Randevu Talep Formu
Ara WhatsApp Sizi Arayalim
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Biz Sizi Arayalım
Biz Sizi Arayalım
Formu doldurun en kısa sürede sizi arayıp bilgilendirelim.
Geri
Açık Ve Kapalı Burun Estetiği: Hangisini Tercih Etmeliyim?
2021-05-07

Açık ve Kapalı Burun Estetiği: Hangisini Tercih Etmeliyim?

Burun estetiği burnun şeklini değiştirmek veya işlevini düzeltmek için yapılır. Burun ameliyatının birçok nedeni vardır. Solunum problemlerini düzeltmek gibi tıbbi sebeplerle veya estetik amaçlarla yapılabilir. Burun estetiği bu amaçlarla burnun kıkırdakları ve dokuları üzerinde çalışarak burnun yapısını ve görünümünü değiştirir.

Açık ve kapalı burun estetiği, burun asimetrisini düzeltmek için kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Farklılıklarını daha iyi anlamak için her iki burun ameliyatı sürecine de yakından bakalım.

Açık Burun Estetiği Nedir?

Açık burun estetiği sırasında cerrah burun delikleri arasında bulunan yumuşak etli kısımda bir kesi yapar ve burun derisini yukarı doğru kıvırır. Bu durum cerrahın alt burun iskeletine tam erişimini sağlar. Kemik ve kıkırdak yapısına erişim kolaylığı açık burun estetiğinin birincil yararıdır. Bu erişim, burnu yeniden şekillendirmeyi kolaylaştırır, daha az hassasiyet gerekirtirir.

Açık Burun Estetiğinin Eksileri Nelerdir?

Açık burun ameliyatı kapalı burun ameliyatına kıyasla daha uzun süren bir operasyondur ve daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir. Kesilerin burun dışında yapılması ve bu sebepten ameliyat sonrası görünür yara izlerinin olması nedeniyle hastalar tarafından daha az tercih edilir.

Kapalı Burun Estetiği Nedir?

Kapalı burun estetiği sırasında cerrah, burnun dış derisine dokunmadan burun deliklerinin iç kenarı boyunca küçük kesiler yapar. Kesiler hastanın burnunun içine gizlenir. Gerekli kıkırdak ve kemik düzeltmeleri, tamamen burun içerisinden çalışılarak yapılır. Kapalı burun estetiği tekniği açık teknikten daha zordur. Uygulaması özel bilgi, tecrübe ve özen gerektirir.

Kapalı yaklaşım açık burun estetiğinden daha az kesi içerdiğinden, bu teknik daha kısa bir iyileşme süresi içerir.

Burun Estetiğinde Let Down Tekniği

Burun estetiğinde let down tekniğini kapalı burun ameliyatının bir parçası olarak değerlendirebiliriz. Let down tekniği doğal burun çatısının bozulmadan burun estetiğinin yapılabilmesine imkan verir. Bu teknikte kıkırdak ve kemik, burnun belirli bölgelerinden çıkarılır ve bu bölgeler boşaltılır. Daha sonra burun sırtı içeri doğru bastırılır. Bu şekilde burnun doğal anatomisi korunur ve herhangi bir estetik işlem izi olmadan doğal bir sonuç elde edilir.

Kapalı Burun Estetiğinin Eksileri Nelerdir?

Kapalı burun estetiğinde burun derisinin yeniden konumlandırılmasını cerrah için açık ameliyata kıyasla daha zor ve karmaşıktır. Tüm kesiler burun delikleri içinde gizlenmiş olduğundan burun iskeletine cerrahi erişim, dar cerrahi açıklıklar vasıtasıyla gerçekleştirir. Ek olarak bu teknik iskelete erişmek için cildin yoğun bir şekilde gerilmesini gerektirdiğinden, kıkırdağın bozulma ihtimalini arttırır. Özellikle burun ucu estetiklerinde hassasiyet gerektirir. Bu zorluklar istenen sonuçlara ulaşılamayacağı anlamına gelmez. Cerrahın tecrübesi oldukça önemlidir.

Bu zorluklarına rağmen uzman ellerde yapıldığında kişi için oldukça avantajdır, yüzde gözle görülebilir bir iz kalmayacağı anlamına gelir.

Neden Kapalı Burun Estetiğini Tercih Etmeliyim?

Kapalı burun estetiği, burun derisi üzerinde herhangi bir kesi içermez ve açık burun estetiğine kıyasla daha kısa bir operasyondur. İyileşme döneminde şişme, morarma gibi durumlar daha az yaşanır. Kapalı burun estetiği, burnun ucu üzerinde çalışma yapmak yerine, çok fazla değişiklik yapmadan burnu inceltmek veya şişlikleri indirmek için basit bir ameliyat yapmayı tercih eden hastalar için etkili bir yöntemdir. Öte yandan, kapsamlı bir yeniden yapılandırma gerektiren, çok spesifik bir görünüm isteyen ya da daha karmaşık durumlar için de kapalı burun estetiği uygulanabilir. Cerrahın deneyimi ve eğitimi bu noktada oldukça önemlidir.

Kapalı Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Açık burun estetiğine oranla ameliyat süresi oldukça kısadır ve dış burun derisinde dikiş izi yoktur. Ameliyat sonrası oluşan ödem görülme ihtimali daha düşüktür, görülse dahi daha çabuk iner ve burun daha kısa sürede iyileşir. Benzer şekilde açık burun ameliyatı sonrası oluşan burunda his kaybı kapalı burun estetiği sonrasında görülmez.

Ücretsiz Hızlı Online
Randevu Al!

Ücretsiz hızlı randevu oluşturmak için
hızlıca formu doldurun
biz sizi arayalım.

Veya arayın;

Bizi Arayın +90 232 376 11 12