Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Meme boyutu genetik olarak veya gebelik, aşırı kilo verme gibi nedenlerle çok küçük olabilir. Meme büyütme küçük olan hacmin silikon implantlar kullanılarak büyütülme işlemidir.

göğüs büyütme

Meme Büyütme estetiği nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup işlem öncesinde yapılan hasta görüşmesinde olası meme boyutu, implant seçimi, implantın koyulacağı alan ve cerrahi kesi yerine karar verilir.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • Ameliyat sonrası 1. haftada normal hayata dönüş mümkündür
  • Meme Büyütme estetiği güvenli bir cerrahi işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • 18 yaşını doldurmuş, ciddi ek hastalığı olmayan herkes meme estetiği olabilir.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.
  • 6 ay – 1 yıl gibi bir sürede cilt kendi rengine dönmektedir.
  • Operasyon yapılabilmesi için meme gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  • Gebelik sonrası meme estetiği için emzirme sonrası 1 yıl beklenmelidir.
  • Yara yeri enfeksiyonu, kanama gibi lokal riskleri mevcuttur.

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Meme büyütme ameliyatını kesi yerlerine göre, implantın şekline göre ve implantın koyulduğu anatomik alana göre sınıflayabiliriz. Meme büyütme ameliyatında kesi yeri olarak sıklıkla üç lokalizasyon kullanılmaktadır. Bunlar koltukaltı, meme başı çevresi ve meme alt kısmıdır. Her kesi yerinin kendine göre artıları ve eksileri mevcut olup işlem öncesinde hastanın mevcut anatomik yapısı ve hasta ile doktor tercihleri göz önüne alınarak karar verilmektedir. İmplant seçimi beliki de en zorlu kısım olup üzerinde titizlikle üzerinde durulması gerekmektedir. İmplantlar şekil olarak yuvarlak – anatomik ( su damlası) ve dış yüzey özelliklerine göre de pürtüklü – düz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ancak büyüklüklerine ve projeksiyonlarına göre çok sayıda alt çeşitleri bulunmaktadır. İmplant seçiminde hastanın fiziksel muayenesi, meme yapısı, hastanın istekleri ve cerrahın hedefleri önemli yer tutumaktadır. Meme büyütmede üçüncü önemli nokta imğlantın koyulduğu anatomik lokalizasyondur. Silikon implantlar meme dokusunun altına, göğüs kasının üst zarının altına, göğüs kasının altına veya bunların kombinasyonlarının alt kısmına yerleştirilebilir.

meme-buyutme-estetigi

meme-diklestirme-estetigi

Kimler Yaptırabilir?

Küçük meme boyutunu nedeniyle psikososyal olarak olumsuz yönde etkilenme içerisinde olan ve özgüven yitimi yaşayan herkes bu ameliyatı düşünebilir.

Meme Büyütme Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Meme ameliyatların pek çoğunda olduğu gibi meme dokusunun gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Bu bağlamda hastanın 18 yaşını doldurması genel olarak yeterlidir. Mevsimsel olarak herhangi bir etkilenme söz konusu olmayıp yılın her döneminde yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Meme büyütme estetiği güvenli midir?

Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri olan meme büyütme ameliyatı oldukça güvenlidir. İmplant koyulurken büyük oranda süt bezleri korunmakta ve gebelik döneminde süt verme çok nadiren etkilenmektedir.

Meme büyütme estetiğinin riskleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında enfeksiyon, kanama, sıvı birikimi, yara yeri açılması ve kapsül oluşumu nadir de olsa görülebilecek komplikasyonlardır. Burada enfeksiyon ve kapsül oluşumu geç dönemde de karşımıza çıkabilmekle birlikte modern cerrahide olasılık olarak % 5 lerin altındadır.

Meme büyütme estetiği yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Ameliyat sonrası 1. gün taburcu olunmakta ve 3-4 gün sonra duş alınabilmekte ve 7. günden itinaren normal hayata dönülebilmektedir.

Meme büyütme estetiği sonrası yara izleri ne zaman iyileşir?

Bu ameliyatta yara izleri ya geçiş alanlarına ya da kıvrım bölgelerine saklandığı için ciddi derecede belli olmamaktadır. Yine de erkne dönemde kırmızı renkte gözüken izler 6 aylık bir dönemde solarak cilt rengine dönmektedir.

Biz Sizi Arayalım