Mavişehir Çiğli Kipa Kvş. 8258/3 Sk. No: 4 Ataşehir / İZMİR

Burun Estetiği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Burun Estetiği Nedir?

Burun koku alma fonksiyonu ile önemli bir duyu organı olmasının yanında yüzün orta bölümünde konumlanmış olması nedeniyle de estetik açıdan büyük önem arz etmektedir. Burundaki belirgin şekil bozuklukları kişiler arası iletişimde dikkat çekmekte ve bu nedenle kişileri rahatsız etmekte olup burun dış görüntüsünün cerrahi olarak şekillendirilerek güzelleştirilmesi işlemine rinoplasti (rino =burun, plasti=şekil verme) denmektedir.

burun-estetigi

Burun estetiği nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

Rinoplasti ameliyatı sadece burnun dış görünütüsü ile ilgili olmayıp, bu ameliyatı burun iç tarafındaki olası eğriliklerin de düzeltildiği bir işlem olarak düşünmek gerekmektedir. Bu nedenle işlem öncesi ayrıntılı muayene şart olup olup bu muayenede burundaki asimetriler, eğrilikler, cilt yapısı gibi temel noktaların yanısıra burun iç kısmındaki nefes almayı zorlaştıran olası eğrilikler, et büyümeleri de değerlendirilmelidir. Rnoplasti genel anestezi altında yapılmakta ve tekniğe, burundaki deformiteye bağlı olarak 1-3 saat arasında değişmektedir. İşlem sonrası burunda alçı- atel ve tampon bulunmak olup tamponlar 3-7 gün arasında alçılar ise 7. gün çıkarılmaktadır.

Op. Dr. Melike Güngör

DOKTORUNUZDAN NOTLAR

OP. DR. MELİKE GÜNGÖR

ESTETİK , PLASTİK CERRAHİ

  • Ameliyat sonrası 1. haftada normal hayata dönüş mümkündür
  • Burun estetiği güvenli bir cerrahi işlemdir.
  • Ciddi sistematik yan etkileri yoktur.
  • 18 yaşını doldurmuş, ciddi ek hastalığı olmayan herkes burun estetiği olabilir.
  • Operasyon öncesi ayrıntılı muayene yapılmalı.
  • 6 ay – 1 yıl gibi bir sürede cilt kendi rengine dönmektedir.
  • Yara yeri enfeksiyonu, kanama gibi lokal riskleri mevcuttur.

BURUN ESTETİĞİ ÇEŞİTLERİ

Rinoplasti, genel olarak açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Açık teknikte burnun alt kısmına bir kesi yapılmakta, kapalı teknikte ise burnun içinden yapılan kesiyle operasyon yapılmaktadır. Her iki tekniğin de kendine göre artıları ve eksileri mevcut olup bir tekniğin diğerinden üstün olduğunu söylemek günümüz koşullarında doğru bir yaklaşım değildir. Teknikler, cerrahın tercihi doğrultusunda hastaya göre şekillendirilmelidir diye düşünmekteyim. Hastalarımıza tavsiyem, tekniklere takılıp kalmak yerine güvendikleri bir hekime kendilerini emanet etmeleridir.

Kimler Yaptırabilir?

Burun dış görünütüsünden rahatsız olan, bu durumdan dolayı özgüven sorunları yaşayan, ciddi ek hastalığı olmayan herkes bu ameliyatı yaptırabilir.

burun-estetigi-3

burun estetigi

Burun Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Burun estetiğinde kişinin yaşı, burun gelişiminin tamamlanması açısından önemli olup bu bağlamda 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Çok istisnai durumlarda 16-18 yaş arasında da yapılabilmektedir. Toplum arasında, yaz döneminde yapılmaması gerektiği yönünde yanlış bir kanı mevcut olup her mevsim burun estiği yapılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği güvenli midir?

Burun estetiği son derece güvenli bir cerrahi işlemdir.

Burun estetiğinin riskleri nelerdir?

Burun estetiğinde erken dönemde en önemli risk kanamadır. Bu nedenle burun içine sıklıkla tampon yerleştirilmektedir. Bu tamponlar günümüzde silikondan yapılmakta olup çıkartılırken herhangi bir ağrı, acı hissedilmemektedir. Cerrahi bir prosedür olması itibariyle enfeksiyon riski düşük de olsa her zaman mevcuttur. Uzun dönemde ciddi sistemik yan etkileri bulunmamaktadır.

Burun estetiği yaptıranlar işe/ normal hayata ne zaman dönebilirler?

Hastalar ameliyat sonrası 7. günde normal hayatlarına dönebilirler. Ancak ameliyat sonrası ödemin geçmesi burun şeklinin oturması zaman alan bir süreçtir. 1. ayda ödemler çok belirgin azalmakla birlikte şeklin tam oturmas 6ay- 1 yıl kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası erken dönemde olası darbelerden burnu korumak önemli olup bu bağlamda temaslı sporlardan kaçınılmaldır.

Burun estetiği sonrası yara izleri ne zaman iyileşir?

Burun estetiği sonrası belirgin bir iz kalmamaktadır.

Biz Sizi Arayalım