Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Kepçe Kulak Estetiği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak aslında bir doğumsal anomali olarak kabul edilmekle birlikte fonksiyonel herhangi bir soruna yol açmamakta daha çok psikososyal olarak kişileri etkilemektedir. Özellikle çocukluk çağında, sosyalleşmenin yoğun şekilde başladığı okul döneminde ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunun düzeltilmesi için yapılan ameliyata otoplasti denmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Otoplasti ameliyatı kulak arkasına yapılan cerrahi kesiler yardımıyla kulağın kafatasına yaklaştırılması şeklinde yapılır. Ameliyat iki kulak da etkilenmişse yaklaşık 1.5 saat kadar sürmektedir. İşlem bölgesel uyuşturma veya genel anestezi altında yapılabilir.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • Ameliyat sonrası 2-3 gün içinde normal hayata dönüş mümkündür
  • Kepçe kulak estetiği güvenli bir cerrahi işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • 18 yaşını doldurmuş, ciddi ek hastalığı olmayan herkes kepçe kulak estetiği olabilir.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.
  • 6 ay – 1 yıl gibi bir sürede cilt kendi rengine dönmektedir.
  • Yara yeri enfeksiyonu, kanama gibi lokal riskleri mevcuttur.

KEPÇE KULAK ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Otoplasti tam olarak doğru sınıflama olmasa da kapalı veya açık diyebileceğimiz iki yöntemle yapılabilir. Kapalı yöntemde kulak arkasına çok küçük kesiler yapılır ve bu kesilerden girilerek dikiş yardımıyla kulağa şekil verilir. Açık teknikte ise kulak arka kıvrımına oturan büyük bir tane kesi yapılır ve kulağau bu kesiden girilerek şekil verilir. İki işlemden biri diğerine üstün değildir. İkisinin de artıları ve eksileri mevcut olup yöntem seçimi kulaktaki deformiteye göre şekillendirilir.

Kimler Yaptırabilir?

Otoplasti için 6 yaş civarı en uygun zaman olarak düşünülmektedir. Çünkü bu yaşlarda kulak, erişkin boyutunun %85-90’nına ulaşmış olur. Ayrıca okula başlamadan ameliyat yapılırsa okulda yaşanacak olan psikososyal etkilenmenin de önüne geçilmiş olur. Sonrası yaşlarda yapılamaz diye bir kural olmayıp 5 yaş üstünde her zaman yapılabilir.

Kepçe Kulak Estetiği

Sık Sorulan Sorular

Kepçe kulak estetiği güvenli midir?

Otoplasti sonuçları bakımından yüz güldürücü ve oldukça güvenli bir işlemdir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bölgesel enfeksiyon, kanama gibi riskleri mevcut olsa da çok düşük düzeydedir. Otoplasti sonrasında en sık, deformitenin eskisi gibi olmasa da bir miktar tekrar oluşması ve işlem sırasında koyulan dikişlerin zamanla kulak arkasında ele gelmesi ile karşılaşılır. Ele gelen dikişler basit bir şekilde hekim tarafından alınabilir. Deformitenin tekrarlaması durumunda tekrar ameliyat yapılması gerekmektedir.

Kepçe kulak estetiği yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Otoplasti sonrası iki hafta kadar sürekli, gece-gündüz bandana takılması gerekmektedir. Bandana ile 2-3 gün içerisinde işe dönüş mümkündür. Bandana kullanımı iki hafta sonrasında sadece gece olacak şekilde en az iki hafta daha devam etmelidir.

Kepçe kulak estetiği sonrası Yara izleri ne zaman iyileşir?

Kulak arkasındaki kesiler yaklaşık 14 günde iyileşir. Kesiler kulak arkasına yapıldığı için dışarıdan görünmezler.

Biz Sizi Arayalım