Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Dolgu Nedir?

Yaş almayla birlikte özellikle yüz bölgesinde meydana gelen değişimler ile başa çıkmanın önemli bir yolu da cerrahi dışı estetik uygulamalardır. Bunların en başında dolgu ve botoks uygulamarı gelmektedir. Dolgu uygulaması ile kaybolan hacim yerine konabilir, ince kırışıklıklar ve derin kıvrımlar düzeltilebilir. Dolgu maddesi olarak kişinin yağ dokusu kullanılabileceği gibi bu amaç için üretilmiş hazır ürünler de tercih edilebilir. Bu amaçla en sık tercih edlen ürünler hyalüronik asit içeren dolgulardır.

Dolgu nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Dolgu maddeleri steril enjektörler içerisinde kullanıma hazır olarak gelmekte, uygulanacak bölgeye göre farklı özelliklerde üretilmektedirler. Dolgu uygulamaları ile sıklıkla yüzün orta ve alt kısmında (göz alt iç kısmı, almacık kemikleri, yanak, çene kontürü, dudak ve burun kenarındaki kıvrımlar) düzelme hedeflenmektedir. Dolgu uygulaması hazır enjektördeki maddenin cilt içine ve/veya cilt altına enjekte edilmesiyle yapılmakta olup etkisi hemen ortaya çıkmaktadır. İşlem, uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte, 10-20 dk kadar sürmektedir. Erken dönemde hafif şişlik ve morluk görülebilse de bir kaç günde düzelme oluşmaktadır.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • Operasyon sonrası normal hayata dönüş mümkündür
  • Dolgu güvenli bir işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • 18 yaşını doldurmuş, ciddi ek hastalığı olmayan herkes dolgu estetiği olabilir.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.
  • Yara yeri enfeksiyonu, kanama gibi lokal riskleri mevcuttur.

DOLGU ÇEŞİTLERİ

Dolgu maddelerinin birden fazla sınıflama şekli olmakla birlikte benim tercih ettiğim maddenin üretildiği kaynağa göre yapılan sınıflamadır. Bu şekilde dolgu maddelerini üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar otolog, biyolojik ve sentetik olarak ayrılmaktadır. Otolog olanlar kişinin kendi vücudundan elde edilen dolgular olup bu amaçla klinikte en sık yağ dokusu kullanılmaktadır. Biyolojik olanlar kadavra, hayvansal veya bakteri kaynaklı olabilir. Bu başlıkta en sık kullanılan dolgular bakteri kaynaklı olarak elde edilen hyalüronik asit dolgulardır. Hyalüronik asit içeren dolgular tüm dolgu maddeleri içerisinde en çok tercih edilen grubu oluşturmaktadır. Bu dolguların yan etkileri az ancak kalıcılıkları da sınırlı olup sıklıkla 6 ay – 1 yıl kadar kalıcı olmakta ve bu nedenle de tekrarlanmaları gerekmektedir. Sentetik dolgular yarı kalıcı veya tam kalıcı olabilmekte ve kimisinin yan etki potansiyeli fazla olmaktadır. Bu grup içerisinde en sık kullanılanlar kalsiyum tuzları ve poly-L-laktik asit içeren dolgulardır.

dolgu

yuz-dolgusu

Kimler Yaptırabilir?

Yaş almayla birlikte yüzde oluşan kırışıklardan, derin oluklardan ve hacim kaybından kurtulmak isteyen hastalarımız dolgu uygulamasını tercih edebilirler. Buna ek olarak sadece kırışıklık için değil, elmacık kemiklerini ve çene kontürünü belirginleştirerek dha güzel bir görünüm elde etmek isteyen hastalarımız da dolgudan oldukça fayda görürler.

Dolgu Ne Zaman Yapılabilir?

Mevsim ayırımı olmayıp yılın her mevsiminde ikisi de güvenle yapılabilir. Ancak dolgu uygulaması sonrasında morluk oluşabileceği bilinmeli ve seyahat planı varsa ona göre planlama yapılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Dolgu güvenli midir?

Genel olarak dolgu uygulamaları oldukça güvenli olmakla birlikte enfeksiyon, doku ölümü, nodül ve sertlik oluşumu gibi istenmeyen yan etkileri olabilir. Bu nedenle dolgu uygulamasının bu işte uzman hekimler tarafından yapılması şarttır.

Dolgu yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Dolgu sonrası hemen normal hayata dönülebilir. Ancak erken dönemde ödem ve morluk görülebileceği unutulmamalıdır.

Biz Sizi Arayalım