Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Geri
Covid-19 Belirtileri Nelerdir?
2021-04-10

Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve hızlı bir şekilde yayılım gösteren Covid-19 adı virüs salgını özellikle 65 yaş ve üstünü ciddi şekilde etkiliyor. Covid-19 olarak adlandırılan virüs zatürreye neden oluyor. Ağır ve ölüm riski fazla olan akciğer pnömonisine. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve halsizlik hissi veren Covid-19, hızla yayılarak ölümlere yol açılıyor.

Cıvid-19’un görülen ve bilinen en yaygın belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük ve halsizliktir. Belirtiler kişilere göre değişmekte olup burun akıntısı, boğaz ağrısı, eklem ağrıları ve ishal de görülebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı incelemelere göre oluşturduğu raporlarda Covid-19’un en yaygın belirtileri olarak yüksek ateş ve kuru öksürük öne çıkıyor. Bu belirtilerin yanında bulantı, ishal, nefes darlığı ve halsizlik de koronavirüsün belirtileri arasında gözlemleniyor. Baş ve boğaz ağrısı ise diğer semptomlara oranla daha az görülüyor.

Hızla yayılmaya devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a ilişkin yeni bilgiler uzmanlar arasında hızlıca yayılırken salgına dair henüz çok şey bilmediğimiz aşikar.

Ayrıca bilim insanları hastalığın taşıyıcısı olduğu halde belirti göstermeyen hastaların da olduğunu belirtiyorlar. Belirti olmadan bulaşan Covid-19’un 2 ila 14 günlük bir kuluçka süresi olduğu biliniyor.

Virüsün kaynağı belli mi?

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde bulunan bir balık pazarında görülen Covid-19, hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayıldı.

Balık pazarı olarak bilinmesine rağmen pazarda yılan ve kuş gibi diğer hayvanların da satışının yapıldığı biliniyor.

İlk kez ne zaman görüldü?

Covid-19 olarak adlandırılan koronavirüs ilk olarak Aralık ayında görüldü. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 adı verilen hastalık daha sonra küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak dünyaya ilan edildi.

Özellikleri neler?

Büyük bir virüs ailesinin alt türü olan koronavirüsün kuluçka süresi 14 gün olarak biliniyor. Bazı araştırmacılar ise bu sürenin daha da yukarıya çıkabileceğini belirtiliyor. Bilim insanları bazı kişilerin Covid-19 belirtilerini göstermeden yaydıklarını belirtiyor.

Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Bilim insanları tarafından Covid-19’a karşı aşı geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İnsanlar üzerinde kullanılabilecek aşının gelecek yılın ortalarını bulması en iyimser ihtimal olarak görülüyor.

Uzmanlar hayvanlar üzerinde geliştirilen aşının olumlu tepkiler vermesi halinde insanlar üzerinde de denenebileceğini söylüyor.
Fakat insanlar üzerinde olumlu sonuç alınmasına rağmen aşının küresel boyutta dağıtılmasının ise zaman alacağı öngürülüyor.

Koronavirüsün tedavisi var mı?

Enfekte olan kişiler üzerinde temel yaklaşımlar sergileniyor. Covid-19 salgınına yakalanan kişinin virüs ile mücadelesini kazanması için kişinin vücut fonksiyonları canlı halde tutulup kişiye nefes desteği sağlanıyor.

Bu sırada bilim insanları da Covid-19’a karşı aşı işlemlerini geliştirmeye devam ediyor. Yıl sonuna kadar koronavirüs aşısının insanlar üzerinde denenmesi öngörülüyor.

Sağlık kuruluşları ise Covid-19 engelleyici bazı ilaçları test ediyor.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12